افشای اطلاعات جدید درباره ابوبکر البغدادی
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی» افشای اطلاعات جدید درباره ابوبکر البغدادی

افشای اطلاعات جدید درباره ابوبکر البغدادی

يكشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۰
امتیاز این گزینه
(1 رای)

گزارشگران آلمانی توانسته‌اند با دستیابی به مدارک جدید، شخصیت ابوبکر بغدادی را بهتر ترسیم کنند. بنا به گزارش گاردین نیز رهبر داعش در یک حمله هوایی به شدت زخمی شده و جانشینی نیز برای او تعیین شده است.

 

به گزارش موعود به نقل از ایسنا مقامات امنیتی بسیاری از کشورها ابوبکر بغدادی، رهبر گروه داعش را "خطرناک‌ترین تروریست کنونی جهان" می‌نامند. نام اصلی بغدادی، خلیفه خودخوانده داعش، "ابراهیم البدری" است.

به تازگی دو گروه از گزارشگران آلمانی (از روزنامه زود دویچه و تلویزیون یک آلمان) موفق شدند مدارک فراوان و عکس‌های منتشرنشده‌ای از زندگی گذشته رهبر گروه داعش به دست آورند.

این مدارک جدید نشان می‌دهند که ابوبکر بغدادی در شهر سامرا در خانواده‌ای تنگدست و محروم به دنیا آمده است. به گفته گزارشگران آلمانی "مدارک جدید هم‌چنین گواه آن‌اند که بغدادی از دوران جوانی شیفته قدرت بوده است."

 

ابوبکر بغدادی

 

بغدادی به دلایل پزشکی از خدمت سربازی معاف می‌شود و بعدها به عنوان موذن و معلم قرآن در عراق مشغول به کار می‌شود.

ابوبکر بغدادی کمتر در انظار عمومی ظاهر می‌شود و تنها عکس موجود مربوط به حضور وی در "مسجد نوری" در موصل است. بنا به گزارش گاردین آنلاین، بغدادی دو ماه پیش به علت آسیب دیدگی شدید ستون فقرات از سوی دو پزشک در موصل مورد معاینه و معالجه قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، رهبر داعش در ۱۸ ماه مارس ۲۰۱۵ پس از حمله هوایی آمریکا به شدت مصدوم شده است. وزارت دفاع آمریکا این حمله هوایی را تایید، اما درباره مصدومیت بغدادی سکوت کرده است. گاردین با استناد به منابع خبری از موصل می‌نویسد که گروه داعش جانشین جدیدی را برای ابوبکر بغدادی تعیین کرده است.

جانشین ابوبکر بغدادی کیست؟

"عبدالرحمن مصطفی قدولی" که به نام "ابوعلا افری" مشهور است، یکی از یاران نزدیک ابوبکر بغدادی است. دولت آمریکا افری را مرد شماره ۲ گروه داعش می‌داند.

به گزارش دویچه‌وله، هاشم هاشمی، مشاور دولت عراق و کارشناس گروه داعش در مصاحبه‌ای با روزنامه گاردین گفت: «افری باهوش، مدبر و رهبری توانا است. در صورت مرگ بغدادی او رهبری داعش را برعهده خواهد گرفت.»

افری در حدفاصل سال‌های ۱۹۵۷ تا ۱۹۵۹ میلادی در شهر موصل در عراق زاده شد. او پس از تحصیلات دانشگاهی، استاد فیزیک در دانشگاه بوده و تا کنون چندین کتاب مذهبی نیز نگاشته است.

 

ابوعلا افری

 

او سال‌ها در گروه تروریستی‌ ابومصعب زرقاوی فعالیت داشت. زرقاوی گروه خود را شاخه القاعده در عراق می‌خواند. پس از کشته شدن زرقاوی در سال ۲۰۰۶ این گروه نام خود را به "دولت اسلامی در عراق" تغییر داد.

ابوعمر بغدادی رهبری این گروه را تا سال ۲۰۱۰ بر عهده داشت، اما او نیز در یکی ازحملات نیروهای آمریکا کشته شد. در آن زمان گفته می‌شد که افری رهبری این گروه را به عهده گرفته است، زیرا اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده که در سال ۲۰۱۱ کشته شد، شخصاً وی را توصیه کرده بود. اما برخلاف انتظار ابوبکر بغدادی رهبری این گروه تروریستی را عهده‌دار شد.

از سال ۲۰۱۳ این گروه تروریستی وارد جنگ داخلی سوریه شد و نام خود را نخست به "دولت اسلامی عراق و شام" (داعش) و سپس به "دولت اسلامی" تغییر داد. این گروه تروریستی از سوی سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری متهم به نسل کشی و جنایت علیه بشریت است.

پاداش دولت آمریکا برای دستگیری ابوعلا افری

دولت آمریکا تاکنون برای دستگیری چهار تن از اعضای داعش پاداش تعیین کرده است. یکی از این افراد افری است. به گفته مقامات آمریکایی ۷ میلیون دلار پاداش به کسی تعلق می‌گیرد که اطلاعاتش منجر به دستگیری یا کشتن افری شود.

صالح فیلی، مشاور دولت اقلیم کردستان عراق این تاکتیک آمریکا را درست دانسته و در این باره می‌گوید: «در میان داعش رقابتی شدید وجود دارد. نباید فراموش کرد که تمامی فرماندهان داعش جنگ‌سالار هستند. برای آنان درآمدهای مالی بسیار مهم است. این تاکتیک آمریکا سبب تشدید رقابت‌ها می‌شود و با ایجاد فضای ترس می‌تواند سبب غفلت‌های امنیتی در این گروه شود.»

نوشتن نظر