فراخوان نافرمانی مدنی در الجزائر
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»فراخوان نافرمانی مدنی در الجزائر

فراخوان نافرمانی مدنی در الجزائر

شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

هزاران نفر از مردم الجزائر برای بیست‌وچهارمین جمعه متوالی تظاهرات کرده و در واکنش به مخالفت ارتش با «اقدامات آرام‌سازی»، دعوت به نافرمانی مدنی کردند.


مردم الجزائر روز جمعه (دیروز) با وجود گرمای شدید هوا به طور گسترده در خیابان‌های پایتخت و دیگر شهرهای آن تظاهرات کردند.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، تظاهرات‌کنندگان در دو شهر بزرگ قسنطینه و عنابه و نیز شهر برج بوعریریج واقع در ۱۵۰ کیلومتری جنوب شرقی الجزائر خواستار نافرمانی مدنی شد.

صدها پلیس الجزائر نیز با یونیفرم نظامی یا لباس شخصی در اطراف ساختمان پست مرکزی و دیگر مناطق پایتخت استقرار داشتند.

تظاهرات‌کنندگان شعارهایی علیه دولت و «احمد قاید صالح» فرمانده ارتش الجزائر شعار سر می‌دادند.

معترضان همچنین مخالفت خود با پیشنهاد «عبدالقادر بن صالح» رئیس‌جمهور موقت الجزائر درباره اجرای گفت‌وگو برای خارج کردن کشور از بحران سیاسی را اعلام کردند.

انتخابات ریاست‌جمهوری الجزائر که قرار بود چهارم جولای برگزار شود به دلیل آنکه هیچ کس نامزد این انتخابات نشد، به تعویق افتاد و مدت ریاست‌جمهوری موفت بن صالح نیز تمدید شد.

از زمان استعفای «عبدالعزیز بوتفلیقه» در تاریخ ۲ آوریل گذشته که تحت فشار افکار عمومی صورت گرفت، مردم الجزائر خواهان برکناری عناصر دوره بوتفلیقه از جمله «عبدالقادر بن صالح» رئیس‌جمهور انتقالی، «نورالدین بدوی» و «احمد قاید صالح» رئیس ستاد مشترک هستند و دولت نیز در قبال این درخواست‌ آن‌ها پیشنهاد اجرای گفت‌وگو درباره برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری را مطرح کرده است و در این زمینه یک هیأت گفت‌وگوی ملی تشکیل شد اما نمایندگان حرکت‌های اعتراضی در کشور این هیأت را به طرفدارای از دولت متهم کردند.

فارس

نوشتن نظر