جایی که خروج از آن برای اهلش اجباریست در کلام امام علی(ع)
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»جایی که خروج از آن برای اهلش اجباریست در کلام امام علی(ع)

جایی که خروج از آن برای اهلش اجباریست در کلام امام علی(ع)

پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۱
امتیاز این گزینه
(1 رای)

دنیا جایگاهی است که فنا بر آن مقدر و خروج از آن برای اهلش اجباری گشته است این دنیا بر مذاق فرزندانش شیرین و بر خیره شوندگانش سبز و با طراوت است. این دنیا برای جوینده اش شتابان است.

این سخنان بخشی از یک خطبه طولانی است که در روز عید فطر ایراد فرموده است، و در این خطبه خدا را ستایش نموده و دنیا را توبیخ می‌نماید:

امیرالمومنین امام علی علیه السلام:

سپاس خدای راست که رحمتش مأیوس شدنی نیست و نعمتش فراگیر و بخشایشش ناامید نشدنی و پرستشش تکبر نورزیدنی است. خداوندی که رحمت او زائل نمی‌شود و نعمتش مفقود نمی‌گردد.

دنیا جایگاهی است که فنا بر آن مقدر و خروج از آن برای اهلش اجباری گشته است این دنیا بر مذاق فرزندانش شیرین و بر خیره شوندگانش سبز و با طراوت است. این دنیا برای جوینده اش شتابان است، و بر دل نظاره کننده اش مخلوط کننده و فریبا. از این دنیا با بهترین زاد و توشه که اندوخته اید، کوچ کنید، و بیش از حد کافی از این دنیا مخواهید، و بیش از آنچه که برای معاش زندگی لازم است مجوئید.

متن حدیث:الْحَمْدُ لِلَّهِ غَیْرَ مَقْنُوطٍ مِنْ رَحْمَتِهِ وَ لَا مَخْلُوٍّ مِنْ نِعْمَتِهِ وَ لَا مَأْیُوسٍ مِنْ مَغْفِرَتِهِ وَ لَا مُسْتَنْکفٍ عَنْ عِبَادَتِهِ الَّذِی لَا تَبْرَحُ مِنْهُ رَحْمَةٌ وَ لَا تُفْقَدُ لَهُ نِعْمَةٌ.
وَ الدُّنْیَا دَارٌ مُنِیَ لَهَا الْفَنَاءُ وَ لِأَهْلِهَا مِنْهَا الْجَلَاءُ وَ هِیَ حُلْوَةٌ خَضْرَاءُ وَ قَدْ عَجِلَتْ لِلطَّالِبِ وَ الْتَبَسَتْ بِقَلْبِ النَّاظِرِ فَارْتَحِلُوا مِنْهَا بِأَحْسَنِ مَا بِحَضْرَتِکمْ مِنَ الزَّادِ وَ لَا تَسْأَلُوا فِیهَا فَوْقَ الْکفَافِ وَ لَا تَطْلُبُوا مِنْهَا أَکثَرَ مِنَ الْبَلَاغِ.‌

نوشتن نظر