خبر 340 میلیارد تومانی!
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»خبر 340 میلیارد تومانی!

خبر 340 میلیارد تومانی!

دوشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۹:۰۲
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

به گزارش روابط عمومی موعود، در پی درج خبر 340 میلیارد تومان سهم خواص از بودجۀ نود که توسط برخی رسانه‌ها و از جمله ماهنامۀ «نسیم بیداری، شمارۀ 14، مورّخ اسفند 89، صفحۀ 17) منتشر شده بود، برخی از دوستان موعودی گمان برده بودند خبر رقم یک میلیارد و هفتصد میلیون تومانی اعطایی به «بنیاد مهدی موعود»، مربوط به «مؤسّسۀ فرهنگی موعود عصر» است. تماس مکرّر عزیزان باعث شد تا برای رفع شبهه اعلام کنیم این موضوع هیچ ربطی به مؤسّسۀ فرهنگی موعود عصر و ناشر ماهنامۀ موعود ندارد.

 

«بنیاد مهدی موعود» ذکر شده در خبر در اصل «بنیاد فرهنگی امام مهدی موعود(ع)» است که مدیریّت آن را یکی از علما عهده دارند.
شایان ذکر است حاتم‌بخشی‌های برخی دستگاه‌های دولتی، اشخاص صاحب‌نام و از جمله مجلس شورای اسلامی (در وقت تصویب بودجه) همواره سؤال برانگیز بوده است.
عنوان ویژه‌ای را برای این امر نمی‌توان برگزید؛ امّا می‌توان گفت که، معتاد ساختن و مبتلا نمودن جمعی از اشخاص حقیقی و حقوقی، مشابه آنچه که در فهرست دریافت‌کنندگان 340 میلیارد تومان وارد شده، تبعات منفی بسیاری را در پی دارد که باید متوجّه آن بود در این باره موارد زیر قابل شناسایی است:
1.    خارج ساختن مردم از چرخۀ خدمات عام المنفعه و مذهبی و بی‌تفاوت ساختن آنها در برابر مسئولیّت‌هایشان؛
2.    ریخت و پاش‌های بی‌دلیل پاره‌ای از اشخاص حقیقی و حقوقی تحت عنوان ارائۀ خدمات مذهبی به مردم؛
3.    انجام پروژه‌های موازی و گاه ضعیف و کم اثر و جنجالی توسط مؤسّسات خصوصی؛
4.    تنبل کردن بیش از پیش نهادها و سازمان‌های فرهنگی و تبلیغاتی رسمی در انجام تکالیف و وظایف ذاتی‌شان؛
5.    معتاد و متوقّع ساختن جملۀ اشخاص حقیقی و حقوقی دارندۀ مجوّز مؤسّسات و بنیادهای خصوصی به دریافت بودجۀ رسمی دولتی برای فعّالیت‌های خصوصی و گاه سلیقه‌ای‌شان؛
6.    مأیوس ساختن اشخاصی که بدون دریافت این قبیل حاتم‌بخشی‌ها با قدرت و احساس تکلیف و مسئولیّت و تحمّل رنج بسیار مشغول به فعّالیت و ارائۀ خدمات فرهنگی قابل توجّه به جامعه هستند؛
7.    دامن زدن به دلالی فرهنگی؛
8.    و بالأخره از آنجا که کنترل ویژه‌ای بر این ارقام اعطایی وجود ندارد و میزان بذل و بخشش برخی مسئولان رده‌بالای دولتی نیز از شمار خارج است، این گونه اقدامات زمینه‌های تقویت جریانات حزبی و شاخ و شانه کشیدن‌ها در مناقشات و مجادلات سیاسی را نیز سبب می‌شود.
تجربۀ تقویت و شارژ NGOها از طریق سازمان ملّی جوانان در دورۀ ریاست جمهوری آقای سیّد محمّد خاتمی و یارگیری‌های دوران اخیر توسط برخی مردان سیاسی نمونه‌های بارزی از این واقعه‌اند.
تولید لوح فشردۀ «آیا ظهور نزدیک است؟» و همۀ آنچه که به عنوان پیامد توزیع آن قابل شناسایی است، نمونۀ بارزی از این ریخت و پاش‌ها و حاتم‌بخشی‌هاست.
متأسّفانه، از آنجا که نهادهای دولتی فرهنگی، وظیفۀ صمیمی خود را در مقابل مساعدت تعریف شده و قانونی به اشخاص حقیقی و حقوقی فعّال در حوزۀ فرهنگی و مذهبی انجام نمی‌دهند و میلیاردها تومان بودجۀ اختصاصی یافته برای این قبیل فعّالیت‌ها را چونان میراث پدری فرض کرده و به هر نحو که مایل باشند، آن همه را هزینه می‌کنند، از یک سو بر گسترۀ نارضایتی‌ها، ناامیدی‌ها و سوءتفاهم‌ها می‌افزایند و از دیگر سو اشخاص را وادار می‌دارند تا برای اخذ کمک، چون غریقی به هر حشیشی دست بیازند.
بر این مطلب این نکته را اضافه می‌نماییم که، دستانی پنهان برای جلوگیری از رشد و ارتقا برخی اشخاص حقیقی و حقوقی مستقل و البتّه دلسوز و وارونه جلوه دادن چهرۀ صمیمی آنان، همۀ همّت خود را مصروف به استضعاف کشیدن آن اشخاص و خرده‌گیری و انگ‌زنی می‌کنند تا در وقت مقتضی انگشت اتّهام به سوی آنان دراز کرده و بر این استضعاف انزوا و گوشه‌گیری را نیز بیفزایند.
خداترسی از میان ما رخت بر بسته است. از قیامت، حساب و کتاب ذرّۀ المثقال‌ها و خردل‌ها واهمه‌ای به دل راه نمی‌دهیم و از وعید حضرت صاحب الزّمان(عج) که انباشتن حتّی یک درهم از مال امام زمان(عج) را در شکم‌ها به مثابه انباشتن شکم‌ها از آتش اعلام کرده‌اند.
آیا هنوز برای کشف دلیل بی‌برکت شدن و بی‌اثر ماندن تبلیغات مذهبی و فعّالیت‌های فرهنگی در میان مردم و جوانان به دنبال حجّت و دلیل می‌گردید؟
گر سنگ از این حدیث بنالد عجب مدار!

