جزئیات تکان‌دهنده‌ از شکنجه زنان در عربستان
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»جزئیات تکان‌دهنده‌ از شکنجه زنان در عربستان

جزئیات تکان‌دهنده‌ از شکنجه زنان در عربستان

دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۴
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

گزارش‌های تازه‌‌ از وضعیت فعالان حقوق زنان در عربستان، حاکی از شکنجه جنسی و روانی آن‌ها توسط بازجویان عربستانی است که موید گزارش‌های قبلی در این مورد است.

گزارش‌های تازه‌‌ از وضعیت فعالان حقوق زنان عربستان که از ماه‌ مه ۲۰۱۸ در بازداشت مقامات سعودی هستند، حاکی از شکنجه فیزیکی و روانی آن‌ها توسط بازجویان و دست‌داشتن سعود القحطانی مشاور سابق دربار سعودی در این شکنجه‌هاست. سازمان حقوق بشری القسط (مستقر در لندن) در بیانیه‌ای جزئیات تکان‌دهنده‌ای را از وضعیت این زندانیان فاش کرده است که گزارش‌های قبلی مبنی بر شکنجه و آزار جسمی و جنسی از سوی بازجویان سعودی را تایید می‌کند.در این بیانیه آمده است که بازجوها یکی از زنان دستگیرشده را برهنه کرده و از او تصاویری در حالت برهنگی گرفته‌اند که از همان تصاویر در حین بازجویی و برای فشار بر او استفاده شده است. طبق اعلام القسط یکی از بازجوها با قراردادن عکس برهنه‌ای از این زن بر روی میز از او پرسیده که «حالا که دستگیر شده است چه کسی می‌تواند از او حمایت کند و  آیا سازمان‌های حقوق بشری می‌توانند به کمک او بیایند؟».


در بیانیه القسط همچنین آمده است که این زنان تحت شکنجه با شلاق و شوک الکتریکی بوده و سه نفر از آنها دچار زخمهای عمیق ناشی از شکنجه و لرزش بدن و کاهش وزن شده‌اند. بسیاری از گروه‌های بین المللی حقوق بشری از جمله عفو بین الملل پیشتر اعلام کرده بودند که فعالان حقوق زنان برجسته عربستان از جمله لجین الهذلول، عزیزه الیوسف استاد دانشگاه بازنشسته، ایمان النجار فعال حقوق زنان، محمد الراباعی، نویسنده و ابراهیم المدایمیق وکیل که ماه‌هاست در بازداشت مقامات سعودی هستند،‌ تحت شکنجه و آزار روانی و جسمی قرارداشته‌اند و در حین بازجویی با شوک الکتریکی، شلاق، ضرب و شتم، آزار جنسی و بی‌خوابی اجباری شکنجه شده‌اند.بیانیه القسط همچنین به حضور سعود القحطانی مشاور سابق دربار سعودی در اتاق‌های شکنجه اشاره می‌کند و می‌گوید او چندین بار در این اتاق‌ها مشاهده شده و یکی از زنان بازداشتی را با این جملات تهدید کرده است: «من هرکاری که بخواهم با تو می‌کنم و بعد جسدت را تجزیه می‌کنم و توی توالت می‌ریزم و سیفون را می‌کشم».القحطانی از جمله افرادی است که به دلیل دست داشتن در قتل فجیع جمال خاشقجی از سوی آمریکا تحریم شد. جسدی که برطبق شواهد مثله و ناپدید شده است.


القسط از درخواست کمیته مستقل تحقیق مجلس انگلیس از مقامات سعودی برای اجازه ملاقات با این فعالان و نظارت بر وضعیت آنها، استقبال کرد.


طبق اعلام عفو بین الملل بیش از ۲۰ نفر از فعالان حقوق زنان به اتهام تلاش برای انتقال اطلاعات به کشورهای خارجی متخاصم توسط حکومت عربستان زندانی شده‌اند و در وضعیت نگران‌کننده‌ای به‌سر می‌برند.


گفتنی است، پیش از قتل خاشقجی مسئله حقوق بشر در عربستان زیر فشار سنگین حمایت رسانه‌ها و سیاستمداران غربی از این کشور نادیده گرفته می‌شد ولی بعد از قتل فجیعانه خاشقجی توسط عربستان مسئله حقوق بشر در این کشور بیشتر مورد توجه سازمان‌ها و رسانه‌های غربی قرار گرفته است.


یکی دیگر از مسائل مهمی که بعد از قتل خاشقجی بیشتر مورد توجه قرار گرفت، جنگ یمن و جنایات ضد حقوق بشری عربستان در این جنگ است. در این جنگ هزاران نفر زن و کودک توسط ائتلاف عربی به رهبری عربستان کشته شده‌اند و میلیون‌ها نفر در خطر مرگ ناشی از قحطی قرار دارند.


اکنون با روشن‌تر شدن خوی جنایت‌کارانه عربستان و تحت فشار قتل خاشقجی، برخی از سیاستمداران غربی و رسانه‌ها خواستار پایان این تراژدی غم‌بار توسط عربستان هستند.
منبع: جام نیوز

نوشتن نظر