سامانه‌های مختل و سردرگمی مردم برای دریافت بسته حمایتی
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»سامانه‌های مختل و سردرگمی مردم برای دریافت بسته حمایتی

سامانه‌های مختل و سردرگمی مردم برای دریافت بسته حمایتی

دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۱۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

هنوز بسیاری از بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی که درآمد کمتر از 3 میلیون تومان دارند، هیچ رقمی بابت بسته حمایتی خود دریافت نکرده‌اند و ثبت اعتراضات آنها نیز در سامانه‌های اعلام شده نتیجه‌ای در بر نداشته است.

اعتراضات به  نحوه و فرایند توزیع بسته‌های حمایتی به خانواده‌های مشمول طرح حمایتی دولت  همچنان ادامه دارد و برخی از خانواده‌ها با گذشت هفته‌ها هنوز نتوانسته‌اند بسته ۱۰۰ تا ۳۵۰ هزارتومانی خود را دریافت کنند.

بر همین اساس تصمیم گرفته شد تا با اعلام دو سامانه و یک شماره تماس، اعتراضات مطرح‌شده از سوی خانواده‌ها پیگیری شود.

دو سامانه (#8*142* و#8*1420*) و شماره تماس 1420 از هفته پیش توسط مسئولان سازمان تأمین اجتماعی اعلام شد و از خانواده‌های معترض خواسته شد تا با مراجعه به دو سامانه و وارد کردن کد ملی، اعتراض خود را ثبت و پیگیری کنند.

بر همین اساس، مسئولان وزارت رفاه اعلام کردند که خانواده‌ها می‌توانند درخواست‌های خود ر‌ا  در صورت دارا بودن شماره تلفن همراه اول و ثبت کد ملی خود  به سامانه #8*142* همچنین در صورت دارا بودن شماره همراه ایرانسل و رایتل با ثبت کد ملی خود از طریق سامانه #8*1420*  پیگیری کنند؛ علاوه بر اینکه شماره تماس 1420 نیز یکی دیگر از راه‌های ارتباطی است که قبل تر به جاماندگان بسته حمایتی اعلام شد؛شماره ای که اصلا در دسترس نبوده است.

بر همین اساس، بسیاری از خانواده‌هایی که نسبت به عدم دریافت بسته‌ حمایتی خود اعتراض داشتند، اقدام به ثبت اعتراض خود در دو سامانه اشاره‌شده کردند اما با گذشت چندین روز هنوز هیچ پاسخی از سوی دو سامانه به آنها داده نشده است.

این درحالی است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چند روز پیش بود که اعلام کرد معترضین برای ثبت اعتراض خود در سامانه های اعلام شده، فقط ۱۰ روز فرصت دارند.

مسئولان وزارت رفاه تاکید هم کرده بودند که تنها درخواست هایی را پیگیری خواهند کرد که کد ملی سرپرست خانوار یارانه بگیر به همراه شماره تلفن وی و یا یکی از اعضای خانوارش در سامانه ثبت شده باشد.

اما گویا مسئولان خودشان یکبار هم به این سامانه ها مراجعه ای نکرده اند چراکه  کد دستوری اعلام‌شده به خانواده‌ها پاسخگو نیست و مختل شده است!

هنوز بسیاری از بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی که درآمدی کمتر از 3 میلیون تومان دارند، هیچ رقمی بابت بسته حمایتی خود دریافت نکرده‌اند و ثبت اعتراضات آنها نیز در سامانه‌های اشاره‌شده نتیجه‌ای در بر نداشته است.

با وجود اینکه چند روز بیشتر به پایان مهلت ثبت اعتراض جاماندگان از سبد حمایتی باقی نمانده؛ مسئولان مردم نیازمند را به صبوری دعوت می کنند.

احد رستمی مدیرکل دفتر مطالعات رفاه اجتماعی می گوید: ارسال پاسخ از سوی وزارت رفاه به افراد معترض، حداقل دو هفته زمان خواهد برد و نتیجه به صورت پیامک، به شماره تلفنی ارسال می شود که در زمان ثبت اعتراض، به سامانه وارد شده است. بر این اساس، افراد برای پیگیری اعتراض و یا دریافت پاسخ، نیازی نیست به سازمان یا ادارات دولتی مراجعه کنند و تنها از طریق سامانه یاد شده اطلاع رسانی انجام می شود.

وی تاکید می کند: تا زمانی که پاسخگویی به اعتراضات به پایان نرسیده است، طرح حمایت غذایی ادامه دارد و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

از طرفی زدا سرپرست سازمان تامین اجتماعی نیز در آخرین اظهار نظر خود در مورد اعتراض جاماندگان سبد حمایتی گفته است: قطعا پیگیری‌های لازم انجام خواهد شد و د‌ر صورت این‌که این افراد واجد شرایط باشند، بسته حمایتی به آنها تعلق می‌گیرد.

و‌ی گفته است: تصمیم‌گیرنده د‌ر خصوص این‌که چه کسانی مشمول بسته حمایتی هستند با سازمان تأمین اجتماعی نیست. لیست اولیه‌ای که ما استخراج کردیم ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر افرادی بو‌دند که کمتر از ۳ میلیون تومان دریافتی داشتند مشمول این بسته می‌شدند و‌لی د‌ر طرح هم پوشانی به ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر این بسته حمایتی پرداخت شد.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی ا‌فزوده است: ما بعضی از مشکلات ر‌ا پیگیری کردیم؛ به عنوان مثال یک شرکت ذغال‌سنگ به د‌لیل مغایرتی که وجود داشت، ۳۲۰ نفر از افراد واجد شرایط دریافت بسته حمایتی د‌ر این شرکت بو‌دند که ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مبلغ مورد نظر به حسابشان واریز نشده بو‌د که با پیگیری‌های انجام‌شده به این تعداد نیز بسته حمایتی تعلق گرفت.

‌زدا می افزاید: به محض این‌که ایرادات واریز بسته حمایتی ر‌ا دریافت کنیم د‌ر کمترین زمان ممکن پرداخت لازم صورت می‌گیرد. بسته حمایتی ادامه د‌ارد و د‌ر موردهای بعدی هم این بسته به واجدین شرایط تعلق خواهد گرفت.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی به صراحت اعلام می کند که قطعا کسانی که واجد شرایط باشند و از قلم ا‌فتا‌ده‌اند با تأمین منابع ما‌لی جبران خواهیم کر‌د.

براساس این گزارش، تاکنون 14 میلیون و 700 هزار بسته حمایتی در سطح جامعه توزیع شده که از این تعداد، 6 میلیون و 156 هزار بسته حمایتی به کارگران بیمه پرداز تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی اختصاص پیدا کرده است.
منبع: فارس

نوشتن نظر