تلاش داعش برای جذب افراط گرایان هند
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»تلاش داعش برای جذب افراط گرایان هند

تلاش داعش برای جذب افراط گرایان هند

دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۷
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

کارشناسان امنیتی هند نسبت به فعالیت گسترده داعش در شبکه های اجتماعی باهدف جذب افراط گرایان به این گروه تروریستی هشدار دادند.

هندوستان بعنوان دومین محل تجمع مسلمانان با بیش از 500 میلیون کاربر اینترنت همواره مورد توجه تروریست ها بوده است.

براساس آخرین سرشماری‌ در هندوستان ، جمعیت مسلمانانِ این کشور به ۱۷۲٫۲ میلیون نفر می‌رسد که ۱۴٫۲۳ درصد از کُل نفوس این کشور را تشکیل می‌دهد. هندوستان با داشتن شمار زیادی مسلمان، یکی از اهداف مهم داعش برای استخدام جنگجویان بوده است.
گروه تروریستی داعش با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، توانسته است شمارِ زیادی از جنگجویان خارجی را استخدام کند. دولت هندوستان برای جلوگیری از نفوذ داعش در میان مسلمانان هند، نظارت شدیدی را بر شبکه‌های اجتماعی وضع کرده است.

وزارت کشور هند نیز از با اجرای برنامه هایی در صدد است از فعالیت گروههای تروریستی در شبکه های اجتماعی جلوگیری کند.
روزنامه هندوستان تایمز در گزارشی نوشت در هفته گذشته آژانش بازرسی ملی هند توانست مقر یک گروه تروریستی داعش را شناسایی و 10 نفر از آنان را دستگیر کند.
اگرچه طبق گفته مقامات هند بررسی تهدید نیروهای داعش در هند نیازمند زمان بیشتری است اما می‌توان گفت که تحقیقات اولیه بیانگر آن است که تهیه تسلیحات نظامی و جذب نیروهای داعش بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد.

با توجه به سابقه حمله تروریستی داعش در جولای سال 2016 در پایتخت بنگلادش باید گفت که مقامات امنیتی هند هرگز نباید تهدید داعش در این کشور را نادیده بگیرند.
به گفته کارشناسان امنیتی ،داعش از طریق حضور فیزیکی و مجازی به دنبال نفوذ به هند وجذب افراط گرایان برای اهداف خود است .
درادامه این گزارش آمده است حضور داعش در افغانستان و بنگلادش باعث نگرانی سرویس‌های امنیتی هند شده است. در حقیقت باید گفت، شاخه ولایت خراسان داعش در افغانستان نه تنها تهدیدی برای منافع هند در افغانستان است بلکه احتمال نفوذ این تروریست‌ها به منطقه کشمیر نیز وجود دارد.
به گفته کارشناسان مقابله دولت هند با داعش در شبکه های اجتماعی بسیار دشوارتر از حضور فیزیکی این گروههاست .

طبق آخرین اخبار به دست آمده، از آنجا که هند که دارای دومین جمعیت بزرگ مسلمانان در جهان است تاکنون حمایت مهمی از طریق مسلمانان این کشور از داعش گزارش نشده و تاکنون تعداد مسلمانان ملحق شده به داعش از این کشور بسیار اندک بوده است.
طبق گزارش مقامات امنیتی ،تاکنون آمار دقیقی از پیوستن شهروندان هندی به داعش در افغانستان و دیگر کشورهای آسیایی در دست نیست.
به گفته کارشناسان، داعش در نظر دارد با مسموم کردن ذهن شهروندان هندی از طریق شبکه های اجتماعی ،تلگرام،واتس آپ و تریما به اهداف افراطی خود دست یابد.
دولت هند از شرکت‌های مخابراتی خواسته است نظارت بیشتری در ارتباطات مجازی و مخابراتی داشته باشند.

وزارت کشور هند نیز از آژانس های دولتی خواسته است ،نظارت بیشتری بر فضای مجازی و فعالیت افراد در اینترنت داشته باشد.
منتقدان این اقدام وزارت کشور را تلاش دولت برای برقراری حکومتی پلیسی دانستند.
به گزارش شبکه الجزیره، به دستور نارندرا مودی نخست وزیر هند، چندین آژانس دولتی باقدرت گسترده برای رهگیری، نظارت و رمزگشایی اطلاعات رایانه ها مشغول به کار شده اند که این اقدام باعث اعتراض بسیاری از منتقدان شده است.
وزارت کشور هند اخیراً به 10 آژانس امنیتی مجوز رهگیری، نظارت و رمزگشایی اطلاعات رایانه‌ها و شبکه‌های ارتباطی هند را صادر کرد.
منبع: ایرنا

نوشتن نظر