افسرده‌ترین مردم دنیا چه کسانی هستند؟ ...

افسرده‌ترین مردم دنیا چه کسانی هستند؟ ...

جمعه ۰۵ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۵
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

افسردگی، یک بیماری رایج در جوامع غربی است که سالانه بر تعداد مبتلایان به آن افزوده می‌شود. با آنکه امکان درمان این بیماری وجود دارد، امّا درصد بالایی از افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، از بیماری خود خبر ندارند و تنها زمانی برای درمان به پزشک مراجعه می‌کنند که بیماری به مراحل پیشرفته خود رسیده است.

افسردگی، یک بیماری رایج در جوامع غربی است که سالانه بر تعداد مبتلایان به آن افزوده می‌شود. با آنکه امکان درمان این بیماری وجود دارد، امّا درصد بالایی از افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، از بیماری خود خبر ندارند و تنها زمانی برای درمان به پزشک مراجعه می‌کنند که بیماری به مراحل پیشرفته خود رسیده است. از علل این بیماری می‌توان به کمبود مهر و محبّت، سست شدن بنیان خانواده، مصرف‌گرایی بیش از حد و کاهش معنویت در جوامع غربی اشاره کرد. کاهش بهره‌وری ناشی از افسردگی مردم «ایالات متّحده» باعث از بین رفتن بیش از 31 میلیارد دلار در سال می‌شود.

••• درمان عجیب عاشقانه
چند نوجوان آمریکایی ادّعا می‌کنند که بهترین روش برای مقابله با افسردگی، پرش ناگهانی از صخره‌‌هایی به ارتفاع 100 متر در «ایالت یوتای آمریکا» است. به همین سبب، یک جوان آمریکایی برای از بین بردن افسردگی نامزدش، او را به لبه پرتگاهی در یوتا برد و با استفاده از طناب وی را از بالای صخره به پائین پرتگاه هل داد.

••• قطب افسردگی دنیا
اطّلاعات منتشر شده از گزارش «مرکز بهداشت و تغذیه آمریکا» درباره افسردگی در این کشور، بیانگر وقایع تکان دهنده‌ای است:
به گفته مارتین سلیگمان، استاد روانشناسی «دانشگاه پنسیلوانیا» و رئیس «انجمن روانشناسی آمریکا» افسردگی، همانند یک بیماری واگیردار در میان مردم ایالات متّحده به سرعت در حال گسترش است.
میرنا ویسمن از «دانشگاه کلمبیا» و یک گروه تحقیقاتی بین‌المللی در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که میزان افسردگی در میان آمریکایی‌هایی که پس از سال 1945 م. به دنیا آمده‌اند، 3 برابر بیشتر از افرادی است که پیش از این تاریخ به دنیا آمده‌اند.

••• میرنا ویسمن استاد دانشگاه کلمبیا
در هر دو هفته 4/5% از آمریکایی‌های 12 سال به بالا دچار افسردگی می‌شوند. این آمار در افراد 40 تا 59 سال، زنان و افراد سیاه پوست به مراتب بیشتر است.
آمار افسردگی در میان افراد فقیر به مراتب بیشتر از افرادی است که دارای درآمد بیشتری هستند.
تقریبا 80% از افرادی که دچار افسردگی هستند، از اختلال در عملکرد رنج می‌برند و بر اساس گزارش‌های 27% از افراد دچار افسردگی با مشکلات جدّی در زمان کار یا زندگی شخصی مواجه هستند.
به دلایل گوناگون، 92% از مردان سیاه‌پوست در ایالات متّحده برای درمان افسردگی خود اقدام نمی‌کنند.
تا سال 2020 م. افسردگی، پس از بیماری‌های قلبی به دومین عامل مرگ‌ و میر افراد آمریکایی تبدیل خواهد شد.
در سال 2005 م. تنها 29% از افرادی که دچار افسردگی بودند، از درمان‌های پیشرفته پزشکی بهره‌مند شدند. این آمار در خصوص افرادی که از افسردگی حاد رنج می‌بردند، تنها 39% بود.