روابط عمومی مؤسّسۀ فرهنگی موعود
5/2/90


 

 

تاریخ آخرین به روز رسانی دوشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۰۶

5 نظر

 • لینک نظر حمید مصدقی پنجشنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۲۵ نوشته شده توسط حمید مصدقی

  واقعا تاسف بار است! الان در سایت عصرایران خواندم که تنها به خاطر کسری صد میلیارد تومان، هر ساله مستعضعفان در کشور ما در کنار خیابانها از بیماری خود بمیرند! واقعا به کجا داریم میرویم؟

  http://www.asriran.com/fa/news/163833/تهیدستان-ایرانی-باید-بمیرند-،-فقط-برای-کسری-100-میلیارد-تومان!

 • لینک نظر زهره پنجشنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۵۲ نوشته شده توسط زهره

  سلام. در جواب آقای دباغ، اگر شما از برنامه ها و عملکردهای موعود در طی سالهای کاریش خبر داشته باشید، اذعان خواهید کرد که موعود نه جزو نورچشمیهای ریزه خوار بود و نه درد بودن جزوشان را داشته. این بی انصافی است که تا صدایی برای بیان حق بلند شد او را متهم کنیم به اینکه از سفره ظلم سهمی نداشته و بخاطر همین فریاد برآورده.
  کمی انصاف و تامل، ماجرا را روشن خواهد کرد.حق مدد

 • لینک نظر پيچك پنجشنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۴۴ نوشته شده توسط پيچك

  سلام
  خدا قوت
  من خيلي مرحوم دولابي رو دوست دارم
  واقعا با خدا هستند.

 • لینک نظر بهمن دباغ سه شنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۲۱:۳۵ نوشته شده توسط بهمن دباغ

  سلام!
  همه آنچه گفته شده دردناک و تأسف برانگیز است اگرچه تازگی ندارد این داستان غم انگیز بیت المال...
  بیایید به این پرسش صادقانه پاسخ بدهیم:
  آیا اگر موعود سهم هرچند ناچیزی از این بذل و ببخشش ها داشت باز هم صدای اعتراضی شنیده می شد؟ مشکل اصلی بیت المال و فرهنگ و... است یا سر بی کلاه ما؟ عزیزان خواهران و برادران بی اثری فعالیتهای فرهنگی و مذهبی ما همیشه ناشی از شرایط نامناسب و مدیران نالایق نیست که "سخنی کز دل برآید
  لاجرم بر دل نشیند"...
  پیش و بیش از همه با خومان صادق باشیم!
  یاعلی

 • لینک نظر سید حامد دوشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۳۶ نوشته شده توسط سید حامد

  یادم از صفین و نهروان و جمل می آید
  این طرف قرآن آن طرف هم قران (همان قران)
  این طرف نماز آن طرف هم نماز (همان نماز)
  این طرف صحابه رسول الله آن طرف هم صحابه رسول الله (نه همان صحابه)
  این طرف دغدغه اسلام آن طرف هم دغدغه اسلام (نه همان اسلام)
  خدا یا چه باید کرد
  بسم الله، بزنید قرانهای سر نیزه را
  ...

نوشتن نظر