دائم الوضو بودن و اين همه خاصيت!
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»دائم الوضو بودن و اين همه خاصيت!

دائم الوضو بودن و اين همه خاصيت!

شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۱۶
امتیاز این گزینه
(6 آرا)

دائم الوضو بودن توفيقي است كه اگر به لطف خدا شامل حال انسان شود؛ داراي آثار و بركاتي فراوان مي باشد. وضو بر وضو توجه انسان را نسبت به خداوند بيشتر مي نمايد و راه ذكر قلب را بر انسان مي گشايد....

 

به همين دليل است که از رسول خدا صلي الله وعليه وآله روايت شده: لَا يحَافِظُ عَلَى الْوُضُوءِ إِلَّا كُلُّ مُ?ْمِنٍ: بر وضو مواظبت نمي كند مگر مومن. در روايات به چند اثر از دائم الوضو بودن اشاره شده است که به قرار زير است:

1. تمام بدنت پاک مي شود پيامبر گرامي اسلام (صلي الله عليه و آله وسلم) فرمودند: هرکس به هنگام وضو ساختن ذکر خدا را بگويد، تمام بدنش پاک گرديده است.

زيرا وقتي در جريان وضو داخل دهان، صورت، ساعدها، کف دست ها و جلوي سر و روي پاهاي انسان تحريک شود قسمت اعظم قشر حسي تحريک مي شود ،يعني در حالي فقط چيزي که حدود 20 درصد سطح بدن در وضو مرطوب شده است بيش از 80 درصد ادمک حسي تحريک مي شود؛ به عبارت ديگر اگر انسان به جاي وضو کل بدن خود را مي شست (غسل مي کرد) چيز زيادي بر تحريک ناشي از وضو افزوده نمي شد. چنانچه امام صادق (عليه السلام) مي فرمايند: هر کس ذکر خدا را به هنگام وضو بگويد، مانند اين است که غسل کرده باشد.

2. گناهانت بخشيده مي شود رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم فرمود: هنگامي که نمازگزار وضو مي گيرد آثار و برکاتي به دنبال دارد از جمله وقتي که صورتش را مي شويد آثار گناهان از چهره اش زدوده مي شود، و زماني که دو دستش را تا آرنج (مرفق) مي شويد گناهاني که بوسيله دست هايش انجام داده از بين مي رود، و آن وقت که سرش را مسح مي کشد معصيت هايي که به وسيله سرش انجام داده زدوده مي شود، و آن وقت که پاهايش را مسح مي کشد گناهاني که به کمک پاهايش انجام داده است از بين خواهد رفت، اگر کسي در اوّل وضو گرفتن«بسم الله الرّحمن الرّحيم» را (با دقّت و فهميدن معنايش) بگويد تمام اعضايش از گناهان پاک مي شود.

3. دعاهايت مستجاب مي گردد امام صادق عليه السلام فرمود: من تعجب مي کنم از کسي که دنبال حاجت و کاري است در حالي که با وضو است، حاجتش برآورده نشود!

4. رزق و روزيت فراوان مي گردد از امام صادق عليه السلام روايت شده که فرمودند: کسي که دوست دارد بر خير و برکت منزلش بيفزايد هنگام غذا خوردن وضوء بگيرد. و همچنين آن حضرت فرمود: وضو و (شستن دست و صورت) پيش از غذا و بعد از آن باعث زيادي روزي مي گردد.

5. تمرکزت زياد مي شود وضو گرفتن قبل از مطالعه باعث افزايش توجّه و تمرکز و افزايش هوشياري در انسان مي شود؛ زيرا نواحي مرتبط با وضو، بيشترين وسعت را در قشر حرکتي مغز دارند و هر چه تحريک اين قشر هم بيشتر باشد، خواب آلودگي و کسالت از انسان دور مي شود.

امام صادق عليه السلام فرمودند: كسى كه وضو بگيرد و با حوله اعضاى وضو را خشک كند، يك حسنه براى او نوشته مى شود و كسى كه وضو بگيرد و صبر كند تا دست و رويش خود خشک شوند، سى حسنه براى او نوشته مى شود. زيرا اگر وضو با آب سرد صورت پذيرد و پس از آن از خشک کردن آن اجتناب شود؛ تحريک حسي بيشتري صورت مي گيرد؛ زيرا آب سرد نسبت به آب گرم قدرت تحريک حسي بيشتري دارد و خشک نکردن اعضاء بعد از وضو، به علت تماس طولاني آب با سطح بدن، باعث طولاني تر شدن مدت تحريک حسي مي شود.