••• آمارهای دیگر
در 15 سال گذشته تعداد افرادی که در ایالات متّحده به دنبال درمان افسردگی خود هستند، دو برابر شده و به 25 میلیون نفر رسیده است. این، نشان‌دهنده وخیم بودن اوضاع است؛ امّا از این بدتر، این است که 90% از این بیماران، برای درمان افسردگی خود به داروهای ضدّ افسردگی پناه می‌برند.
آمریکایی‌هایی که در محدوده سنّی 65 سال و بالاتر قرار دارند، حدود 13% از کلّ جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند؛ امّا تقریباً 20% از کلّ خودکشی‌ها در این کشور مربوط به این محدوده سنّی است؛ از هر صد هزار نفر، یازده نفر دست به خودکشی می‌زنند. موفّقیت افراد این گروه سنّی در اقدام به خودکشی، به مراتب بیشتر از هر گروه سنّی دیگری است.

••• رتبه ایالت‌های مختلف در آمریکا از لحاظ آمار خودکشی
بر اساس گزارش «انجمن ملّی بهداشت روانی»، هر ساله، حدود 17 میلیون آمریکایی دچار افسردگی می‌شوند. («واشنگتن پست هلت»، 7 اکتبر 1997م.)
در ایالات متّحده، از هر چهار زن یک نفر از افسردگی شدید در طول زندگی خود رنج می‌برد. این آمار برای مردان آمریکایی، یک نفر از هر هشت نفر می‌باشد. در این نوشته به این مطلب اشاره شده است که افرادی که دچار افسردگی هستند، نباید الکل مصرف کنند. (کتاب «افسردگی» اثر شری راجرز)

••• اثرات فیزیولوژیکی استفاده از الکل در افسردگی
با توجّه به مصرف بالای مشروبات الکلی در جوامع غربی، به ویژه ایالات متّحده، دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف این نوع مشروبات، تأثیر بسزایی در افزایش میزان افسردگی در افراد دارد. در ادامه به برخی از این گزارش‌ها اشاره می‌شود:
بر اساس یافته‌های پزشکی، مصرف الکل نقش زیادی در کاهش سطح سروتونین و نورپینفرین دارد. (مجله «Let's Live»، ژانویه 2000 م.)
الکل باعث کاهش تأثیر هورمون‌های استرس می‌شود. پس از مصرف الکل احساس بدی به فرد دست می‌دهد؛ زیرا باعث کاهش سطح هوشیاری سیستم عصبی و مغزی می‌شود. دانشمندان پس از آزمایش بر روی افرادی که روزانه یک بار الکل مصرف می‌کردند، متوجّه شدند که میزان افسردگی در این افراد افزایش یافته است. («USA WEEKEND» سوم ژانویه 1999 م.)

••• بررسی افسردگی در ایالت‌های مختلف آمریکا
پس از بررسی آمارهای مربوط به ایالت‌های مختلف، مشخّص شد که ایالت یوتا، از بالاترین میزان افسردگی در میان مردم خود رنج می‌برد. حدود 11% از افراد بزرگسال این ایالت در سال گذشته دارای افسردگی بودند و نزدیک به 15% نیز از اختلالات روانی شدید رنج می‌بردند. مردم این ایالت، حدود چهار روز از ماه را با مشکلات روحی و روانی سپری می‌کنند. ایالت‌های «وست ویرجینیا» و «کنتاکی» در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

