شورای امنیت خواستار توقف مداخلات بین‌المللی در لیبی شد
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»شورای امنیت خواستار توقف مداخلات بین‌المللی در لیبی شد

شورای امنیت خواستار توقف مداخلات بین‌المللی در لیبی شد

شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۴
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

شورای امنیت سازمان ملل ضمن محکوم کردن حملات هوایی به کمپ مهاجران در لیبی، خواستار توقف مداخلات کشورهای دیگر در این کشور آفریقایی شد.

شورای امنیت سازمان ملل روز گذشته (جمعه) حمله هوایی مرگبار به پناهگاه مهاجران در «تاجوراء» لیبی را محکوم کرد.

این حمله به کشته شدن بیش از 50 نفر منجر شد. شورای امنیت از طرفین متخاصم خواست به آتش‌بس متعهد باشند و از کشورهای دیگر خواست تا در امور داخلی لیبی مداخله نکنند و اینکه به درگیری‌های این کشور آفریقایی دامن نزنند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، شورای امنیت سازمان ملل با 15 عضو، روز چهارشنبه هفته جاری بعد از حمله اواخر روز سه‌شنبه تاجوراء تشکیل جلسه داد.

با این حال، دیپلمات‌ها درباره نشست شورای امنیت درباره لیبی اعلام کردند که به دلیل مخالفات آمریکا، اعضای این شورا نتوانستند خیلی فوری یانیه‌ای را صادر کنند و روز جمعه بیانیه صادر کردند.

در این بیانیه آمده است: «اعضای شورای امنیت تأکید کردند که تمامی طرفین باید خیلی فوری برای تنش‌زدایی اوضاع و تعهد به آتش‌بس تلاش کنند».

شورای امنیت تأکید کرد: «صلح و ثبات پایدار در لیبی تنها از طریق یک راه‌حل سیاسی حاصل می‌شود».

به دنبال حمله هوایی روز سه‌شنبه که 53 نفر از جمله شش کودک جان خود را از دست دادند، «فتحی باشاغا» وزیر کشور دولت وفاق ملی در مصاحبه با روزنامه «وال استریت ژورنال» گفت که بمب استفاده شده در این حمله عادی نبوده و این حمله توسط یک جنگنده اماراتی نوع «اف-۱۶» صورت گرفته است.

از حدود چهار ماه پیش که حملات نیروهای حفتر برای تصرف طرابلس پایتخت لیبی آغاز شده است، این نیروها با وجود حمایت‌های امارات، مصر و عربستان سعودی با مقاومت شدید نیروهای دولت وفاق ملی مواجه شده‌اند.

شورای امنیت همچنین در خصوص «وخامت اوضاع انسانی در لیبی ابراز نگرانی شدید کرد و از تمامی طرفین خواست اجازه دسترسی کامل را برای سازمانهای بشردوستانه فراهم آورند».

این نهاد سازمان ملل همچنین اعلام کرد که «درباره اوضاع مراکز بازداشت (اردوگاه پناهجویان) که در حیطه وظایف دولت لیبی است، بسیار نگران است».

بنا به گزارش رویترز، حدود شش هزار نفر در اردوگاههای پناهجویان لیبی مستقر هستند و سازمان ملل و گروههای حقوق بشری تأکید دارند که این پناهجویان در وضعیت غیرانسانی و نامناسب به سر می‌برند.

فارس

نوشتن نظر