دلایلی که مانع مقابله ترکیه با تروریست‌های تحریرالشام است
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»دلایلی که مانع مقابله ترکیه با تروریست‌های تحریرالشام است

دلایلی که مانع مقابله ترکیه با تروریست‌های تحریرالشام است

شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: ترکیه هم اکنون در شمال غرب سوریه حضور دارد و اردوغان بازی دوگانه‌ای را در پیش گرفته است، هم در مذاکرات سوچی و آستانه شرکت می‌کند و هم ارتباط مستقیمی با گروه‌های تروریستی و خصوصا همین تحریرالشام دارد.


افقهی در گفتگو با میزانسید هادی افقهی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان با اشاره به نبرد اخیر ارتش سوریه با گروهک تروریستی تحریرالشام بیان کرد: تحریر الشام، همان گروه تغییر نام یافته جبهه النصره است؛ فرمانده‌شان هم «محمد جولانی» است که از سوی عربستان، رژیم صهیونیستی و آمریکا حمایت می‌شوند.

تحریرالشام  ۷۰ درصد ادلب را تحت کنترل دارد
وی ادامه داد: تحریر الشام، پیش از این هم در شمال غرب سوریه در ادلب مستقر بوده و با ترکیه هم مرز بوده‌اند. تحریرالشام تقریبا ۷۰ درصد ادلب را تحت کنترل دارد و دیگر گروه‌های تروریستی را نیز وادار به همکاری با خود می‌کند.

کارشناس مسائل غرب آسیا خاطرنشان کرد: طبق توافقات نشستی که در تهران بین سران کشور‌های ترکیه، روسیه و ایران درباره سوریه منعقد شد، بنا بود مسئله ادلب، از طریق راه حل سیاسی حل شود. گروهک‌های تروریستی کوچکتر قبول کرده‌اند، ولی تحریرالشام مقاومت کرده و آماده نیست سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین خود را تحویل دهد.

اردوغان بازی دوگانه‌ای را در پیش گرفته است
افقهی یادآور شد: اگر بخواهیم دقیق‌تر مسئله را واکاوی کنیم، ترکیه هم اکنون در شمال غرب سوریه حضور دارد و اردوغان بازی دوگانه‌ای را در پیش گرفته است، هم در مذاکرات سوچی و آستانه شرکت می‌کند و هم ارتباط مستقیمی با گروه‌های تروریستی و خصوصا همین تحریرالشام دارد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: ترکیه عملا از تروریست‌ها حمایت می‌کند، زیرا اگر بخواهد به آن‌ها فشار بیاورد خیلی راحت می‌تواند در بازه زمانی کوتاهی، همه آن‌ها را وادار به تسلیم کند.اما آنهابه عنوان برگ برنده ترکیه هستند و اردوغان هم اعلام کرده تا امتیاز مورد نظر خود از سوریه را نگیرد این گروه‌ها را خلع سلاح نمی‌کند.

تروریست‌ها از شرق و جنوب غرب ادلب در محاصره ارتش سوریه هستند
افقهی در ادامه اظهار کرد: تروریست‌ها از شرق و جنوب غرب ادلب در محاصره ارتش سوریه هستند، فقط از طریق مرز ترکیه می‌توانند تردد کنند. حال اگر ترکیه واقعا قصد مبارزه با تروریست‌ها را داشته باشد، واقعا و در عمل این کار را انجام می‌دهد. تحریر‌الشام هم مانند داعش در قطعنامه سازمان ملل به عنوان گروهک تروریست معرفی شده است. حال نام بقیه گروه‌های تروریستی را معارض معتدل مسلح گذاشته‌اند.

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه مربع ادلب به عنوان تنها منطقه‌ای است که در سوریه در  دست تروریست‌هاست، گفت: ترکیه گفته اگر ادلب را به شما تسلیم کنم باید کنترل منبج را به من بدهید تا با گروه‌های کُرد بجنگد و آن‌ها را تحت کنترل خود داشته باشد.

نوشتن نظر