آیا راه بهشت از اینترنت هم می‌گذرد؟
موقعیت شما: موعود»مطالعات فرهنگی»مقالات مطالعات فرهنگی»رسانه ها»آیا راه بهشت از اینترنت هم می‌گذرد؟

آیا راه بهشت از اینترنت هم می‌گذرد؟

يكشنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۰۵:۰۰
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

همان‎گونه که انسان می‌تواند توسط اینترنت به گناه افتد، می‌تواند با استفاده از سایت‌های مفید که مطالب علمی، تازه‌های خبری و معارف دینی را منتشر می‌کنند به علم که مایه حیات دل‌هاست دست یابد.

 

امروزه فضای کسب دانش و آگاهی از طریق کتاب و مجلات به فضای مجازی سرایت کرده است، به طبع آن رویکرد تبلیغ دینی هم از حضور فیزیکی و تبلیغ چهره به چهره به فضای اینترنت منتقل شده است و طلاب و روحانیون برای انتشار آموزه‌های وحیانی و روایی و گسترش بسترهای تربیت اسلامی به تولید وبلاگ و وبگاه‌هایی با رویکرد معارف الهی روی‌ آورده‌اند.

گروه اینترنتی «جنبش نت» که یک سالی از فعالیت آن می‌گذرد از جمله این وبگاه‌هاست که در قسمت‌های مختلف به سؤالات کاربران پاسخ می‌دهد.

* آیا از اینترنت هم می‌شود به بهشت رسید؟!

برخی خیال می‌کنند اینترنت یعنی فیلم‌های مبتذل، جایی برای پیدا کردن دوست دختر یا دوست پسر، جایی برای بازی کردن با احساسات دیگران، به خاطر همین بیشتر وقتشان را صرف پیدا کردن سایت‌های مبتذل و عبور از فیلتر هستند، در حالی که انسان می‌تواند به وسیله اینترنت به بهشت و رضوان الهی برسد.

یکی از استفاده‌های بسیار خوبی که می‌شود از اینترنت کرد، انتشار احادیث اهل‎ بیت(ع) است، نشر احادیث اهل‎ بیت عصمت و طهارت یکی از اعمال بسیار خوب و با فضیلت است که شاید هیچ عملی به پای آن نرسد. همان‎گونه که معاویة بن عمار می‌گوید: به امام صادق(ع) عرض کردم: شخصی روایات و سخنان شما را بین مردم منتشر می‌کند و دل‌های شیعیان شما را به وسیله آن محکم و استوار می‌سازد، شخص دیگری در عبادت گاه خود روز و شب مشغول عبادت است و از شما روایتی نقل نمی‌کند؛ کدام یک از این دو نفر افضل هستند؟ امام فرمودند: «آن کسی که روایت حدیث ما می‌کند و دل‌های شیعیان ما را با آن محکم می‌کند بهتر از هزار عابد است».(1)

اگر کمی به سخن حضرت توجه کنیم می‌بینم که انسان می‌تواند با انتشار سخنان اهل‎ بیت(ع) هزاران عابد درست کند و چون شخص نقل کننده حدیث در عابد شدن افراد دخیل بوده است به تعداد کسانی که به راه بندگی علاقه‌مند شده‌اند ثواب دریافت می‌کند.

با توجه به اینکه اینترنت در سراسر جهان در دسترس است و همه مردم از نقاط مختلف جهان با این شبکه سروکار دارند، چه بسا انتشار روایتی در اینترنت باعث هدایت افراد بسیار زیادی بشود و نشر کننده آن به ثوابی برسد که با هیچ ترازویی قابل وزن کردن نیست، همان‎گونه که رسول خدا(ص) خطاب به امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: «ای علی! اگر یک نفر به دست تو هدایت شود، برای تو بهتر از آن چیزی است که خورشید برآن می‌تابد، در حالی که ولایت تو را پذیرفته باشد».(2)

اینترنت همان کاغذ جادویی است که با نوشتن 40 حدیث و انتشار آن در فضاهای مختلف این شبکه می‌شود به مقام بسیار رفیع و معنوی فقها و علمای دین رسید، همان گونه که از پیامبر خدا(ص) نقل شده است که حضرت فرمودند: «کسى که بر امت من چهل حدیث از آنچه مورد نیاز آنان در دینشان است حفظ کرده و فرا خواند، خداوند او را روز قیامت فقیه و عالم دین مبعوث مى‌فرماید».(3)

دومین استفاده با ارزشی که می‌شود از اینترنت کرد؛