واکنش ۴۰ نهاد حقوق بشری به دولت سودان
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»واکنش ۴۰ نهاد حقوق بشری به دولت سودان

واکنش ۴۰ نهاد حقوق بشری به دولت سودان

دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

۴۰ سازمان و نهاد حقوق بشری از ۱۲ کشور عربی، سرکوب تظاهرات‌کنندگان در سودان را محکوم کردند و خواستار پاسخگویی دولت به مطالبات آنها شدند.

سازمان و نهاد حقوق بشری از ۱۲ کشور عربی با صدور بیانیه‎ مشترکی اقدامات سرکوبگرانه و مغایر با آزادی‌های عمومی و حقوق بشر در سودان را، که به کشته‌شدن بیش از ۴۰ شهروند و بازداشت صدها معترض انجامیده است، محکوم کردند.

این سازمان‌های حقوقی همچنین خواستار آزادی فوری بازداشت‌شدگان و پاسخگویی به خواسته‎های مشروع ملت سودان در تحقق مساوات و عدالت اجتماعی شدند.

در این بیانیه ضمن ابراز نگرانی از اقدامات سرکوبگرانه حکومت در برخورد با تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز خارطوم و دیگر شهرهای این کشور در اعتراض به بحران اقتصادی، نابسامانی وضعیت سیاسی و نقض فاحش حقوق بشر، تأکیده شده تظاهراتی که در شهرهای مختلف سودان برگزار شد، بخشی از آزادی بیان است که در اعلامیه جهانی حقوق بشر و منشور بین‎المللی حقوق مدنی و سیاسی و نص قانون اساسی سودان به آن اشاره شده است.

همچنین، این سازمان‌های حقوقی حکومت سودان را به پایان دادن به هر نوع خشونت در رویارویی با راهپیمایی‌ها و تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز فراخواندند و از گزارشگر ویژه سازمان ملل خواستند برای اطلاع از حقایق راهی این کشور شود.
علاوه بر این، استادان دانشگاه خارطوم دیروز (۱۶ دی‌‌ماه) در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی عمر البشیر، در محوطه این دانشگاه تجمع و تظاهرات مردمی برای برکناری رئیس‌جمهور این کشور را تأیید کردند. این استادان درصدد خروج از محوطه دانشگاه بودند که در نهایت ۱۴ نفر از آن‌ها بازداشت شدند.
منبع: ایکنا

نوشتن نظر