استعفای سعد الحریری چه پیامدهایی دارد؟
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»استعفای سعد الحریری چه پیامدهایی دارد؟

استعفای سعد الحریری چه پیامدهایی دارد؟

يكشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

به نظر می رسد، سعودی ها با پیاده سازی سناریو استعفای حریری و به جان هم انداختن گروه ها و جریان فعال در صحنه سیاسی لبنان، برای منفجر ساختن اوضاع داخلی این کشور برنامه ریزی کرده‌اند.

درباره پیامدهای استعفای حریری چندین سناریو مطرح است که در ادامه به آنها اشاره می‌شود:
یک: تشدید فشار بر لبنان

اگرچه استعفای حریری تقابل و تنش بین عربستان و مقاومت حزب الله را تشدید می کند، اما این تقابل هیچ گاه به رویارویی نظامی منجر نخواهد شد، اما فشارهای سیاسی و مالی بر روند امور جاری در لبنان تاثیر منفی گذاشته، شرایط سختی را در آینده برای این کشور رقم می زند. از جمله اینکه این استعفا به معنای باطل شدن و لغو تمام توافقات صورت گرفته در عرصه سیاسی لبنان بین گروه و جریانی لبنانی بوده که منتهی به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تشکیل دولت در این کشور شده است.
دو: تعویق برگزاری انتخابات

استعفای حریری سبب تعویق برگزاری انتخابات پارلمانی در لبنان خواهد شد که مقرر است، اردیبهشت ماه سال آینده برگزار شود. دلیل آن هم بروز تنش های جدید و تشدید اختلافات گذشته بین گروه ها و جریان سیاسی لبنانی است. بالطبع در چنین شرایطی نمی توان انتظار برگزاری انتخابات را داشت و این به نوبه خود موجب تعویق برگزاری انتخابات در این کشور خواهد شد که در جای خود بر مشکلات داخلی لبنان خواهد افزود. یکی از مهمترین این مشکلات و چالش ها، بحران تشکیل دولت است، بحرانی که در کنار بحران های اقتصادی و سیاسی چند سالی بود که با آن دست به گریبان بود.
سه: به مرز انفجار رساندن اوضاع داخلی لبنان

در این باره که استعفای حریری تصمیمی سعودی بوده،‌ جای هیچ شک و تردیدی وجود ندارد. به نظر می رسد، سعودی ها با پیاده سازی سناریو استعفای حریری و به جان هم انداختن گروه ها و جریان فعال در صحنه سیاسی لبنان، برای منفجر ساختن اوضاع داخلی این کشور برنامه ریزی کرده‌اند.
چهار: عربستان بازیگری تاثیرگذار در لبنان

از سوی دیگر، استعفای حریری را می توان پیامی از طرف عربستان سعودی به بازیگران تاثیر گذار منطقه ای و بین المللی در عرصه لبنان و طرف های مخالف داخلی از جمله حزب الله دانست تا به آنها بگوید که قادر به کنترل اوضاع در لبنان است.

این بدین معناست که سعودی ها سعد حریری را مهره ناکارآمد و برگ سوخته خود در عرصه داخلی لبنان دانسته که توان رویارویی با هیچ یک از مخالفان داخلی و خارجی عربستان را ندارد، لذا بقای آن را نه تنها برای اهداف و منافع خود در داخل لبنان مناسب و مفید ارزیابی نکرده اند، بلکه تهدید کننده این منافع و اهداف دانسته، به سرعت خواستار کناره گیری وی از قدرت شده اند.

این درحالی است که نباید فراموش کرد، یکی از اهداف سعودی از واداشتن حریری به استعفا، اعمال فشار بر تهران و حزب الله و محور مقاومت جهت تغییر معادلات منطقه ای و تغییر کفه موازنه ها به سود خود این بار از لبنان است، به ویژه آنکه تلاش های آنها پس از شکست در سوریه و عراق، در کردستان نیز با طرح جدایی این منطقه از دولت مرکزی بغداد با ناکامی تلخ مواجه شد.

نوشتن نظر