رتبه‌بندی ایالت‌های مختلف در آمریکا از لحاظ افسردگی
••• رابطه معنویّت و افسردگی
ایالات متّحده به عنوان یک کشور با نظام سرمایه‌داری، دارای سیستمی است که شهروندان خود را به مصرف‌گرایی تشویق می‌کند. با توجّه به اینکه برای استفاده و لذّت از زرق و برق‌های زندگی در چنین جوامعی، افراد می‌بایست هرچه بیشتر تلاش کنند تا بتوانند از پس هزینه‌های آن برآیند و از سوی دیگر، پس از رسیدن به این لذّت‌ها، به آن آرامش مدّنظر خود دست پیدا نمی‌کنند، نتیجه حاصل، چیزی جز بروز افسردگی در این افراد نخواهد بود. با در نظر گرفتن فشار، استرس و خشونتی که این نوع نظام‌های سرمایه‌داری به افراد وارد می‌سازند، به سادگی می‌توان شدّت افسردگی افراد را در این جوامع درک کرد.
پس از حوادث تروریستی 11 سپتامبر، حدود 90% از شهروندان این کشور که دیگر به قدرت نظامی و امنیّت وعده داده شده از سوی مقامات ایالات متّحده اطمینان چندانی نداشتند، برای کنار آمدن با استرس و نگرانی ناشی از چنین حملاتی، بیش از پیش به مذهب رو آوردند.
محقّقان بسیاری به بررسی رابطه میان مذهب و استرس پرداخته‌اند. فیگلمن یکی از این افراد بود که در کتاب «مذهب و سلامتی» به تحقیقات وی اشاره شده است. وی در تحقیقات خود به این نتیجه رسید: افرادی که دارای تمایلات مذهبی نیستند، بیشتر از افراد دیگر در معرض استرس و افسردگی قرار دارند.

کتاب مذهب و سلامتی
••• دلایل افسردگی در میان زنان آمریکایی
درصد زنان آمریکایی که از داروهای ضدّافسردگی استفاده می‌کنند، بسیار بیشتر از زنان دیگر کشورهای جهان است. در سه نسل گذشته، تعداد آمریکایی‌هایی که از قرص‌های ضدّافسردگی استفاده می‌‌کنند، بیشتر و بیشتر شده است. این موضوع در مورد زنان این کشور حادّتر است؛ به نحوی که زنان آمریکایی در صدر جدول استفاده‌کنندگان از داروهای ضدّافسردگی قرار دارند. روانشناسان یکی از دلایل میزان زیاد استفاده از این داروها را در بین زنان، نگاه ابزاری جامعه و فشارهای وارد شده به آنها در جریان زندگی می‌دانند. این نوع افسردگی که از آن با عنوان ناراحتی مرسوم یاد می‌‌شود، به این دلیل اتّفاق می‌افتد که زنان جامعه احساس می‌کنند هیچ‌کس به معنی واقعی آنها را دوست ندارد و روابط افراد جامعه با آنها، تنها به منظور سوءاستفاده‌های جنسی و مادّی است. استفاده ابزاری از زنان، یکی از عوامل افسردگی آنها در ایالات متّحده است.

••• آدم‌کشی قانونی برای رهایی از افسردگی
به گزارش پایگاه خبری «هلندی نیوز» ‌آمریکا، تحقیقات جدید نشان داد که زنان نظامی که در معرض جنگ قرار گرفته‌اند، پس از زایمان، در معرض خطر بیشتر افسردگی قرار می‌گیرند.
محقّقان دانشگاه ایالتی «ساندیگو» و نیروی دریایی بیمارستان «کمپ پندلتون» در «کالیفرنیا»، اطّلاعات 1660 زن را که زمانی در ارتش آمریکا فعّالیت داشته و وضع حمل کرده‌اند، مورد بررسی قرار دادند.
محقّقان به رهبری استیسین گوین دریافتند، زنانی که پس از زایمان با موقعیت‌های مبارزه و جنگ روبه‌رو شده بودند، در مقایسه با افراد عادّی با خطر افسردگی بیشتری روبه‌رو هستند.
گزارش‌ها نشان داده است از حدود شانزده هزار زن که در ارتش آمریکا فعّالیت داشته و وضع حمل کرده‌اند، بسیاری از آنها شش هفته پس از زایمان، دوباره به ارتش بازگشته و به فعّالیت خود ادامه داده‌اند.

