خشم اماراتی‌ها از اقدامات قطر و تلاش آن‌ها برای توجیه سفر هیأت اماراتی به ایران
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»خشم اماراتی‌ها از اقدامات قطر و تلاش آن‌ها برای توجیه سفر هیأت اماراتی به ایران

خشم اماراتی‌ها از اقدامات قطر و تلاش آن‌ها برای توجیه سفر هیأت اماراتی به ایران

شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۵۴
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجی در واکنش به انتقادها از این کشور به دلیل سفر مقامات نظامی امارات به ایران، گفت که ابوظبی و ریاض در مورد تهران موضع مشترکی دارند.


«انور قرقاش»، وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجی مدعی شد که کشورش با عربستان سعودی، به راهبرد جدیدی در مورد یمن دست‌یافته است.

او شامگاه جمعه (۱۱ مرداد) در حساب توییتری خود نوشت که ابوظبی و ریاض تصمیم گرفته‌اند که نیروهای خود را در یمن دوباره مستقر کنند.

او این توییت‌ها را در واکنش به یادداشت نویسنده سعودی به نام «عبدالرحمن راشد» در روزنامه الشرق الاوسط نوشت و از توجیهات او در مورد دیدارهای امنیتی بین ایران و امارات استقبال کرد؛ یادداشتی که به گفته برخی از کاربران فضای مجازی، با هدف کم کردن فشارهای از امارات به دنبال این دیدارها منتشر شده است.

انور قرقاش هجمه‌های رسانه‌ای اخیر به دنبال سفر هیأت گارد دریایی امارات به ایران را به قطر ربط داد و گفت که دوحه به جای این کارها و عمیق‌تر کردن بحران خود بهتر است آن را حل کند.

وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجی که این روزها علاوه بر دیدارها با مقامات ایرانی، تحت فشار افکار عمومی عربی به خاطر خروج نیروهای اماراتی از یمن قرار گرفته، گفت که نتیجه دیدارهای گسترده‌ای بین ریاض و ابوظبی این بوده است که نیروها در الحدیده یمن دوباره مستقر شوند و کما اینکه بر سر راهبردی در مرحله آتی یمن نیز توافق شده است.

قرقاش همچنین گفت که امارات متحده عربی در مورد ایران نیز موضع مشترکی با عربستان سعودی دارد. او افزود: «در مورد پرونده ایران موضع مشترک ما، اجتناب از درگیری و مقدم کردن همکاری و اقدامات سیاسی [بر مواجهه با ایران] است».

او نحوه پوشش اخبار دیدار فرمانده گارد ساحلی امارات با همتای ایرانی در رسانه‌های قطری را به «ماهی گرفتن از آب گل‌آلود» تشبیه کرد و گفت که این دیدارها، روتینی است.

قرقاش که به نظر می‌رسد از به شدت از قطر و رسانه‌های آن ناراحت است، نوشت که این کشور خود را در حد «یک پدیده رسانه‌ای» تقلیل داده و در راستای بی‌ثباتی در منطقه قدم برمی‌دارد.

سه‌شنبه این هفته «حمد علی مصباح الاحبابی»، فرمانده گارد ساحلی امارات متحده در رأس هیاتی وارد تهران شد و با سردار «قاسم رضایی»، فرمانده مرزبانی نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزارت خارجه امارات از این دیدار که از سال ۲۰۱۳ اولین دیدار دو طرف به شمار می‌رود، ابراز خرسندی کرده و بر اهمیت همکاری امنیتی در آب‌های خلیج فارس با ایران تأکید داشته است.

این دیدارها و اظهارات به مذاق سعودی‌ها خوش نیامد و برخی کاربران سعودی با راه انداختن هشتک «عربستان سعودی، خیانت امارات را کشف کرد» علیه «سیاست‌های دوگانه» ابوظبی در برابر متحدان خود اعتراض کردند؛ هشتکی که برای ساعت‌ها در عربستان سعودی ترند شد.

فارس

نوشتن نظر