اختلاف‌ نظر پارلمان مصر درباره ممنوع‌ المنبر شدن سلفی‌ها
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»اختلاف‌ نظر پارلمان مصر درباره ممنوع‌ المنبر شدن سلفی‌ها

اختلاف‌ نظر پارلمان مصر درباره ممنوع‌ المنبر شدن سلفی‌ها

يكشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۱۰
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

درخواست عمر حمروش، دبیر کمیسیون دینی پارلمان مصر از وزارت اوقاف این کشور مبنی بر منع کردن روحانیون سلفی از ارائه خطابه و دروس در مساجد با مخالفت برخی نمایندگان مواجه شد.

عمر حمروش که استاد فقه دانشکده الهیات و حقوق دانشگاه الازهر نیز است، از محمد مختار جمعه، وزیر اوقاف این کشور خواست تا از سخنرانی روحانیون وابسته به سلفی‌ها و درس دادن آن‌ها در مساجد سراسر مصر جلوگیری کند.

حمروش گفت که قصد دارد در همین راستا از طریق علی عبدالعال، رئیس پارلمان مصر، درخواستی رسمی به وزیر اوقاف ارسال کند.

حمروش در ادامه، اظهار کرد: وزیر اوقاف مصر تاکنون تلاش‌های زیادی برای مقابله با این جریان‌ها در استان‌های مختلف مصر انجام داده، اما بعضی از افراد و شخصیت‌های وابسته به سلفی‌ها خواستار در اختیار گرفتن منبرهای مساجد هستند.

دبیر کمیسیون دینی پارلمان مصر گفت: باید از ترویج افکار و اندیشه‌های این جریانات چه در مساجد بزرگ و چه در مساجد کوچک جلوگیری شود و تشدید نظارت بر مساجد و جلوگیری از نفوذ افراد وابسته به این جریانات در دستور کار قرار گیرد.

این در حالی است که در همین راستا، ابراهیم خلیف، عضو نمایندگان مجلس مصر گفت که عمل به درخواست حمروش در این زمینه ضروری نیست، به‌ویژه این که کسانی‌ که بر روی منبر می‌روند، دارای مجوز رسمی از وزارت اوقاف هستند.

خلیل همچنین در مورد سلفی‌ها افزود: سلفی‌ها در مجلس نیز حضور دارند و رفتار آنها معتدل است و نشان نمی‌دهد که اندیشه‌های افراطی و خلاف مصلحت کشور داشته باشند.

خالد عبدالعزیز شعبان، از دیگر اعضای پارلمان مصر نیز تأکید کرد: هر کس خواهان رفتن بر روی منبر است، باید از الازهر مجوز رسمی داشته باشد و این مسأله در وزرات اوقاف ثبت شده باشد، در غیر این ‌صورت باید از آنها جلوگیری شود.

حمروش قبلا نیز در عید قربان نیز از وزارت اوقاف مصر خواسته بود تا از برگزاری نماز توسط گرو‌ه‌های اسلام‌گرا و سلفی‌ها جلوگیری کند.
منبع: ایکنا

نوشتن نظر