سناریو «روز قیامت در خاورمیانه»؛ فشار بر سوریه یا خبر از توطئه
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»سناریو «روز قیامت در خاورمیانه»؛ فشار بر سوریه یا خبر از توطئه

سناریو «روز قیامت در خاورمیانه»؛ فشار بر سوریه یا خبر از توطئه

يكشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۰۵:۲۶
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در گزارشی از موضوعی پرده برداشت که امکان دارد کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی در حال تدارک آن باشند.

«اگر سوریه سقوط کند... انتظار [تحقق] سناریوی روز قیامت را داریم». این جمله‌ای است که «لیز اسلای» مدیر دفتر واشنگتن پست در بغداد و خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در بیروت بدون ابهام مطرح کرد.

خبرنگار این روزنامه آمریکایی اعلام کرد که اگر وضعیت در سوریه بدین گونه پیش برود که طرح‌ها[یی که علیه آن آماده شده است] اجرا شود، «آشوبی بی‌سابقه» در منطقه به پا خواهد شد.

بنا بر این گزارش، به نظر می‌رسد لبنان اولین قربانی این سناریو باشد. به طوری که نمی‌توان تصور کرد که «ناآرامی‌ها در سوریه دامن همسایه خود لبنان را نگیرد».

تحلیلگران در گفت‌وگو با این روزنامه آمریکایی، در خصوص سقوط نظام سوریه هشدار دادند و اعلام کردند که در آن صورت «وضعیت سوریه شبیه مصر نمی‌شود بلکه شبیه وضعیت عراق خواهد شد».

این روزنامه آمریکایی اعلام کرد که در صورت سقوط دولت سوریه، «موجی از آشوب و درگیری دینی و مذهبی به راه خواهد افتاد که دامنه آن از مرزهای سوریه خواهد گذشت».

«هلال خشان» استاد علوم سیاسی در دانشگاه آمریکایی بیروت در این خصوص اعلام کرد: اگر سوریه سقوط کند ما شاهد جنگی داخلی خواهیم بود که به همه جای منطقه کشیده خواهد شد. لبنان، عراق و عربستان سعودی و حتی فراتر از آن.

این روزنامه آمریکایی افزود که به گفته این کارشناس، این سناریو، «سناریو روز قیامت برای خاورمیانه خواهد بود».

بنا بر این گزارش، این سناریو، سناریویی ترسناک خواهد بود که سبب خواهد شد تا جامعه بین‌الملل مجبور شود در قبال سوریه واکنش از خود نشان بدهد.

این در حالی است که اینگونه تحلیل‌ها با به قصد فشار بیشتر بر دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بیان می‌شود تا بدین ترتیب کشورهایی مانند لبنان، عراق و عربستان به موضعگیری علیه سوریه بپردازند و بیش از پیش فضای دشواری برای سوریه خلق کنند، یا اینکه این سناریو از برنامه‌های پنهانی خبر می‌دهد که برای منطقه تدارک دیده شده است.

همچنین «رامی خوری» کارشناس مسائل منطقه به خبرنگار واشنگتن پست اعلام کرد که سوریه بزرگ‌تر از آن است که اجازه داده شود سقوط کند زیرا پیامدهای آن برای منطقه بسیار فاجعه‌آمیز خواهد بود.

وی تصریح کرد که پس از بشار اسد، احتمال ایجاد درگیری مذهبی در سوریه بسیار زیاد است و ممکن است به دیگر نقاط منطقه نیز کشیده شود که سبب ارعاب مردم خواهد شد.

2 نظر

  • لینک نظر سعید يكشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۳۵ نوشته شده توسط سعید

    خبر فوق حاکی از جنگ روانی گسترده ووسیعی است که طرح خاور میانه جدید رابطور مرموز دنبال میکند فرصتی برای اشتباه درعرصه داخلی وخارجی نداریم

  • لینک نظر محسن يكشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۱۳ نوشته شده توسط محسن

    آی سفیانی می دانیم که از دل این آشوب سوریه بیرون خواهی آمد و جالب آنکه بدست اربابانی چون امریکا و اسرائیل و عربستان جان خواهی گرفت

نوشتن نظر