آیا لندن خواستار وساطت عبدالمهدی در ماجرای نفتکش انگلیسی شده است
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»آیا لندن خواستار وساطت عبدالمهدی در ماجرای نفتکش انگلیسی شده است

آیا لندن خواستار وساطت عبدالمهدی در ماجرای نفتکش انگلیسی شده است

چهارشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۳۴
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی گفته که با توجه به بی حیثیتی بوجود این احتمال وجود دارد که محور تنش‌آفرین از جمله لندن، از عبدالمهدی خواسته باشد که برای وساطت در ماجرای نفتکش‌ها مستقیما به تهران برود و با مقامات ایرانی گفت‌وگو کند.


سید رضا قزوینی غرابی با اشاره به سفر عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق به تهران به ایرنا گفته که شرایط منطقه‌ای و شدت یافتن تنش میان ایالات متحده و انگلیس با جمهوری اسلامی ایران، باعث شده تا برخی از طرف‌های منطقه‌ای برای کاهش این تنش‌ها ورود کنند.

وی خاطرنشان کرده، عراق از جمله کشورهایی است که از مدت‌ها پیش تلاش داشته تا در نقش یک میانجی‌گر میان تهران و واشنگتن عمل کند. اکنون هم با اضافه شدن لندن به محور تنش‌آفرین، عبدالمهدی دست به کار شده است تا نقش مؤثری در این تنش ایفا کند.
این تحلیلگر مسائل بین المللی تصریح کرده، هر چند که این احتمال وجود دارد که با توجه به بی‌حیثیتی به وجود آمده، محور تنش‌آفرین از جمله لندن، از عبدالمهدی خواسته باشد که برای وساطت در خصوص ماجرای نفتکش مستقیما به تهران برود و با مقامات ایرانی گفت‌وگو کند.

این کارشناس ارشد مسائل عراق با اشاره به تلاش‌های نخست‌وزیر عراق برای برگزاری نشست چند جانبه درباره مسائل منطقه در بغداد تصریح کرد: عبدالمهدی تمایل دارد تا برای افزایش اعتبار خود در داخل و خارج و همچنین کاستن از سطح فشارهایی که بغداد به دلیل تنش میان همسایگان و قدرت‌های منطقه‌ای متحمل می‌شود، نشستی چند جانبه با حضور همه طرف‌ها از جمله کشورهای مؤثر عربی مانند مصر و اردن در بغداد برگزار کند.

قزوینی غرابی با یادآوری تنش‌های اخیر در خلیج فارس خاطرنشان کرد: طبعا همزمانی این سفر با شرایط فعلی و افزایش تنش میان تهران و لندن و واشنگتن و همچنین برقراری تماس مقامات انگلیسی با عبدالمهدی پیش از سفر و زمان سه ساعته و کوتاه حضور عبدالمهدی در ایران همگی نشان‌دهنده آن است که اساس این سفر ارتباط غیرقابل انکاری با تنش‌های اخیر منطقه ای داشته است.

 

العالم

نوشتن نظر