کتاب‌هایی برای نخواندن

کتاب‌هایی برای نخواندن

جمعه ۰۵ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۶
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

شرق تا غرب عالم را هم بگردید، کتاب‌خوانی را خوب، مفید و ضروری می‌دانند، هم بر اساس میزان مطالعه افراد، پیشرفت و رشدیافتگی مردم را می‌سنجند؛ امّا...
طیّ سه چهار سال اخیر در کشور ما، که آمار مطالعه بسیار پایین آمده است، اتّفاقی رخ داده که مصیبت را دو چندان کرده است.

شرق تا غرب عالم را هم بگردید، کتاب‌خوانی را خوب، مفید و ضروری می‌دانند، هم بر اساس میزان مطالعه افراد، پیشرفت و رشدیافتگی مردم را می‌سنجند؛ امّا...
طیّ سه چهار سال اخیر در کشور ما، که آمار مطالعه بسیار پایین آمده است، اتّفاقی رخ داده که مصیبت را دو چندان کرده است.
تحریم‌ها تشدید شد. کاغذ که در انحصار وارد کننده‌های مشخّصی بود، با افزایش قیمتی، گاه تا پنج شش برابر مواجه شد و در نتیجه کتاب، جهش قیمت پیدا کرد و حسابی گران شد.
رشد درآمدها سرعتی لاک‌پشتی داشت و شیب افزایش قیمت‌های همه چیز، از جمله کتاب، در مسابقه با یوزپلنگ ایرانی بود. به طور طبیعی یکی از اوّلین چیزهایی که از سبد کالای خانوارهای ایرانی حذف شد، کتاب بود.
سابق بر این رسم بود، شاید از قرن‌ها قبل که از سکّه طلا (در قطع و عیارهای مختلف) برای هدیه دادن استفاده می‌شد.
برخی ناشران که خود را در آستانه ورشکستگی یافته بودند، ظلمی تازه به عرصه کتاب و کتاب‌خوانی وارد کردند. باشد که هم آنها سود کافی و مطلوبشان را به دست بیاورند، هم آنها که نمی‌توانستند هدایای طلایی به دیگران بدهند، بتوانند با کالایی لوکس و چشم‌نواز بر آنان منّت بگذارند...
آری. کتاب‌های لوکس!
کتاب‌هایی برای نخواندن!
کتاب‌هایی با قیمت 5تا6 رقمی!
جلدهای چرمین، صفحات عطرآگین، قاب‌های...
طبیعتاً اوّل مظلوم این عرصه هم مانند دیگر عرصه‌ها، «قرآن» بود. قرآن‌هایی برای سر سفره عقد که قرار نیست هرگز عروس و داماد آن را بخوانند یا باز کنند؛ چه رسد به عمل کردن!
بعد از آن، دیگر کتب دینی، مانند «نهج‌البلاغه»، «صحیفه سجّادیه» و... هم از این جنایت بی‌بهره نماندند.
مظلوم بعدی این فاجعه، فرهنگ و ادبیات فاخر ما بود. کتب ادبی و دیوان‌های اشعار ما که به جای آنکه سند هویّتی ما باشند، به تزیین میز و طاقچه‌های ما بدل شدند.
طیّ دو سه سال گذشته، متأسّفانه تولید و انتشار کتاب‌های لوکس و اقبال ناشران به آن، رشد قابل توجّهی داشته است و حتّی ناشرانی در نمایشگاه کتاب و قرآن دیده می‌شوند که صرفاً عرضه‌کننده این پدیده ضدّفرهنگی هستند.
ما که هرچه به مسئولان فرهنگی کشور، شفاهی و کتبی اعلام خطر کردیم، عکس‌العملی دال بر احساس آن ندیدیم. حدّاقل شما خواننده عزیز، بیایید و به کتاب ظلم نکنید و با این نگاه اشرافی، میراث دینی و فرهنگی مبارزه کنید.

2 نظر

  • لینک نظر مهدی جمعه ۱۲ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۲ نوشته شده توسط مهدی

    به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
    گویا برخی از مردم عقیده دارند که این کتب چون خیلی مقدس هستند پس نباید آن‌ها را باز کرده و خواند!
    بلکه باید مثل بت از آن‌ها نگهداری کرده و آن‌ها را پرستید!

  • لینک نظر شفق يكشنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۴۸ نوشته شده توسط شفق

    مصیبت بالاتر از این که ریشه ی طولانی تری هم دارد این است که تنها به کمیت توجه می شود و کتاب خوانی به طور مطلق مورد تشویق و تأکید قرار می گیرد، اما توجه به این نکته ی مهم نمی شود که چه نوع کتابی؟ با چه محتوا؟ و به همین دلیل متأسفانه غالباً از مضرات جبران ناپذیر انبوه میلیونی کتاب های ضال و مضلی که یا فرهنگ غربی را ترویج می کنند و یا فرهنگ الحادی و ضد دینی، مورد بی توجهی قرار می گیرد. آری، چنان که در روایات آخر الزمان تأکید شده، در زمان ما، مدعیان علم فراوانند ولی علم (واقعی) زیر پای مردم قرار دارد؛ بنابراین غالب کتبی که ترویج، فروخته و تبلیغ می شوند، نه تنها علم نیستند بلکه جهل بوده و میراث عظیم فرهنگی اسلامی را به نابودی کشانده و به دست فراموشی می سپارند.

نوشتن نظر