بدن در برابر سرمائي که در اثر خشک نکردن آب وضو حس مي کند، خود به خود درجه حرارتش بالا مي رود تا آب وضو را خشک کند، که همين تحريکات حرارتي باعث باز شدن منافذ زيرپوست مي شود و اکسيژن بيشتري به بافتهاي پوست و مقداري هم عضلات زير پوست مي رسد و باعث نيرو و نشاط مي گردد.

6. عمرت زياد مي شود.رسول خدا صلي الله عليه واله وسلم فرمود: سعي کن طاهر و با وضو باشي که خداوند بر طول عمرت مي افزايد. از نظر علمي بارهاي الکتريکي هنگام شارش بار در اطراف عصب به صورت الکتريسته ذخيره مي شوند. ميداني که در اطراف اين بارها به وجود مي آيد در ميدان بدن ايجاد خلل مي کنند. اين بارها به خصوص در نقاطي که تراکم اعصاب بيشتر است ذخيره مي شوند و به دليل اين که هم تراکم زيادي دارند و هم در نزديکي عصبهاي بيشتر و مهمتري قرار دارند، براي بدن به شدت مضر هستند. از جمله اين نقاط ناحيه سر، دستها و قسمت مچ پا به پايين است.

به طرز حيرت آوري مي بينيم که اين نواحي، دقيقا نواحي هستند که در وضو شسته مي شوند و بنابر تحقيقات صورت گرفته، بهترين راه دفع اين بارهاي زائد، استفاده از يک ماده رساناست. سريعترين و ارزانترين و بي ضررترين ماده براي اين کار، آب است. جالب اين جاست که آب هر چه خالص تر باشد، سريعتر بارهاي ساکن را از بدن ما به اطراف گسيل مي دهد و هيچ مايعي مثل آب خالصي که در وضو به انسان ها سفارش شده اين اثر را ندارد.

7. خواب با وضو، عبادت است رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: کسي که با وضو بخوابد بستر او برايش مسجد مي شود، و خوابش (ثواب کسي را دارد که) به نماز مشغول است تا اين که شب را به صبح رساند. و اگر کسي بدون وضو خوابيد بسترش براي او قبر خواهد بود و مانند مرداري مي ماند تا صبح شود.(15)

از نظر صاحب نظران رشته روان پزشکي، جهت بهداشت صحيح خواب و داشتن خوابي راحت، بايد اصولي را رعايت نمود که از جمله آن ها، دوش گرفتن ملايم هر شب قبل از رفتن به رختخواب است و جالب اين که در ادامه تأکيد مي شود، اين روش هر شب تکرار گردد. بنابراين، براي دست يابي به يک خواب راحت و آرامش بعد از آن، دوش گرفتن و استحمام شبانه (قبل از خواب) مفيد است که وضو مي تواند جاي آن را بگيرد.

8. مرگ با وضو، شهادت است رسول خدا صلي الله عليه واله وسلم فرمود: اگر توانستي شب و روز با وضو باشي اين کار را انجام بده، زيرا اگر در حال وضو از دنيا بروي شهيد خواهى بود.

9. در قيامت نوراني مي شوي پيامبر خدا مي فرمايند: فرداي قيامت خداي متعال امّت منِ را بين بقيه‌ ي امّت‌ها در حالي محشور مي‌کند که به خاطر وضويي که در دنيا گرفتند روسپيدند و پيشاني‌هاي نوراني‌يي دارند. وضو گرفتن مکرر جهت دائم الوضو بودن، اسراف نيست

اگر در مصرف آب زياده روي نکند اسراف نيست و مستحب است وضو با تمام آدابش به مقدار کمي آب، يعني حداکثر يک مُد که مساوي سه چهارم ليتر است انجام شود.

وضو نور است و تداوم آن، باعث ارتقا به عالم قدس‌ خواهد شد. در حديث آمده است: تجديد وضو، همانند نورى است بر روى نور ديگر. اين دستور با برکت، نزد بزرگان علم و عمل تجربه شده است، پس اي سالک کوي يار، هميشه با وضو باش و در تداوم آن همت عالي داشته باش.

نوشتن نظر