تایمز: تفرقه و فساد خیلی زود به حیات خلافت ابوبکر بغدادی پایان می ‌دهد
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»تایمز: تفرقه و فساد خیلی زود به حیات خلافت ابوبکر بغدادی پایان می ‌دهد

تایمز: تفرقه و فساد خیلی زود به حیات خلافت ابوبکر بغدادی پایان می ‌دهد

شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

هنوز یک سال از تشکیل "خلافت داعش" نگذشته که شکاف‌ و ناامیدی‌ در صفوف اعضای آن آشکار شده است و اعتراض‌های مردمی در مناطق تحت تصرف تروریست‌ها و گروه‌بندی‌های داخلی در آن به حدی رسیده است که حتی بدون حملات نظامی نیز ادامه حیات برای خلافت خودخوانده ابوبکر بغدادی غیر ممکن است.

 

به گزارش موعود به نقل از ایسنا، روزنامه انگلیسی تایمز با استناد به گفته‌های منابع مختلفی در شهرهای رقه و موصل، دو شهر اصلی تحت تصرف داعش در سوریه و عراق، گزارشی ارائه کرده که مطالب آن در این خلاصه می‌شود که رویای داعشی‌ها مبنی بر زندگی در «خلافت داعش» توهمی بزرگ است که زودتر از آنچه ما تصور می‌کنیم، فرو خواهد ریخت.

یکی از فعالان شهر موصل گفت: سوزاندن معاذ الکساسبه، خلبان اردنی در ژانویه گذشته باعث ایجاد تنفر و انزجار عمومی از این گروه شد. علاوه بر آن شکست‌های پی در پی داعش در شهر کوبانی و پیشرفت پیشمرگ‌ها این سوال را در ذهن ایجاد کرد که آیا واقعا داعش توان ادامه کنترل خود بر شهر را دارد یا خیر؟

این فعال شهر موصل ادامه داد: ما پیش از این تصور می‌کردیم که داعش هرگز از موصل نخواهد رفت و تا ابد بر این شهر حکومت خواهد کرد اما اکنون مردم بر این باورند که حضور داعش در این شهر چندان دوامی نخواهد داشت و بدون تردید آنها مجبور خواهند شد از این شهر خارج شوند.

وی افزود: فعالان شهر از ساختمان خبرگزاری عین الموصل به عنوان یک پایگاه رسانه‌ای استفاده می‌کنند. طبق اعلام روزنامه الزوراء عراق، پیش از این یک تاریخ نگار محلی از این مرکز برای ثبت مخفیانه تمامی فعالیت‌های داعش در این شهر استفاده می‌کرد.

برخی دیگر از فعالان شهر موصل از بروز آشوب‌ و اختلافاتی میان عراقی‌های عضو داعش با همتایان خود از دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس خبر داده‌اند که همدستی عراقی‌ها و سوری‌های عضو داعش علیه دیگر اعضای این گروه مشهود است. این فعالان که دلایل و جزئیات اختلافات را ذکر نکرده‌اند، از مردد شدن اعضای خارجی این گروه تروریستی و مهتر از آن امکان حضور جاسوسانی در میان آنها که با دستگاه‌های اطلاعاتی غربی در ارتباط باشند خبر دادند.

خبرگزاری عین الموصل اکنون در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند، چندی پیش از اعتصاب مسالمت آمیز دانشجویان دانشگاه این شهر خبر داد.

این در حالی است که منابعی در شهرک حمام العلیل در جنوب موصل از بروز اختلافاتی میان اعضای این گروه خبر داده‌اند که به دنبال آن، داعش 350 تن از اعضای خود را طی هشت ماه گذشته به اتهام تلاش برای فرار و تشکیل واحدهای مستقل در عراق و سوریه، اعدام کرده است.

گفته می‌شود ده‌ها تن از اعضای داعش طی دو هفته گذشته از این گروه تروریستی جدا شده و به ترکیه گریخته‌اند.

این درحالی است که خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا اعلام کرد که هزار تا 2000 شبه نظامی داعش شهر موصل عراق را اداره می‌کنند. این مسئول که خواست نامش فاش نشود گفت: نیروهای امنیتی عراق و پیشمرگ‌های کرد اکنون در حال تجهیز 20 تا 25 هزار سرباز برای پاز پس گیری موصل تا ماه مه آینده هستند.

به گفته فعالان استان الرقه در شمال سوریه انواع فساد میان اعضای این گروه تروریستی شیوع یافته و اخیرا 11 تا 13 عضو و فرمانده داعش از این گروه در رقه جدا شده‌اند. این فعالان از اعضای داعش که از تشکیلات نامید شده و قصد فرار از این گروه را دارند سخن می‌گویند.

از جمله راه‌هایی که برخی اعضای داعش برای فرار از این گروه به کار می‌برند این است که اسناد و مدارک شناسایی ساکنان بومی که از نظر ظاهری و سن و سال به آنها شباهت دارند را به سرقت می‌بردند تا در فرصت مناسب به مناطق تحت تصرف جبهه النصره (در شمال و غرب شهر حلب) و از آنجا به ترکیه فرار کنند. ساکنان محلی برای جلوگیری از سرقت اسنادشان اصل مدارک خود را در خانه می‌گذارندد و فقط یک نسخه کپی از آن را به همراه خود می‌برند.

داعش تلاش می‌کند خود را از خطر افزایش معترضان داخلی و افرادی که قصد جدایی از این گروه را دارند و همچنین احتمال آشوب شهری علی خود برهانند. طبق گزارش شبکه خبری العربیه، اعضای این گروه تروریستی همواره در اینترنت به دنبال فعالان سیاسی هستند و آنها را به دفتر امنیتی که یک مخفیگاه برای بازداشت و قتل فعالان سیاسی است تحویل می‌دهند.

شبکه‌ خبری العربیه در سایت خود گزارشی با عنوان "رقه در سکوت ذبح می‌شود" منتشر می‌کند. شبکه اجتماعی فیسبوک نیز به عنوان یکی از پایگاه‌های رسانه‌ای معتبر گزارش‌های روزانه‌ای از فعالیت‌های داعش در شمال سوریه ارائه می‌کنند.

طبق گزارش شبکه العربیه، بسیاری از افرادی که جذب داعش می‌شوند تنها با رویای زندگی در سرزمین‌های تحت تصرف داعش بدون شرکت در جنگ وارد سوریه و عراق می‌شوند اما این تشکیلات آنها را مجبور می‌کند در نبردها شرکت کنند.

از دیگر عوامل بروز اختلاف در این گروه تروریستی، اجبار افراد به شرکت در نبردهایی است که بسیاری از اعضا، آن را شکست خورده می‌دانند و اینکه بسیاری افراد جدید جذب شده براساس اقدامات اعضای این گروه به پوچ بودن طرح اصلی تشیکل آن پی می‌برند.

مساله دیگری که بیش از همه فرماندهان این تشکیلات را نگران کرده گروه بندی‌ها و تشکیل جریان‌هایی در داخل این تشکیلات و تلاش اعضای عراقی الاصل داعش با همراهی اعضای سوری آن برای جدایی از اعضای عرب و غیر عرب داعش است.

بسیاری از اعضای محلی داعش افراد فقیری بودند که تنها برای رفع گرسنگی و نجات از فقر به این گروه پیوستند و امروزه با مشاهده جنایات داعش و اینکه باید به تروریستی تمام عیار تبدیل شوند که سرمی‌برد و شمشیر به دست می‌گیرد، از این گروه جدا می‌شوند.

نوشتن نظر