 


••• افسردگی در میان نظامیان
ارتش ایالات متّحده از رشد بیماری افسردگی در میان نیروهای آمریکایی مستقرّ در «عراق» و «افغانستان» خبر داد. بر اساس اعلام بخش سلامت روانی ارتش آمریکا، بیش از 12% از سربازانی که در عراق خدمت می‌کنند و 15% از سربازانی که در افغانستان به سر می‌برند، به داروهای ضدّافسردگی, خواب آور و انواع دیگر داروهای آرام‌بخش، وابستگی شدید دارند.
بر همین اساس، 5% از این افراد نیازمند دریافت خدمات ویژه پزشکی هستند. چندی پیش نیز اعلام شد آمار خودکشی در میان نظامیان آمریکایی در مقایسه با گذشته، شش برابر شده است. بر اساس این گزارش، داروهای مسکّن قوی که توسط پزشکان برای سربازانی که در حال خدمت هستند، تجویز می‌شود، ماهیانه به پنجاه هزار نسخه می‌رسد؛ در حالی‌که در سال 2003 م. فقط سی و سه هزار نسخه از این نوع داروها در ماه تجویز می‌شده است. بسیاری از سربازان آمریکایی با مصرف این داروهای عمدتاً روان‌گردان، دست به کشتار غیرنظامیان در عراق و افغانستان می‌زنند.
در این‌باره جودیت بردر روانشناس که در ارتباط با سربازان مبتلا به بیماری‌های روانی فعّالیت و به آنان کمک می‌کند، تصریح کرد اعزام سربازان به میدان‌های نبرد، به ضرب داروهای گوناگون، موجب خواهد شد تا خطرات بی‌شماری آنان و دیگران را تهدید کند.
در همین ارتباط، یکی از فرماندهان وزرات دفاع آمریکا از وجود بیماری‌های مغزی در نظامیان آمریکایی بازگشته از جنگ عراق و افغانستان خبر داد. ژنرال لوری ساتون رئیس بخش «بهبود بهداشت روانی و آسیب‌های مغزی» پنتاگون با اعلام این مطلب در ادامه گفت: یافته‌های من نشان می‌دهد که 10% تا 20% نظامیان آمریکایی بازگشته از جنگ عراق و افغانستان از صدمات مغزی رنج می‌برند.
افسردگی در میان نظامیان آمریکایی حاضر در عراق و افغانستان به شدّت افزایش یافته است و به گزارش شبکه خبری «اوکلاهما نیوز»، افزایش شدید خودکشی در میان نظامیان آمریکا، مقامات «کاخ سفید» را نگران کرده است.
بنا بر این گزارش، نیروی زمینی آمریکا در تیرماه گذشته، شاهد خودکشی بیست و شش سرباز بوده؛ این در حالی است که این تعداد در ماه قبل از آن، دوازده تن بوده است. در همین باره محقّقان دانشگاه «ایندیانای آمریکا» تلاش می‌کنند افشانه ضدّخودکشی بسازند که حاوی داروهای ضدّافسردگی ویژه است و می‌تواند به سرعت به تمایلات نظامیان این کشور برای خودکشی پایان دهد.

