فیس بوک و آلبوم خانوادگی کاربران
موقعیت شما: موعود»مطالعات فرهنگی»مقالات مطالعات فرهنگی»رسانه ها»فیس بوک و آلبوم خانوادگی کاربران

فیس بوک و آلبوم خانوادگی کاربران

يكشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۰۰
امتیاز این گزینه
(6 آرا)

فیس بوک  یک سایت به اصطلاح و در لغت اجتماعی است که در چهارم فوریه سال ۲۰۰۴ راه اندازی شد؛ این سایت پس از گذشت مدت کوتاهی از آغاز فعالیت خود توانست مخاطبان زیادی را در کشورهای مختلف جهان از جمله “ایران” جذب کند . سیاست گذاران و موسسان این سایت اهداف گسترده سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را از تاسیس آن دنبال می کردند که نمونه ای از اهداف سیاسی آن را در حوادث پس از انتخابات در ایران مشاهده کردیم.

 

اما هدف از نگارش این گزارش بررسی اهداف سیاسی و اقتصادی فیس بوک در ایران نیست، بلکه قصد داریم تا تنها به گوشه ای از تاثیرات منفی “اجتماعی” و “فرهنگی” در این سایت که به بحث ایجاد “آلبوم تصاویر” و انتخاب یک “عکس” برای نمایه خود است بپردازیم. اما فعالیت این سایت در کشور ما غیر قانونی است و از همین روی برای مخاطبان اینترنتی قابل دسترسی نبوده و به اصطلاح “فیلتر” است؛ اما نباید این حقیقت را نادیده گرفت که این سایت نسبتا مخاطبان زیادی در ایران پیدا کرده است. “نام نویسی” نوشته ای است که با بزرگترین فونت پس از ورود به این سایت با آن مواجه می شوید و در ادامه آن می خوانید “نام نویسی رایگان است و همیشه خواهد ماند” که با کمی صرف وقت می توان به راحتی در این سایت عضو شد و به کاربران فیس بوک پیوست.

بر این اساس هر روز بر مخاطبان این سایت در کشورمان افزوده می شود و به نظر می رسد که به جای فیلتر و نادیده گرفتن اثرات مخرب آن بهتر است فکری اساسی برای این پدیده جدید کرد؛ چرا که با توجه با عدم هم خوانی آن با عقاید، سنت و عرف مردم ایران، صدمات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی گسترده ای را در آینده در بر خواهد داشت.

البته در ماه های اخیر جوانان دلسوز، معتقد و ارزشی به ناچار خود را در عرصه جدیدی از جنگ نرم دیده و با عضویت در این سایت به فعالیت های انقلابی در راستای حمایت از انقلاب و اسلام می پردازند و اصطلاحا مجبور به بازی در زمین حریف شده اند؛ چه آنکه قطعا آنها نیز از اثرات مخرب فرهنگی و اجتماعی این سایت مصون نخواهند بود زیرا که ماهیت این سایت حداقل با ارزش های ایرانی-اسلامی مردم جامعه ما همخوانی ندارد که هدف از این نگارش همانگونه که در آغاز کلام به آن اشاره شد پرداختن به این موضوع نیست. اما پس از عضویت در این سایت می توان از امکانات متعدد اینترنتی آن استفاده کرد؛ برای نمونه در این سایت می توانید با کسانی که دوست هستید گفتگو (چت) کنید یا نظرات خود را به اشتراک گذاشته و درباره آن بحث کنید؛ یا به دوست یابی بپردازید و حتی با دوستان دوست خود نیز آشنا شوید تا به یک باره اجتماع کوچک چند نفره شما و دوستانتان به یک اجتماع بزرگ چند صد نفره یا هزار نفره تبدیل شود! اما یکی دیگر از امکاناتی که این سایت در اختیار شما قرار می دهد و آسیب شناسی همین موضوع، بحث اصلی این گزارش است، “انتخاب عکس” و ” ایجاد یک آلبوم عکس” برای نمایه خود می باشد که متاسفانه روند تاسف باری را مخاطبان ایرانی در این بخش پیش گرفته اند و به نوعی در پازل از پیش تعیین شده غرب برای ترویج بی عفتی، بی بند و باری، بی غیرتی و بی حرمتی بازی می کنند. ” اقدامی بسیار تاسف بار و البته نگران کننده .

حتما می دانید که پس از عضویت در این سایت، تمام مخاطبان و کاربران فعال در آن می توانند به راحتی به نمایه شما دسترسی پیدا کنند و این اجازه را سایت و البته “خود شما” به دیگر کاربران داده اید که به راحتی شما را شناسایی کرده و در صورت لزوم به شما درخواست دوستی بدهند؛ اما نکته ای که واضح و مبرهن می باشد این است که پس از ورود به نمایه شخص دیگری اعم از دختر و پسر یا مرد و زن، شما عکس اصلی نمایه وی را مشاهده می کنید و تنها در بخش “عکس ها” یا همان “آلبوم عکس ها” کاربر می تواند دیگر تصاویر مربوط به خود را از دید شما پنهان کرده و آنها را تنها برای دوستان یا برخی از آنها به نمایش بگذارد.

اما بسیاری از کاربران ایرانی، (مخصوصا خانم ها) فیس بوک در بخش انتخاب “عکس نمایه خود” عکسی بد پوشش و بی حجاب را انتخاب می کنند که این موضوع نگران کننده است؛ کافی است شما نام یکی از همکاران، همکلاسی ها، هم دانشگاهی ها، هم محله ای ها و … را که احساس می کنید در این سایت عضو است را پس از عضویت در این سایت جستجو کنید، که در اغلب موارد در صورت عضویت این افراد، با عکس های “عجیبی” مواجه می شوید که باعث تاسف و ناراحتی شما می شود!

