اعتراض مسیحیان عراق به فتوای جنجالی
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»اعتراض مسیحیان عراق به فتوای جنجالی

اعتراض مسیحیان عراق به فتوای جنجالی

دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

63 خانواده مسیحی در عراق علیه شیخ مهدی الصمیدعی، مفتی اعظم اهل‌سنت این کشور به دلیل فتوای جنجالی وی درباره تبریک کریسمس به دادگاهی در بغداد شکایت کردند.

63 خانواده مسیحی در عراق علیه شیخ مهدی الصمیدعی، مفتی اعظم اهل‌سنت این کشور به دلیل فتوای جنجالی وی درباره تبریک کریسمس به دادگاهی در بغداد شکایت کردند.

در پی صدور فتوایی از سوی شیخ مهدی الصمیدعی، رئیس دارالافتاء اهل‌سنت عراق مبنی بر حرمت مشارکت مسلمانان در اعیاد سال نو میلادی و عدم جواز تبریک کریسمس، شماری از خانواده‌های مسیحی عراق به دادگاه بغداد شکایت کردند.

این خانواده‎های مسیحی، سخنان الصمیدعی را طایفه‌گری و فرقه‌گرایی توصیف و تصریح کردند که این فتوا وحدت عراق و صلح اجتماعی در این کشور را بر هم می‌زند.

در شکایت خانواده‌های مسیحی آمده؛ «در حالی که خانواده‌های مسیحی در بغداد و دیگر استان‌های عراق در معرض تهدید و اخراج اجباری قرار دارد، مسئولیت آنچه در آینده برای مسیحیان رخ دهد، برعهده الصمیدعی است».

کلیسای کاتولیک عراق نیز روز شنبه (هشتم دی‌ماه) با انتشار بیانیه‎ای در پایگاه اینترنتی خود، فتوای مفتی اهل‌سنت عراق در ارتباط با اعیاد دومین دین بزرگ در این کشور را محکوم کرده و خواستار موضع‌گیری در برابر چنین سخنانی و مجازات نشردهندگان آن به ویژه از تریبون‎های رسمی شد.

این در حالی است که اداره اوقاف اهل‌سنت عراق و مجمع فقهی اهل‌سنت با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای از مخالفت خود با فتوای الصمیدعی خبرداده و تبریک اعیاد سال نو میلادی به مسیحیان را جایز دانستند.

یادآور می‌شود؛ شیخ مهدی الصمیدعی، رئیس دارالافتاء اهل سنت در فتوایی روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد: جشن سال نو میلادی و تبریک و تهنئت گفتن به این مناسبت و مشارکت در این جشن ها برای مسلمانان جایز نیست.

وی که از روحانیون سرشناس در عراق است، افزود: بین کسانی که در این جشن‎ها شرکت می‎کنند و آنهایی که از سایر امور مسیحیان پیروی می‎کنند، تفاوتی وجود ندارد و مشارکت در جشن‌های سال نو میلادی به معنی تأیید رفتار و کردار مسیحیان در باقی امورشان است.
منبع: ایکنا

نوشتن نظر