••• اعتیاد به اینترنت یکی از عوامل مهم در افسردگی جوانان
در آمریکا و برخی از جوامع پیشرفته، تعداد معتادان به اینترنت، از اعتیاد به موادّ مخدر، الکل و سایر چیزها بیشتر است. بنا بر یک گزارش، برخی از آمریکایی‌ها تا جایی اعتیاد پیدا کرده‌اند که روزانه بیش از هجده ساعت از وقت خود را صرف اینترنت می‌کنند و طبعاً این امر منجر به عدم توجّه به خانواده می‌شود. از این‌رو، اینترنت زندگی بسیاری از مردم را مختل کرده است. این بیماری در آمریکا به قدری فاجعه‌بار است که کلیساها، پیشوایان مذهبی و انجمن‌های مربوطه با فریادهای کمک‌خواهی زن و شوهر یا یکی از آنها، برای رهایی از این اعتیاد مواجه هستند و مؤسّسه‌های مشاوره‌ای مسیحی، در حال تدوین برنامه‌هایی جهت مقابله با اعتیاد به اینترنت می‌باشند. تشخیص اعتیاد به اینترنت از مواردی است که بحث‌های زیادی درباره آن صورت گرفته است. سرپرست مرکز درمانی اعتیاد به الکل و موادّ مخدّر در «دانشگاه استنفورد» در این مورد می‌گوید: اگر فردی متوجّه شد که قادر نیست یک روز را بدون استفاده از اینترنت سپری کند، شکّی نیست که این فرد به استفاده از اینترنت معتاد شده است.
یکی از پیامدهای اعتیاد اینترنتی، مشکلات خانوادگی و تأثیر آن روی روابط زناشویی، والدین و فرزندان است. امروزه اصطلاح بیوه اینترنتی برای همسر معتاد به اینترنت استفاده می‌شود. آمار نشان می‌دهد که اعتیاد به اینترنت ممکن است به فرو پاشی خانواده و طلاق منجر شود. شاید باور کردن اینکه شخصی همسر خود را فقط به علّت ارتباط با فرد دیگر در اینترنت ترک می‌کند، برای کسانی که به اینترنت اعتیاد پیدا نکرده اند، وحشتناک به نظر برسد؛ ولی این مسئله هر روز در دنیای اینترنت اتّفاق می‌افتد.
تقریباً 220 میلیون آمریکایی به اینترنت دسترسی دارند و 40% از آنها از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند. بچّه‌ها برای گرفتن اطّلاعات، سرگرمی و ایجاد رابطه، به اینترنت متّصل می‌شوند. تعداد پیام‌های کوتاهی که هر روز فرستاده می‌شود، بیشتر از جمعیت جهان است. بسیاری از این افراد، از اینترنت برای ایجاد ارتباط استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه اکثر قریب به اتّفاق این نوع روابط به سرانجام خوبی ختم نمی‌شوند، افرادی که درگیر این روابط می‌شوند، به دلیل ضربه‌های عاطفی ناشی از این شکست‌ها، با افسردگی شدید مواجه می‌شوند.

••• رشد فزاینده افسردگی در شهرهای بزرگ آمریکا ناشی از اوضاع وخیم اقتصادی در این کشور است.
روزنامه آمریكایی «لس آنجلس تایمز» نوشت: روانشناسان هشدار دادند، وخامت اوضاع اقتصادی آمریكا و‌ آثار زیان‌بار آن بر زندگی شهروندان آمریكایی، آمار خودكشی و افسردگی را در میان مردم این كشور به مرز خطرناك رسانده است. اقدام جنایت‌كارانه یك شهروند مهاجر آمریكایی به نام كارتیك راجارام كه به علّت افسردگی شدید ناشی از بیكاری و اوضاع وخیم اقتصادی خانوادگی‌اش در اقدامی فجیع، همسر، سه فرزند و مادرزنش را كشت و خود نیز خودكشی كرد، بازگو كننده شرایط بسیار نامساعد روحی، روانی مردم آمریكاست كه معلول اوضاع وخیم اقتصادی این كشور است.
لس‌آنجلس تایمز در ادامه نوشت: شرایط بسیار آشفته اقتصادی آمریكا، سلامت روانی و جسمی مردم این كشور را به شدّت به خطر افكنده است. نگرانی از بیكار شدن، عدم توفیق در مالكیت خانه و نگرانی‌ها از سقوط سهام در بازار بورس، اوضاع روحی، روانی مردم آمریكا را به شدّت تحت تأثیر قرار داده است.
ریچارد چیفتز، «مدیر اجرایی شركت بهداشت روانی «كام سایك» در «شیكاگو» در این باره معتقد است: در پی واقعه یازده سپتامبر، شرایط بهداشت روانی مردم در بدترین وضعیت در ده یازده سال اخیر قرار گرفته است.
وی این شرایط بسیار نامطلوب روانی را بر حسب موقعیت جغرافیایی، متفاوت دانسته و پیش‌بینی كرده است كه حدّاقل در آینده نزدیک، بهبودی دراین اوضاع، قابل پیش بینی نیست.
تحقیقی كه مؤسّسه «آمریكن سایكولوجیكال آسن» به عمل آورده است، روز سه شنبه روشن ساخت كه 8% مردم‌ آمریكا اقتصاد را عامل اصلی فشارهای روانی در زندگی معرفی كرده‌اند. تقریباً نیمی از این مردم می‌گویند كه نسبت به تأمین نیازهای اوّلیه زندگی خود نگرانند.

