سیل انقلاب‌های عربی به عمان رسید
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»سیل انقلاب‌های عربی به عمان رسید

سیل انقلاب‌های عربی به عمان رسید

يكشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۳۲
امتیاز این گزینه
(1 رای)

چند هزار معترض عمانی پس از نماز جمعه شهر ساحلی صلاله در جنوب کشور عمان با برپایی تظاهرات خواستار ایجاد اصلاحات دموکراتیک و مبارزه با فساد در این کشور شدند.
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، چند هزار معترض عمانی پس از نماز جمعه شهر ساحلی صلاله در جنوب کشور عمان با برپایی تظاهرات خواستار ایجاد اصلاحات دموکراتیک و مبارزه با فساد در این کشور شدند.


فعالان عمانی گفتند: از زمان شروع اعتراضات مردمی در عمان شهر صلاله در چهارمین جمعه متوالی شاهد تظاهرات ضددولتی صدها نفر از شهروندان است.


تظاهرات‌کنندگان که در محاصره ده‌ها نیروی پلیس این کشور بودند شعار می‌دادند "مردم خواهان پایان فساد در عمان هستند " و "مردم خواهان اصلاحات هستند."


معترضین عمان محور مطالبات خود را بهبود دستمزدها، فراهم شدن فرصت‌هالی شغلی و مبارزه با فساد متمرکز کرده‌اند به ویژه که مردم عمان از محاکمه نشدن وزرایی که به علت فساد برکنار شده‌اند، خشمگین و ناراضی هستند.


یک فعال حقوقی شرکت کننده در تظاهرات نیز گفت: مردم روز به روز سقف مطالبات خود را برای ایجاد اصلاحات بالا می‌برند در آغاز خواسته‌ها تنها نیازهای اقتصادی بود اما مردم اکنون هوشیار شده‌اند و خواستار بهره‌مندی از آزادی‌های مشروع هستند.


این در حالی است که تحصن مردمی در برابر مقر استانداری شهر صلاله که از سه ماه پیش تاکنون آغاز شده ادامه دارد و متحصنین خواستار مبارزه سلطان قابوس، پادشاه عمان با فساد رایج در این کشور هستند.


این در حالی است که تحصن مردمی در شهر مسقط پایتخت عمان نیز از سه ماه پیش تاکنون ادامه دارد.


سلطان قابوس بن سعید پادشاه عمان اخیرا وعده اختصاص۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار مشوق اقتصادی به مردم را داده است که از جمله اعطای حقوق ماهیانه به بیکاران و افزایش حقوق کارمندان دولتی است.


وی در ماه مارس گذشته نیز وعده انتقال برخی از اختیارات قانونگذاری را به شورای عمان که نهادی مشورتی است و برخی اعضای آنها منتخب هستند، داده بود.


پادشاه و هیئت وزیران عمان فقط حق قانونگذاری دارند و تاکنون زمان انتقال برخی اختیارات قانونگذاری به شورای عمان اعلام نشده است.

نوشتن نظر