«عوامل نفوذی» مواضع داعش در موصل را اطلاع می‌ دهند
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی» «عوامل نفوذی» مواضع داعش در موصل را اطلاع می‌ دهند

«عوامل نفوذی» مواضع داعش در موصل را اطلاع می‌ دهند

دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یکی از قانونگذاران برجسته پارلمان عراق گفت، "عوامل نفوذی" دولت عراق در گروه تروریستی داعش به صورت پنهانی اطلاعاتی را از مواضع این گروه در شهر موصل در شمال عراق به دولت ارایه می‌دهند.

 

به گزارش موعود به نقل از ایسنا، این اظهارات "حکیم الزمیلی"، رییس کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق در مصاحبه با آسوشیتدپرس، پس از هفته‌ها شایعه اولین تاییدیه رسمی از سوی یک مقام عالی عراقی مبنی بر وجود چنین افرادی است.

اقدامات این گروه در شرایط کنونی که گروه داعش شبکه تلفن همراه را قطع کرده و هر کسی را که بر ارتباط با دولت مظنون باشد می‌کشد، بسیار خطرناک است. با این حال اطلاعات این افراد می‌تواند همزمان با افزایش حملات هوایی ایتلاف ضدداعش در حوالی موصل به ویژه طی هفته‌ها و ماه‌های آتی اهمیتی مضاعف یابد.

در همین حال الزمیلی در مصاحبه خود عنوان کرد: این افراد وطن‌پرست که در داخل و اطراف شهر موصل فعال هستند، اکنون اطلاعاتی به ما داده‌اند که براساس آنها تروریست‌های داعش در حال آماده شدن برای مواجهه با هرگونه حمله از سوی دولت برای بازپس‌گیری موصل هستند.

گروه داعش در ماه اوت و طی موجی از حملات توانست موصل را اشغال کند. بسیاری از سربازان و ماموران پلیس عراق با گسترش حملات این گروه سلاح خود را کنار گذاشته و گریخته‌اند. به گفته الزمیلی، اکنون ما برخی دیگر برای دولت مرکزی عراق اقدام به جاسوسی می‌کنند. این در حالی است که همزمان نارضایتی اهالی موصل در پی افزایش قیمت مواد غذایی که بیش از دو برابر افزایش یافته و ممنوعیت مصرف الکل و سیگار رو به افزایش است.

در اواخر ماه نوامبر، گروه داعش تمام شبکه‌های تلفن همراه را در موصل مسدود و خبرچینان خود را به جاسوسی برای دولت مرکزی متهم کرد. این اقدام موجب بروز آشوب و هرج و مرج در موصل شده است.

الزمیلی درباره چگونگی برقراری ارتباط بین جاسوسان و دولت اظهار کرد: معمولاً جاسوسان برای برقراری تماس موصل را ترک کرده و به جست‌وجوی سیگنال در کوه‌ها و مناطق مرتفع می‌پردازند. این قانونگذار عراقی همچنین عنوان کرد، اطلاعات این افراد به محض دریافت به فرماندهان نیروهای امنیتی عراق داده شده تا چگونگی حملات هوایی و عملیات نظامی در استان نینوا مشخص شود. وی تاکید کرد، تاکنون این اطلاعات به نیروهای ایتلاف ضدداعش ارایه نشده است.

الزمیلی در ادامه اظهاراتش با اشاره به اهمیت این اطلاعات گفت: ما اطلاعات بسیار ارزشمندی را از موصل دریافت می‌کنیم و به همین دلیل است که گروه داعش تمام شبکه‌های تلفن همراه را در موصل مسدود کرده است.

طی روزهای اخیر، حملات ایتلاف ضدداعش دست‌کم چند ده مواضع در حوالی موصل را بمباران و چندین وسیله نقلیه، ساختمان و مواضع شبه‌نظامیان و واحدهای آنها را ویران کرده است.

به گفته یکی از مقامات ارشد نظامی، این حملات هوایی آغاز مرحله جدیدی در حملات علیه داعش است و فرماندهان نظامی در حال بررسی واکنش تروریست‌ها هستند. به نظر می‌رسد هرگونه حمله برای بازپس‌گیری موصل طی ماه‌های آتی انجام خواهد شد اما به گفته الزمیلی این اطلاعات می‌توانند برای بازپس‌گیری موصل بسیار موثر باشند.

نوشتن نظر