••• ورود افراد افسرده به آمریکا ممنوع!
چندی پیش رسانه‌های کانادایی خبر از ممنوعیت ورود یک زن کانادایی معلول به آمریکا دادند که علّت آن را سوابق پزشکی او که بستری شدن در یک کلینیک روانی اعلام کردند.
به گزارش «تورنتواستار» این زن کانادایی در پاسخ به این اقدام اعلام کرده است که بیش از هر چیز متعجّب شده است که وزارت امنیّت کشور آمریکا چگونه به فایل تاریخچه پزشکی او که یک سند محرمانه و شخصی است، دسترسی یافته است.
این زن پنجاه ساله، والری ریچاردسون از فرودگاه «پیرسون» گفته است که: مقامات گمرگ آمریکا مانع از ورود او به آمریکا شده‌اند و علّت آن را  نبود اسناد پزشکی روشن و معتبر برای آزادی ورود به آمریکا اعلام کرده‌اند.
وی گفت: من ناچار به بازگشت شدم چون در تابستان 2012م. به دلیل نوعی افسردگی در یک کلینیک بستری شده بودم.
وی می‌گوید: از این اقدام به شدّت مبهوت شدم و نمی‌توانم این رفتار را درک کنم که مشکل واقعاً چیست؟ امّا طبق اظهارات مأموران آمریکا من باید مجوّز لازم را که توسط یک پزشک آمریکایی با هزینه پانصد دلار تأیید شده باشد، فراهم کنم تا بتوانم به آمریکا وارد شوم.
ریچارد سون به ناچار به «کانادا» بازگشت؛ امّا می‌گوید برایش به شدّت تکان دهنده است که آنها چگونه آن اطّلاعات شخصی را درباره او به دست آورده بودند.
وی تأکید کرد که از سال 2001 م. تاکنون بارها و بارها به آمریکا سفر دریایی کرده و تنها این بار بود که مانع سفر او شده‌اند. در این سفر، مأمور مرزی به او گفته است که طبق مقرّرات سفر و مهاجرت ایالات متّحده، دولت مجاز است از ورود هرکسی که دچار نوعی اختلال جسمی یا روانی است که می‌تواند سبب تهدید اموال و امنیّت و رفاه عمومی شود، جلوگیری کند.
منابع و مآخذ:
http://www.utne.com/2000-09-01/America-the-Blue.aspx
http://www.hindawi.com/journals/drt/si/769804/cfp/
http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_and_happiness
http://www.utne.com/2000-09-01/America-the-Blue.aspx
http://www.hindawi.com/journals/drt/si/769804/cfp/
http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_and_happiness
http://www.upliftprogram.com/depression_stats.html
http://www.nmha.org/go/state-ranking
«Factors behind elderly suicide rate examined,» Washington, The Daily Progress newspaper, Charlottesville, Virginia, July 23, 2002
WHO report on mental illness released October 4, 2001. Health news stories: Depression Link to Heart Disease, Hostility, Depression May Boost Heart Disease
D F Bailey, and J L Moore, III. «Emotional Isolation, Depression, and Suicide Among African American Men: Reasons for Concern.» In C Rubin (Ed), Linking Lives Across Borders: Gender-Sensitive Practice in International Perspective, (Pacific Grove, CA Books/Cole).

نوشتن نظر