"ملت خطرناک" از دیروز تا امروز
موقعیت شما: موعود»مطالعات فرهنگی»معرفی کتب مطالعات فرهنگی»"ملت خطرناک" از دیروز تا امروز

"ملت خطرناک" از دیروز تا امروز

يكشنبه ۰۵ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۲۶
امتیاز این گزینه
(9 آرا)

همگان وقتی از هیتلر و حزب نازی در زمان جنگ جهانی دوم صحبت می‌کنند در کنار آن از آمریکا و متفقین به عنوان نجات دهنده بشریت! یاد می‌کنند، ولی نباید فراموش کرد وقتی هیتلر حتی با آن همه جنایات بشری، خواسته یا ناخواسته به ریشه کنی اسلاوهای اروپای شرقی اقدام نکرد و از سویی آنگلو ساکسون‌ها بدون اینکه جنایتکار جنگی محسوب شوند (شاید آن زمان رسانه‌ها به این اندازه پیشرفت نکرده بود) هندی‌های ساکن آمریکای شمالی را به راحتی از صفحه تاریخ حذفمی‌کنند و شاید اگر هیتلر نیز می‌توانست نژادهای تحت امر کمونیست‌ها را حذف کند به عنوان دوست آمریکا معرفی می‌شد.
روبرت کاگان در کتاب "از بهشت و قدرت" بر خلاف افکار عمومی که نسل اول آمریکا را آرمان‌گرا و در جستجوی مدینه فاضله معرفی می‌کند، با این نظریه‌ی اشتباه به شدت برخورد کرده بود. و نوشته‌های او اگرچه از زمان دیگری صحبت می‌کند ولی به اوضاع و احوال معاصر می‌پردازد. کاگان اعتقاد دارد سیاست اصلی آمریکا از همان آغاز پیدایش این کشور، سیاست کسب قدرت و دفع بیگانگان است و از همان آغاز آمریکایی‌ها دوست داشتند عاری از گناه بودن خود را در ذهن نسل‌های مختلف این کشور تلقین کنند.

روبرت کاگان در کتاب جدیدش تحت عنوان "ملت خطرناک" که در 527 صفحه توسط انتشارات آلفرد.ا.ناف به چاپ رسیده از همان آغازین صفحات اشتباه آمریکایی‌ها را به آنها گوشزد می‌کند. او می‌نویسد مردم این کشور دور و درون‌بین هستند و خود را بالای تپه‌ای احساس می‌کنند که می‌توان از بالای آن مردم شهر را زیر نظر داشت.

اگرچه درحوادث اخیر جهان نام آمریکا را همواره به عنوان نفر اول خوانده‌ایم، ولی کاگان این رده‌بندی را بر خلاف عقاید عموم بازی سوء بین ملت‌ها ارزیابی می‌کند. از همان شروع درگیری بین جمهوری‌خواهان طرفدار جفرسون و فدرالهای همیلتون، همواره سیاست‌های داخلی و خارجی این کشور دچار سردرگمی بوده است. وقتی بریتانیا تصمیم می‌گرفت با تجارت برده مبارزه کند جنوبی‌ها (ایالت‌های جنوبی آمریکا) خشمگین می‌شدند و وقتی سرمایه داران انگلیسی به دلجویی از جنوبی‌ها اقدام می‌کردند، شمالی‌ها به رهبری سناتور "چارلز سامر" در ماساچوست اعتراضشان به هوا می‌رفت.

علاقه شدید برای فتح سرزمین‌های جدید و افزایش روزافزون تعداد برده‌های سیاه که بیشتر به کمک دوستان انگلیسی خود از هند آورده می‌شدند، این تصویر معصومانه‌ای که آمریکایی‌ها برای خود ترسیم کرده‌اند را، زشت و مسخره می‌نماید.

در سال 1817 جان کوئینز آدامز، سفیر وقت آمریکا در لندن در گزارشی از احساسات ضد آمریکایی در اروپای آن زمان نوشت و گفت مردم اینجا احساس می کنند آمریکا ملتی خطرناک دارد و به عنوان عضوی از جامعه جهانی، در آینده مشکل ساز خواهد بود. البته شاید کاگان نام کتابش را از سخنان سفیر قدیم آمریکا در انگلیس الهام گرفته باشد؛ ولی منظور کاگان از خطرناک شاید وارونه جلوه دادن مفاهیم انسانی توسط آمریکایی‌ها باشد.

او از تاریخ 200 ساله فتح سرزمین‌های جدید توسط آنگلو ساکسون‌ها می‌نویسد که چگونه از واژه‌ی "آزادی" برای انتشار خاک و فکرشان در سراسر قاره جدید استفاده می‌‌کردند.

"آزادی"ای که لیبرال دموکرات‌های آن زمان آمریکا در رسیدن به اهداف خود دنبال می‌کردند، نه تعهد به نظریه‌های جامعه شناختی قرن 18 افرادی م