چه کسی می‌تواند حکم به تعطیلی حج دهد؟
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»چه کسی می‌تواند حکم به تعطیلی حج دهد؟

چه کسی می‌تواند حکم به تعطیلی حج دهد؟

يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه حج بدون مجوز شرع قابل ترک نیست، گفت: هیچ مقامی نمی‌تواند حکم به تضعیف یا تعطیلی حج بدهد، مگر ولی‌فقیه که در صورت تزاحم با واجب مهم‌تر دیگر، حکم به تعطیلی موقت آن دهد.

حجت‌الاسلام حسنعلی اکبران عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه حج از واجبات بزرگ اسلام است، اظهار داشت: این واجب بزرگ بدون مجوز شرع قابل ترک نیست و هیچ کس در هیچ مقامی نمی‌تواند حکم به تضعیف یا تعطیلی حج بدهد مگر ولی فقیه که در صورت تزاحم با واجب مهم‌تر دیگر، حکم به تعطیلی موقت آن بدهد.

وی با اشاره به اینکه امروز روابط سیاسی ایران و عربستان وضعیت چندان مناسبی ندارد، افزود: وقتی برکات بزرگ حج را می‌نگریم نمی‌توانیم به راحتی از آن دست بکشیم؛ قیام للناس، برطرف شدن مشکلات جهان اسلام، برائت از مشرکان و وحدت امت اسلام بخشی از دستاوردها حج به شمار می‌رود.

حجت‌الاسلام علی اکبران، معنویت، خلوص و تقویت ایمان را از دیگر برکات حج برشمرد و گفت: یکی از مسائل مهم که در سایه حج به دست می‌آید، موضوع تصفیه حقوق‌الناس و حقوق‌الله از سوی حجاج است هرچند ادای ان حقوق به طور مستقیم از اعمال حج نیست.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: فردی که می‌خواهد قدم در سرزمین وحی بگذارد، ابتدا اموال خود را پاک می‌کند، خمس و زکات را می‌پردازد و اگر احیانا حق از دیگری بر گردن دارد، پرداخت کرده و حلالیت می‌طلبد، بنابراین همانطور که دیدیم در سایه واجب مثل حج چند واجب دیگر نیز ادا می‌شود.

وی با بیان این که حج منافع زیادی برای امت اسلامی دارد، تصریح کرد: همانطور که گفتم حج جز در تزاحم با واجب اهم دیگر که ولی فقیه تشخیص می‌دهد قابل ترک نیست، چراکه ممکن است گاهی اوقات در سایه یک واجب فساد مترتب شود که حکومت اسلام از باب حکم ثانویه می‌تواند آن را تعطیل کند.

حجت‌الاسلام علی اکبران خاطرنشان کرد: نمی‌توان در مورد یک فریضه بزرگ مثل حج که از استوانه‌های دین شمرده می‌شود به راحتی نظر بدهیم، به عبارت دیگر نظر فرد در این موارد باطل است همچنانکه اعمال واجب دیگر نیز تعطیل بردار نیست.
منبع: فارس

نوشتن نظر