توافق بر سر بازگشایی مسیر صنعا به الحدیده و تعز
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»توافق بر سر بازگشایی مسیر صنعا به الحدیده و تعز

توافق بر سر بازگشایی مسیر صنعا به الحدیده و تعز

شنبه ۰۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۶
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

دولت مستعفی یمن و جنبش انصارالله با بازگشایی مسیر صنعا به الحدیده و تعز موافقت کردند.

شبکه العربیه گزارش داد، قرار است مسیری که صنعا را به شهرهای الحدیده و تعز وصل می‌کند و به "۱۶کیلو" معروف است امروز (شنبه) بازگشایی شود. این مسیر از مدت‌ها پیش به خاطر درگیری میان دو طرف بسته شده بود.

این توافق در سایه افزایش تلاش‌های بین‌المللی برای پایان جنگ در یمن است که از سال ۲۰۱۴ تاکنون ادامه دارد. اخیرا طرف‌های یمنی طی مذاکرات سوئد به توافقی برای آتش‌بس در استان الحدیده دست یافتند.

در همین راستا، پاتریک کامرت، رئیس تیم ناظران سازمان ملل در یمن تأکید کرد که بندر الحدیده باید مکانی برای ورود کمک‌های بشردوستانه و توزیع آن در تمامی استان‌ها باشد.

دولت مستعفی یمن از این پیشنهاد استقبال کرده است.

منابع یمنی می‌گویند که انصارالله موضع محتاطانه‌ای درباره این پیشنهاد گرفته است.

ناظران سازمان ملل از هفته گذشته برای تثبیت آتش‌بسی که همچنان شکننده است، در الحدیده حضور دارند.

صبح جمعه در جنوب این شهر صدای تیراندازی شنیده شد و در شهرهای دیگر مثل تعز و حجه درگیری‌ها همچنان ادامه دارند.

از سوی دیگر، سازمان ملل از تصمیم عبدربه منصورهادی، دولت مستعفی یمن برای پرداخت حقوق کارمندان غیرنظامی در الحدیده استقبال کرد.

دفتر مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل به یمن اعلام کرد: تصمیم دولت هادی گام مهمی برای بهبود اقتصاد کشور و کاهش رنج‌های مردم یمن است. فرستاده سازمان ملل امیدوار است که به زودی تصمیمات بیشتری گرفته شود.

شکیب حبیشی، معاون رئیس بانک مرکزی یمن اواسط دسامبر گفته بود که این بانک منتظر دریافت سه میلیارد دلار از کویت و امارات است.

از زمانی که منصورهادی تصمیم گرفت مقر بانک مرکزی را از صنعا به عدن منتقل کند هنوز یک میلیون یمنی حقوقشان را دریافت نکرده‌اند. از سال ۲۰۱۵ یعنی سالی که ائتلاف عربی برای حمایت از دولت مستعفی یمن تشکیل شد ارزش ریال یمن به شدت پایین آمده است.
منبع: ایسنا

نوشتن نظر