ارسال اسناد کربلای معلی برای ثبت جهانی به یونسکو
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»ارسال اسناد کربلای معلی برای ثبت جهانی به یونسکو

ارسال اسناد کربلای معلی برای ثبت جهانی به یونسکو

دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۰۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی از ارسال اسناد و مدارک کربلای معلی به یونسکو برای ثبت منطقه ای این اثر به نام ایران و عراق در حافظه جهانی خبر داد.

 

به گزارش موعود به نقل از ابنا «اسحاق صلاحی» روز دوشنبه قبل از عزیمت به عراق در مورد ثبت اسناد مربوط به کربلا گفت: بر اساس جلسات و مصوبه کمیته ملی حافظه جهانی قرار شد مصادیق مطرح اسناد کربلای معلی ثبت منطقه ای شود.

وی با بیان اینکه این اقدام در طول فعالیت کمیته حافظه جهانی انجام نشده بود افزود :بنا داریم این مدارک در بخش منطقه ای به نام ایران و عراق در حافظه جهانی به ثبت برسد.

صلاحی اظهار داشت: بخشی از اسناد کربلا در ایران ، بخشی در ترکیه و قسمتی هم در عراق نگهداری می شود، اسناد ایران سازماندهی و فهرست نویسی شده است و قرار است در دیدار با همتای عراقی بر روی سایر اسناد گفت وگو صورت گیرد.

وی گفت: قرار است در سفر سه روزه به عراق با مسوولان کمیسیون ملی یونسکو در عراق

در مورد ارسال مدارک به حافظه جهانی یونسکو در هفته آینده و اینکه این اسناد به نام ایران و عراق ثبت منطقه ای شود گفت وگو هایی صورت گیرد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: دراین سفر دیداری با مسوولات عتبات امام حسین(ع) در کربلا و عتبات حضرت ابوالفضل عباس(ع)، مسوولان فرهنگی کتابخانه ملی و نسخ خطی در بغداد و روسای کتابخانه های نجف اشرف، کاظمین خواهیم داشت.

ساماندهی نسخ خطی، مرمت و بازسازی آن از مباحث مورد بحث در این جلسات خواهد بود.

نوشتن نظر