آلمان یک مسجد ۳۱۵ ساله را در موصل بازسازی می‌کند
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»آلمان یک مسجد ۳۱۵ ساله را در موصل بازسازی می‌کند

آلمان یک مسجد ۳۱۵ ساله را در موصل بازسازی می‌کند

شنبه ۰۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۳۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

وزیر خارجه آلمان از تصمیم کشورش برای تامین هزینه بازسازی یک مسجد تاریخی متعلق به قرن هجدهم میلادی در شمال غرب عراق خبر داد.

«هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه در پایان سفر سه روزه خود به عراق اعلام کرد که کشورش قصد دارد تامین مالی بازسازی مسجد تاریخی «الاغوات» در شهر موصل، مرکز استان مرزی نینوا را بر عهده بگیرد و برای این کار نیز تا سال ۲۰۲۱ میلادی ۴۵۰ هزار یورو فراهم خواهد کرد.

وزیر خارجه آلمان که در سفر به موصل از اردوگاه «حسن شام» بازدید کرد که محل اقامت سه هزار و ۳۰۰ آواره از مجموع یک میلیون و ۸۰۰ هزار آواره عراقی است که با وجود گذشت یک سال از پیروزی نظامی بر گروهک تروریستی داعش در این کشور، موفق به بازگشت به خانه و کاشانه خود نشده اند، اظهار داشت: پروژه بازسازی مسجد که با همکاری سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (UNESCO) خواهد بود، در راستای آغاز مرحله جدیدی در عراق پس از جنگ و درگیری می باشد.

ماس که در پایان سفر خود به عراق از کلیسای سریانی ارتدکسی «مار متی» در موصل که یکی از قدیمی ترین کلیساهای جهان به شمار می آید بازدید و با نمایندگان فرقه های مذهبی مختلف نیز دیدار کرد، خاطر نشان ساخت که آلمان با تامین مالی بازسازی مسجد مذکور در تلاش است تا در همزیستی مسالمت آمیز میان ادیان و نهادهای مذهبی مختلف در عراق سهیم باشد.

یادآور می شود که مسجد الاغوات در سال ۱۷۰۲ میلادی ساخته شده و در نزدیکی پل تاریخی روی رود دجله در ورودی بازار شهر موصل قرار دارد، با گنبد سفید بزرگ خود یکی از شاخص ترین مساجد به شمار می آید و برای سه سال تحت کنترل تروریست های داعش بود.
منبع: شفقنا

نوشتن نظر