عفو بین الملل خواستار آزادی فوری مبلغ منتقد سعودی شد
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»عفو بین الملل خواستار آزادی فوری مبلغ منتقد سعودی شد

عفو بین الملل خواستار آزادی فوری مبلغ منتقد سعودی شد

جمعه ۰۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط "سلمان العوده" معاون دبیر کل اتحادیه بین الملل علمای جهان اسلام شد.

پایگاه خبری عربی 21 امروز (جمعه) نوشت: پس از انتشار اخباری مبنی بر صدور حکم اعدام سلمان العوده مبلغ سرشناس عربستانی در دادگاه "مبارزه با تروریسم"، سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای از احتمال اعدام وی ابراز نگرانی عمیق کرد.

در این بیانیه آمده است: شیخ العوده بیش از دوسال است که در شرایطی وحشتناک در حبس انفرادی به سر می برد و با دنیای بیرون از زندان ارتباط ندارد.

سازمان عفو بین الملل از مقامات سعودی خواست با رفع اتهامات وی، العوده را فورا آزاد کنند.

"عبدالله سلمان العوده" فرزند این مبلغ سرشناس در صفحه توییتر خود نوشت: جلسه محاکمه پدرم پس از چهار روز در روز یکشنبه (همین هفته) به صورت غیرعلنی برگزار شد و قاضی دادگاه برپایه اتهامات واهی، برای پدرم تقاضای اعدام کرد.

سپتامبر سال 2017 میلادی و فقط چند ماه بعد از انتصاب بن سلمان به سمت ولیعهد عربستان ده‌ها تن از تجار، روحانیون، شاهزادگان، فعالان حقوق بشر و حقوق زنان و علمای این کشور دستگیر و روانه زندان شده‌اند.

سلمان العوده مبلغ سرشناس سعودی و معاون دبیرکل 'اتحادیه بین المللی علمای جهان اسلام' بود که دستگیر شد.

اتحادیه بین المللی علمای جهان اسلام طی سال های گذشته از سوی عربستان به عنوان یک نهاد تروریستی معرفی شده است. دبیرکلی این نهاد را 'یوسف القرضاوی' بر عهده دارد که بعد از سقوط دولت 'محمد مرسی' رییس جمهوری مصر در دوحه قطر ساکن شده است.

دادستان سعودی 37 اتهام به العوده تفهیم کرده که مهمترین آن فساد فی الارض و ارتباط با گروه 'اخوان المسلمین' در داخل و خارج کشور به شمار می رود. بخش عمده ای از اتهامات وی امنیتی اعلام شده است.

در حالی که این بازداشت‌ها انتقاد مجامع بین‌المللی از جمله عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر و اتحادیه اروپا را در پی داشته است، رژیم سعودی همچنان به سرکوب مخالفان و فعالان حقوق بشر و فعالان حقوق زنان ادامه می‌دهد.

نوشتن نظر