تور ضدایرانی پامپئو به سد اختلافات خاورمیانه‌ای خورد

سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۶
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یک روزنامه آمریکایی در تحلیلی اختلافات و تنش‌های میان کشورهای منطقه غرب آسیا را مانع تحقق اهداف ایران‌ستیزانه «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا دانسته است.

یک روزنامه آمریکایی در تحلیلی اختلافات و تنش‌های میان کشورهای منطقه غرب آسیا را مانع تحقق اهداف ایران‌ستیزانه «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا دانسته است.

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته هدف پامپئو در سفر به هشت کشور خاورمیانه ظرف یک هفته اخیر ضرورت مقابله با «تهدید ایران» بوده است. به‌نوشته این روزنامه او در سفر از پایتخت کشوری به کشوری دیگر بر ضرورت همکاری میان کشورهای عربی برای کاستن از نفوذ ایران تأکید کرده است.

رسانه آمریکایی نوشت: «پامپئو از پایتخت کشوری به پایتختی دیگر پرواز کرد و با پادشاهان، شاهزادگان و رؤسای جمهور دیدار کرد. هدف او این بود که کشورهای عربی را برای همکاری با یکدیگر در راستای کاستن از نفوذ ایران در خاورمیانه و مقابله با شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران متقاعد کند».

این روزنامه نوشته است: «اما در حالی که این سفر روز دوشنبه به پایان خودش نزدیک شد مشخص نبود که آیا او پیشرفتی در این حوزه داشته است یا خیر. موانع عظیمی پیشِ‌روی برنامه‌ها برای ایجاد چنین ائتلافی [علیه ایران] قرار دارند».

مقام‌ها و تحلیلگران کشورهای عربی در مصاحبه با نیویورک‌تایمز گفته‌اند پیچیدگی‌های موجود در روابط میان کشورهای منطقه موجب می‌شود این کشورها برای همکاری‌های نزدیک با یکدیگر در جهت سیاست‌های ضدایرانی کار دشواری پیشِ‌رو داشته باشند.

طبق این تحلیل، نیروهای هم‌پیمان ایران که پامپئو خواستار مهار آنها است بسیار متنوع هستند و نمی‌توان برای آنها راهبردی یکسان در نظر گرفت: حزب‌الله به یک نیروی سیاسی اصلی در دولت لبنان تبدیل شده، گروه‌های موجود در سوریه جدا از هم در مناطق جنگی همکاری می‌کنند و گروه‌های عراقی از نفوذ بالایی در منطقه نفت‌خیز جنوب برخوردارند.

علاوه بر این، مقام‌های آمریکایی نتوانسته‌اند سیاست‌هایشان در قبال ایران را هماهنگ کرده و آن را به‌سمت فراسوی تحریم‌های اقتصادی پیش ببرند.
منبع: تسنیم