خطری بزرگ به نام «مهد کودک»
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»خطری بزرگ به نام «مهد کودک»

خطری بزرگ به نام «مهد کودک»

شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۳
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

وضعیتی وخیم که اگر بدانیم شمار مهدهای کودک‌ مجاز استان تهران دو برابر و نیم مهد‌های غیرمجاز است (دقیقا ۷۹۰ مهد کودک)، پیچیده‌تر به نظر می‌رسد؛ اما باز گویای وضع موجود نیست، مگر آنکه بدانیم منظور از مهدهای کودک مجاز و غیرمجاز چیست و چگونه است که رئیس بهزیستی به جای تعطیل کردن مهد‌های غیرمجاز، شمارشان را اعلام می‌کند؟

تخریب سازه‌های عمرانی، حاصل امضاء فروشی مهندسین خاکستری است/ واگذاری پروژه‌های عمرانی به سرمایه داران، نتیجه‌ای جز تحویل پروژه ضعیف و نا ایمن ندارد ندارد
«موازی کاری»؛ اگر این لغت به گوشتان خورده و تصور می‌کنید درک درستی از عمق فاجعه دارید، سخت در اشتباهید مگر آنکه بدانید چه وضعی در مهد‌های کودک در جریان است.

به گزارش «تابناک»؛ از تنبیه شدید بدنی خردسالان تا تعرض و دست درازی به ایشان و از ابتلای کودکان به بیماری‌های مختلف تا قرار گرفتن آن‌ها در معرض خطراتی مانند آتش سوزی، سالهاست که نام مهد‌های کودک در کشورمان با مسائل گوناگونی گره خورده است. مسائل و مخاطراتی که ظاهرا با توجه به بلبشوی حاکم در این حوزه، باید شکرگزار باشیم که شمارشان بیش از این نیست!

صحبت درباره اشکالی است که بار‌ها درباره آن شنیده‌ایم. درباره مهدهای کودکی که غیرمجاز هستند و بسیاری از اخباری شوم در این خصوص، در بطن آن‌ها رقم می‌خورند یا دست کم، ادعای مسئولان این است که کانون وقوع آنها، این دسته از مهد‌ها هستند؛ مراکزی که اگر تصور می‌کنید مجوز ندارند، به اشتباه دیگران مبتلا هستند.

اما ماجرا از چه قرار است و درباره چه چیزی سخن می‌گوییم؟ بیایید برای شروع از مرور یک خبر شروع کنیم که اردیبهشت ماه سال جاری منتشر و از زبان انوشیروان محسنی بندپی، رئیس وقت سازمان بهزیستی کشور نقل شده و حکایت از وجود ۳۰۰ مهدکودک غیرمجاز در استان تهران دارد.

وجود ۳۰۰ مهدکودک غیرمجاز در استانی که پایتخت کشورمان را میزبانی می‌کند و همه نهاد‌ها در آن جمعند و توقع می‌رود که نظارت در آن در بالاترین سطح ممکن در جریان باشد؛ مراکزی که اغلب میزبان کودکان کارمندانی هستند که در بسیاری از ادارات و سازمان‌ها مشغول به خدمتند و خبر ندارند که گرفتار بی مسئولیتی برخی شده‌اند که مستقیم یا غیرمستقیم در شکل گیری و بقای این مهد‌های غیرمجاز سهم ایفا کرده و می‌کنند.

وضعیتی وخیم که اگر بدانیم شمار مهدهای کودک‌ مجاز استان تهران دو برابر و نیم مهد‌های غیرمجاز است (دقیقا ۷۹۰ مهد کودک)، پیچیده‌تر به نظر می‌رسد، اما باز گویای وضع موجود نیست، مگر آنکه بدانیم منظور از مهدهای کودک مجاز و غیرمجاز چیست و چگونه است که رئیس بهزیستی به جای تعطیل کردن مهد‌های غیرمجاز، شمارشان را اعلام می‌کند؟

آن گونه که مسئولان بهزیستی تأکید دارند، مهدهای کودک مجازند که از سازمان بهزیستی مجوز دارند و این مجوز در تابلوی آبی رنگی که بر سردر این مهد‌ها نصب شده، درج شده و شماره طرح شکایت و شناسه روی آن‌ها به چشم می‌خورد و جز این، همه مهد‌ها غیرمجاز هستند؛ دسته بندی که البته مستندات قانونی محکمی برای آن وجود ندارد و اساسا، ریشه مشکل همینجاست!

شاید باور نکنید، اما بر اساس قوانین موجود، دقیقا مشخص نیست که مرجع صدور مجوز برای دایر کردن مهد کودک چیست و به همین دلیل است که اوضاع اینقدر درهم و برهم شده است؛ اوضاعی که اگر بدانید موجب شده چهارده نهاد دیگر علاوه بر بهزیستی اقدام به صدور مجوز برای دایر کردن مهد کودک شوند، بر پیچیدگی هایش اذعان خواهید داشت.

وضعیتی که مدیرعامل کانون توسعه و همیاری مهد کودک کشور با اشاره به آن، به مسأله تلخ و مهم تری می‌رسد و مدعی می‌شود که هیچ آمار متقنی از مهدهای کودک‌ غیرمجاز در کشور در دست نیست؛ مهد‌هایی که ممکن است از یکی از چهارده نهاد دیگر مجوز فعالیت دریافت کرده باشند یا با اتکا به بازار آشفته صدور مجوز برای مهد‌های کودک، بی هیچ مجوزی دایر شده باشند.

وضعیتی نامطلوب که اگر وجود ۳۰۰ مهد غیرمجاز در تهران را ملاک توصیفش قرار دهیم، می‌شود حدس زد که چه ابعاد بزرگی در کل کشورمان دارد و چقدر اوضاع بحرانی و ترسناک است. آنقدر ترسناک که می‌شود ادعا کنیم در پایتخت کشورمان، به ازای هر چهار کودکی که به مهدکودک می‌روند، یک کودک به مهد غیرمجاز سپرده می‌شود.

نوشتن نظر