آغاز تزلزل وضعیت «داعش» در غرب عراق
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی» آغاز تزلزل وضعیت «داعش» در غرب عراق

آغاز تزلزل وضعیت «داعش» در غرب عراق

يكشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۲۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

با اثبات دشمنی داعش برای تمام مردم عراق از هر دین و مذهب و قومیتی، ساکنان اهل سنت استان الانبار نیز با بغداد همسو شده و در کنار ارتش از هویت ملی و عربی خود دفاع می‌کنند.

 

به گزارش موعود به نقل از فارس در شرایطی که «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق اعلام کرد که ارتش عراق اکنون دیگر در استان «الانبار» احساس آسودگی خیال می‌کند، مقامات مسئول محلی و سران عشائری که در حال نبرد با داعش هستند، می‌گویند که دلیل آنکه ارتش اکنون در این استان، مسیر راحت‌تر را در پیش دارد این است که حقیقت ماهیت داعش برای مردم این استان فاش شده است.

العبادی نیز در اظهارات خود تاکید می‌کند که این شرایط یک سال پیش در الانبار نبود.

شیخ «رافع عبدالکریم الفهداوی» شیخ عشیره البوفهد نیز در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» سخنان العبادی را تایید می‌کند و می‌گوید: این صحیح است اما مسئله‌ای که برخی رسانه‌ها آن را نادیده می‌گیرند این است که در مناطقی که عشائر کنترل امور را به دست گرفته‌اند همکاری زیادی میان آنها، نیروهای ارتش و نیروهای امنیتی وجود دارد و بستر خوبی برای قرار گرفتن همه در یک خندق واحد مقابل داعش ایجاد شده است. اما کینه‌توزی‌های طائفه‌ای پیشین که به اظهارنظرهای تند و آتشین میان طرفهای سیاسی منجر شده بود، دلیل اصلی تسهیل روند برای ایجاد بستری مناسب برای داعشی‌ها در عراق بود.

به اعتقاد فهداوی، داعش از فضای کینه‌توزی‌های موجود برای سوء استفاده از تمام عشائر بهره جست اما زمانی که نتوانست موافقت تمام اعضای یک عشیرة را کسب کند، تلاش کرد تا آغوش و پناهگاهی هر چند کوچک در هر عشیره برای خود ایجاد کند. دلیل اصلی اقدام عشائر در پذیرش نیروهای ارتش عراق به همین داعش باز می‌گشت زیرا وجهه داعش در میان عشائر زشت بود و از سوی دیگر تغییرات و اصلاحاتی که عبادی در ارتش ایجاد کرد، فضای مناسبی را برای تفاهم ایجاد کرد و همین امر به تحقق پیروزی‌های مستمر به رغم کمبود تسلیحات و تجهیزات کمک کرد.

از سوی دیگر «عذال الفهداوی» عضو شورای استانی الانبار نیز گفت: آنچه که در جبهه‌های جنگ علیه داعش طی چند مدت اخیر روی دارد، بیانگر وحدت صفوف ملی و اثبات دشمنی داعش برای همه ملت بود. به همه ثابت شد که اگر داعش، پیشروی کند، همه متضرر خواهند شد و اگر در جایی عقب‌نشینی کند، تمام عراقی‌ها با هر دین و مذهبی پیروز شده اند. به همین دلیل نیز اکنون، ارتش عراق در هر منطقه‌ای از استان الانبار مورد استقبال قرار می‌گیرد و هرچه که غیر از این گفته شود، نوعی جنگ تبلیغاتی است.

نوشتن نظر