تمدید حضور آمریکایی‌‌ها در عراق "حرام" اعلام شد
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»تمدید حضور آمریکایی‌‌ها در عراق "حرام" اعلام شد

تمدید حضور آمریکایی‌‌ها در عراق "حرام" اعلام شد

يكشنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۵۸
امتیاز این گزینه
(1 رای)

یکی از مراجع شیعیان در عراق فتوای تحریم حضور نظامیان آمریکایی در خاک این کشور پس از سال 2011 را صادر کرد.

به گزارش فارس، پایگاه اطلاع رسانی آیت‌الله "سید کاظم الحسینی الحائری " مرجع عالیقدر شیعیان در عراق طی یک خبر فتوای حرام بودن ادامه حضور نیروهای اشغالگر در عراق بعد از سال 2011 میلادی( اواسط ماه دی سال جاری ) را روی خروجی خود گذاشت.

در این فتوا آمده است: آمریکایی‌ها کشورمان را اشغال کرده‌اند و درآن فساد به پا کردند و آنچه را که صدام گذاشته بود ویران کردند. لذا بعد از 7 سال و بر اساس توافقنامه امنیتی باید در پایان سال 2011 میلادی تمام نظامیان آمریکایی از این کشور خارج شوند. تعداد این نظامیان به 50 هزار نفر می‌رسد اما به نظر می رسد که آمریکایی‌ها بدنبال تمدید بقای خود در کشور هستند.

پس آیا دولت و پارلمان حق تمدید [توافقنامه امنیتی] را دارند؟

در این فتوا آمده است: ابقای اشغالگران کافر در عراق حتی یک روز پس از مدت [ذکر شده درتوافقنامه امنیتی] حرام است و خداوند شاهد است که من این امر را ابلاغ کرده‌ام.

این در حالی است که واشنگتن طی روزهای گذشته مقامات متعددی را به عراق اعزام کرده است تا شاید از این راه بتواند مقامات عراقی را به تمدید توافقنامه امنیتی امضا ‌شده با بغداد راضی کند اما این پافشاری کاخ سفید با مخالفت گروه‌های سیاسی عراق و نیز دولت عراق مواجه شد و "نوری المالکی " نخست‌وزیر تاکید کرد که نیروهای امنیتی عراق قادر به تامین امنیت کشور هستند و نیازی به تمدید توافقنامه امنیتی وجود ندارد.

نوشتن نظر