مسلمانان موظف به حمایت از کلیساها و معابدند
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»مسلمانان موظف به حمایت از کلیساها و معابدند

مسلمانان موظف به حمایت از کلیساها و معابدند

دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

احمد الطیب، شیخ الازهر، تأکید کرد: تعالیم و آموزه‌های دین اسلام، مسلمانان را مکلف به حمایت از کلیساها و معابد کرده است.

احمد الطیب، شیخ الازهر، در مراسم افتتاح بزرگترین کلیسای خاورمیانه در پایتخت اداری جدید مصر، افتتاح همزمان مسجد و کلیسا را مقابله با هر تلاشی برای بر هم زدن امنیت کشور و ایجاد هرگونه فتنه قومی ـ مذهبی خواند.

وی همچنین تأکید کرد: این یک حادثه استثنایی است که چه بسا تاکنون در تاریخ اسلام و مسیحیت اتفاق نیفتاده است و من مسجد و کلیسایی را سراغ ندارم که با هم ساخته شده باشند و کار ساخت هر دو در یک زمان  به پایان رسد.

شیخ الازهر درباره برخی فتاوا در مورد موضع اسلام در برابر ساخت کلیسا، گفت: براساس تعالیم دین اسلام، حکومت موظف به حمایت از کلیساهای مسیحیان و معابد یهودیان است.

وی در ادامه با استناد به آیه 40 سوره حج که می‌فرماید: «الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِنْ دِيَارِهِمْ بِغَيْرِ حَقٍّ إِلَّا أَنْ يَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِيَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ يُذْكَرُ فِيهَا اسْمُ اللَّهِ كَثِيرًا وَلَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ؛ همان كسانى كه به ناحق از خانه ‌هايشان بيرون رانده شدند [آنها گناهى نداشتند] جز اينكه مى‌گفتند پروردگار ما خداست و اگر خدا بعضى از مردم را با بعض ديگر دفع نمی‌کرد صومعه‌‏ها و كليساها و كنيسه‌‏ها و مساجدى كه نام خدا در آنها بسيار برده مى‌‏شود سخت ويران مى ‏شد و قطعاً خدا به كسى كه [دين] او را يارى مى ‌كند يارى مى‏‌دهد چرا كه خدا سخت نيرومند شكست‏‌ناپذير است» تأکید کرد: اگر شرع مقدس مسلمانان را به حمایت از مساجد موظف کرده است، پس آنها به همان اندازه مکلف به حمایت از کلیساها هستند و این تعارف‌بردار نیست.

الطیب در ادامه با بیان اینکه حق نیست که تلاش کنیم برخی فتاوا را که در زمانی معین و در شرایطی خاص صادر شده‌اند به زمان حال تطبیق دهیم، اظهار کرد: همه کلیساهای مصر بعد از ورود اسلام در برابر چشمان علمای الازهر ساخته شده‌اند.

یادآور می‌شود مسجد «الفتاح العلیم»، بزرگترین مسجد جامع خاورمیانه و کلیسای «میلاد مسیح»، بزرگترین کلیسای جامع خاورمیانه عصر دیروز یکشنبه، 16 دی 97، در مصر، با حضور عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر، پاپ تواضروس دوم، پاپ کلیسای قبطی‌های ارتدوکس مصر، احمد طیب، شیخ الازهر و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، افتتاح شد.
منبع: ایکنا


نوشتن نظر