سوال اینجاست که چرا باید برخی از مردم کشورمان در مواجهه با این پدیده به این شکل منفعلانه برخورد کرده و به راحتی استحاله شوند؟ البته تمام کسانی که عکس های بد پوشش را در این سایت قرار می دهند جاهل مقصر نیستند و در حقیقت این موضوع را به عنوان یک عرف قبول کرده و باورشان شده که تنها در یک “اتاق خصوصی” که دوستان هم جنسشان آنها را می بینند مشغول زندگی روزمره خود هستند؛ و نا گفته نماند کسانی هم هستند که با اغراض فرهنگی و اجتماعی اقدام به این کار می کنند.

اما تمام ماجرا به “عکس نمایه” ختم نمی شود! در قسمت “آلبوم عکس ها” نیز بسیاری از کاربران فیس بوک با قرار دادن عکس های خصوصی و خانوادگی خود در انظار عمومی به حریم شکنی می پردازند؛ طوری که به نظر می رسد برایشان “عرفی موجه” شده است؛ در برخی از این موارد شما عکس های خانوادگی دوستان و همکاران خود را با پوششی متفاوت و البته نامناسب می بینید که برایتان باور کردنی نیست!

برای نمونه شما در پایان این گزارش عکس هایی را از نمایه برخی مخاطبان فیس بوک که خود آنها در اختیار عموم جامعه قرار داده اند و یا عکس هایی را که در قسمت “آلبوم عکس های” برخی کاربران این سایت و بدون دوست شدن با آنها می توان مشاهده کرد را می بینید، که با آنکه قطعا خود این افراد با کمال میل و رضایت آنها را در اختیار عموم قرار داده اند اما چهره آنها را به خاطر رعایت اخلاق شطرنجی کرده ایم.

به نظر می رسد غرب برای ترویج بدحجابی، بی عفتی، بی حرمتی و البته فحشا راه جدیدی را در پیش گرفته است که نیازمند هوشمندی مردم و البته مسئولان در مواجهه با آن است؛ که در صورت ادامه این روند نه “حریمی” می ماند و نه “حرمتی”

بسیاری از کاربران فیس بوک با قرار دادن عکس های خصوصی و خانوادگی خود در انظار عمومی به حریم شکنی می پردازند؛ در برخی از این موارد شما عکس هایی از دوستان و همکاران خود می بینید که برایتان باور کردنی نیست! این عکس ها تنها با چند دقیقه جستجو از میان هزاران عکسی که آزادانه در اختیار تمام کاربران “فیس بوک” قرار داده شده جمع آوری شده است؛ قضاوت با شما .

5 نظر

 • لینک نظر رهنما شنبه ۰۹ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۱۱ نوشته شده توسط رهنما

  سلام وخسته نباشید
  فیس بوک به قول شما از سال 2004 راه اندازی شده من به شخصه نزدیک به دوسالی میشه که شاهد این وضع فجیع در فیس بوک هستم وقتی شما که رسانه ای هستین ومنم از طرفدارای پروپاقرصتون هستم تازه الان این مطلبو گذاشتید دیگه از مسئولین بی خیالمون که همین وضع فجیع را بعینه در خیابان ها می بینند چه انتظاری باید داشت/؟؟؟!!! فقط خدای مهربون با ظهور آقامون می تونه این وضع فجیع را سروسامان بدهد

 • لینک نظر @@@M@@@ پنجشنبه ۰۷ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۲۴ نوشته شده توسط @@@M@@@

  من میتونم فقط بگم که براشون متاسفم ارزش خودشون رو نمیدونن

 • لینک نظر دانشجو پنجشنبه ۰۷ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۰۲ نوشته شده توسط دانشجو

  واقعا برام قابل درک نیست که یه نفر ارزش خودش رو اینقدر تا حد جسمش پایین بیاره واقعا فکر میکنند زندگی فقط توی دنیاست؟یعنی همه ی هدف آفرینش همینه؟؟؟؟!!!!!

 • لینک نظر س.م چهارشنبه ۰۶ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۵۲ نوشته شده توسط س.م

  سلام،واقعاًنمیدونم چی بگم...!
  فقط به یاد اون داستان مولاامیرالمومنین(ع)افتادم!خلخال،زن،نامحرم،بی عفتی،بی حرمتی!
  امروز کسی این فرمایش علی(ع) را به خاطر نمیاره که فرمودند:اگرکسی بخاطر غصۀ ربایش خلخال از پای زن یهودی پناهنده در حکومت اسلامی، بمیرد، قابل ملامت نیست.
  اینهاکه به اسم و اصطلاح زن مسلمان هستن!!! براستی حیاوعفت کجارفته؟
  غیرت و مردونگی کجارفته؟
  اصلاً چیزی به اسم تعصب دینی،وجدان و روحیه ی ملامتگر باقی مونده؟
  حقیقتاًاز خودم بیزارم که توانی در وجودم نمیبینم در مقابله با این همه بلاومصیبت دراین روزگارتلخ...!
  تنها توانم تأسف خوردنه و نهایتش یه کلام و ارشادزبانی،قلمی،وعملی درحیطه وسع واختیارم!
  و دعا! دعا برای رسیدن یگانه منجی بشریت، فریادرس خلق واحیاکننده دین راستین، احیاکننده انسانیت و هرآنچه خوبی و زیبائیست!
  اللهم عجل لولیک الفرج والعافیة والنصر وجعلنا من خیر انصاره و اعوانه واتباعه وشیعته والمستشهدین بین یدیه...!

 • لینک نظر ملوک سه شنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۰ نوشته شده توسط ملوک

  یک دنیا ممنون بخاطر ابن روشنگریتون.

نوشتن نظر