چین: اعتراضات هنگ‌کنگ در حال تبدیل به اغتشاشات است
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»چین: اعتراضات هنگ‌کنگ در حال تبدیل به اغتشاشات است

چین: اعتراضات هنگ‌کنگ در حال تبدیل به اغتشاشات است

شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۰۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

سفیر چین در سازمان ملل در واکنش به ناآرامی‌های اخیر در هنک‌کنگ گفت که این اعتراضات در حال تبدیل شدن به اغتشاشات و خشونت است.


«ژانگ جان» سفیر چین در سازمان ملل روز جمعه به ناآرامی‌های اخیر در هنگ کنگ واکنش نشان داد.

وی گفت: «اعتراضات هنگ‌کنگ واقعا در حال تبدیل شدن به اغتشاشات و خشونت بوده و ما نباید بیش از این به آنها اجازه دهیم که این رفتار سزاوار سرزنش را ادامه دهند.»

هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت سیطره بریتانیا بود اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست. هنگ کنگ دارای بیش از ۷ میلیون نفر جمعیت است و یکی از مراکز مهم مالی در منطقه شرق آسیا و جهان به شمار می‌رود.

۱۹ خرداد، شهروندان هنگ‌کنگی در اعتراض به تصویب لایحه‌ای در پارلمان اعتراض کردند. این لایحه اجازه استرداد مجرمین به چین را میسر ‌می‌کرد؛ اما به‌گفته معترضین موجب به خطر افتادن استقلال هنگ‌کنگ می‌شد.

۲۵ خرداد ماه، «کری لام» فرماندار هنگ‌کنگ اعلام کرد در واکنش به نارضایتی عمومی گسترده مردم، لایحه پیشنهادی پارلمان را به مدت نامحدود به حالت تعلیق در خواهد آورد. اما این اقدام او موجب فروکش کردن خشم معترضان نشد.

پیشتر نیز فرمانده نیروهای ارتش چین در هنگ‌کنگ اعلام کرد در پی وجود نگرانی از مداخلات خارجی، آماده است از حق حاکمیت پکن در این منطقه حفاظت کند.

هفته گذشته نیز یکی از مقامات وزارت دفاع چین اعلام کرد پکن به‌طور قانونی می‌تواند در امور هنگ‌کنگ دخالت کند و دولت آن باید برای حفظ نظم عمومی درخواست کمک کند.

همچنین، وزارت امور خارجه چین روز یکشنبه گذشته در پاسخ به ادعاهای آمریکا گفت: «از سیاستمداران خارجی می‌خواهد ارسال سیگنال‌های غلط درخصوص این رفتارهای خشونت‌آمیز [معترضان] را متوقف کنند».

فارس

نوشتن نظر