خودداری موسسات آمریکایی از همکاری با بنیاد خیریه ولیعهد عربستان
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»خودداری موسسات آمریکایی از همکاری با بنیاد خیریه ولیعهد عربستان

خودداری موسسات آمریکایی از همکاری با بنیاد خیریه ولیعهد عربستان

سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۱۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

سپتامبر گذشته جمال خاشقچی برای من یک میل فرستاد: «من از سوی افراد خانواده و دوستانم زیر فشار شدیدی هستم که از من می خواهند ساکت باشم. اما این درست نیست. ما به قدر کافی کشور عربی زمین خورده و شکست خورده داریم و دوست ندارم کشور من هم یکی از این ها باشد». خاشقچی در نامه اش اشاره اش به عربستان سعودی بود.

سپتامبر گذشته جمال خاشقچی برای من یک میل فرستاد: «من از سوی افراد خانواده و دوستانم زیر فشار شدیدی هستم که از من می خواهند ساکت باشم. اما این درست نیست. ما به قدر کافی کشور عربی زمین خورده و شکست خورده داریم و دوست ندارم کشور من هم یکی از این ها باشد». خاشقچی در نامه اش اشاره اش به عربستان سعودی بود.

کارن عطیه در واشنگتن پست نوشت: هیچ وقت نمی توانستم تصورش را هم بکنم بعد از یک سال از همکاری ما جمال قرار است بمیرد، یا در واقع به شکل وحشیانه و ظالمانه ای به قتل رسیده و مثله شود، آن هم به جرم حرف زدن علیه نیروهای سیاهی که دارند کنترل کشورش را در دست می گیرند. جالب این که بعد از کشتنش، خانواده و دوستانش را از دفن کردن باقی مانده پیکرش هم محروم کرده اند.

به صلاح عربستان سعودی و در جهت ثبات این کشور است که بد رفتاری ها و مجازات های خودسرانه ولیعهد بن سلمان باید تمام شود. در بین ربودن نخست وزیر لبنان، ویران کردن روابط دیپلماتیک کشور با کانادا، تبدیل کردن یمن به یک کشور قحطی زده که در انتظار یک فاجعه بزرگ نسل کشی است؛ و در کل بعد از تبدیل شدن به مظنون اصلی یک سری داستان قتل و آدم کشی، به نحو تراژیکی روشن می شود که جمال خاشقچی چرا از آینده کشورش زیر نفوذ مشت های آهنین محمد بن سلمان می ترسید.

سازمان خیریه شخصی بن سلمان که به اختصار میسک نامیده می شود قرار است این هفته در ریاض شرح وظایف جهانی اش را آغاز کند. به گزارش وبسایت این سازمان خیریه هدف این سازمان «ایجاد فرصت هایی برای پیشرفت جامعه و آزاد کردن پتانسیل های نهفته افراد است».  جالب این که این سازمان از همان بدو فعالیتش با افراد و سازمان های گوناگون رده بالایی مرتبط بوده و به اصطلاح میخش را کوبیده. سی ان ان، توئیتر، سی ان بی سی، بلومبرگ و البته سازمان بیل و ملیندا گیتس از جمله نهادهایی هستند که با سازمان بن سلمان مراودات نزدیک دارند. نکته مهم تر این که سازمان ملل نیز زیر دین این سازمان رفته. حدود چند روز قبل از قتل خاشقچی بود که میسک به سازمان ملل در جهت کمک به تحقیقات درباره جوانان کمک مالی کرد.

در بیداری ایجاد شده بعد از ماجرای خاشقچی، این که بیشتر موسسات غربی سعی دارند از ارتباط خود با چنین سازمان هایی بکاهند، شوق انگیز است. به خصوص وقتی می بینیم که  در فاصله فقط چند روز تا موعد آغاز رسمی فعالیت سازمان بن سلمان این اتفاق باعث شده تمام برنامه هایی که این سازمان برای روز بزرگ رونمایی از اهدافش تعیین کرده، پنهان مانده و با رسانه ها درباره شان حرفی زده نشود. نکته این که در خود وبسایت میسک هم خبری درباره سخنرانان و اسپانسرهای مراسم نیست.

دلیل دیگری که سازمان ها باید در همکاری با میسک احتیاط کنند این است که به گزارش رسانه های ترکی نفر اصلی گروه هی که قتل خاشقچی را انجام داده، شخصی به نام بدر الاساکر، در سازمان میسک هم رتبه بالایی دارد و رئیس دفتر شخصی خود محمد بن سلمان نیز هست.

هفته گذشته سازمان بیل گیتس اعلام کرد که حمایتش از سازمان بن سلمان را متوقف می کند. در بیانیه این سازمان که در نشریه سیاتل تایمز منتشر شد، گروه گیتس گفته بود که ماجرای ربودن و قتل جمال خاشقچی به شکل وحشتناکی تکان دهنده بوده و این باعث شده این سازمان از هر نوع همکاری با میسک خودداری کند.

البته بیل گیتس تنها فردی نیست که بعد از قتل خاشقچی پایش را از حوزه فعالیت محمد بن سلمان بریده. ریچارد بنسون  بنیان گذار گروه ویرژین یک میلیارد دلار سرمایه گذاری در عربستان را به تعویق انداخته. از سوی دیگر از نظر سیاسی هم مسئولان آمریکا هم نگرانند مبادا بن سلمان طرحی برای یک نوع ناتوی عربی در سر داشته باشد. یک منبع موثق به رویترز گفته که قرار است محمد بن سلمان به زودی درباره این موضوع با مقامات آمریکایی مذاکره کند.

با این حقیقت که هنوز سازمان هایی چون گوگل، هاروارد، لینکدین و توییتر با عربستان سعودی همکاری دارند، باید پرسید آیا این سازمان ها و نهادها که بیشترشان فعالیت رسانه ای هم دارند، حاضرند سیمای خود را در بین مردم بابت همکاری با فردی که کمترین اعتقادی به آزادی بیان و عقیده ندارد، خراب کنند و همکاری شان را با بن سلمان ادامه دهند؟

به نظر می رسد وقتش رسیده موسسات غربی نقش خود در ترسیم چهره ای آزادی خواه از بن سلمان را تمام کرده و از همکاری با او و سازمانش کناره گیری کنند. هر موسسه ای وقتی نام بن سلمان وسط می آید فقط یک گزینه پیش رو دارد: یا باید شریک اقدامات ظالمانه او شود و یا این که مقابل او بایستند. حالا زمان یک تصمیم گیری صریح است.
منبع: فارس

نوشتن نظر