سلاح های شیمیایی قذافی در دست تروریست ها
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»سلاح های شیمیایی قذافی در دست تروریست ها

سلاح های شیمیایی قذافی در دست تروریست ها

شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

سلاح‌های شیمیایی که از دوران دیکتاتور سابق لیبی باقی مانده بود، در اختیار تروریست‌های مسلح حاضر در این کشور قرار گرفت.

 

به گزارش موعود به نقل از فارس_منابع لیبیایی اعلام کردند که شبه نظامیان تندرو توانسته‌اند سلاح‌های شیمیایی را در این کشور به دست گیرند.

روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الأوسط» به نقل از یک منبع نظامی لیبیایی که خواست نامش فاش نشود گزارش داد که تروریست‌های مسلح در لیبی کنترل سلاح‌های شیمیایی را به دست گرفتند که از زمان «معمر قذافی» دیکتاتور سابق این کشور باقی مانده بود.

به گفته این منبع نظامی، این سلاح‌ها در صحرای لیبی واقع در جنوب این کشور قرار دارد و نگرانی نیز وجود دارد که گاز خردل و سارین به دست تروریست‌ها بیافتد.

منبع نظامی لیبیایی درباره سلاح شیمیایی نیز گفت: «متأسفانه مواد شیمیایی در مناطقی وجود دارد که در اختیار شبه نظامیان قرار گرفته است. این گروه‌ها مقادیر بسیاری از آن را به دست آورده‌اند و از آن در جنگ علیه ارتش استفاده می‌کنند؛ چه به صورت مستقیم یعنی علیه نیروهای نظامی یا به صورت غیر مستقیم یعنی تهدید به استفاده از آن برای امتیازگیری».

به گزارش الشرق الأوسط، سلاح‌های شیمیایی همچنین در محوطه پایگاه نظامی «تمنهنت» و منطقه‌های «سوکنه»، «هون» و «ودان» دیده شده و شبه‌نظامیان نیز مقادیر بسیار زیادی از آن را به سرقت برده‌اند.

شبه‌نظامیان همچنین با انتشار یک نوار ویدئویی نشان دادند که در حال آزمایش سلاح‌های شیمیایی هستند که از انبارهای ارتش قذافی واقع در منطقه «مشروع اللوز» به دست آورده‌اند.

بنا بر این گزارش، این سلاح‌ها در نزدیکی شهر «مزده» واقع در 160 کیلومتری پایتخت آزمایش شده است.

منبع نظامی لیبیایی در پایان تأکید کرد که قذافی پیش از سرنگونی، حدود 1 هزار تن متر مکعب موادی را به جا گذاشت که برای ساخت سلاح شیمیایی از آن استفاده می‌شود. همچنین 20 تن مترمکعب گاز خردل از بقایای رژیم قذافی است.

نوشتن نظر