ماجرای سفر امام موسی صدر به کاشان
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»ماجرای سفر امام موسی صدر به کاشان

ماجرای سفر امام موسی صدر به کاشان

سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۱۰
امتیاز این گزینه
(3 آرا)

به گزارش  موعود ـ شیعه نیوز به نقل از روابط عمومی مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، بنی کاظمی علت دعوت از امام صدر برای سفر به کاشان را این‌گونه تشریح کرد: در آستانه سالروز ولادت امام علی(علیه السلام) در سال 1350 مرحوم آقای سید رضا گلسرخی که از روحانیان سرشناس و مبارز شهر کاشان بودند، پیشنهاد کردند تا به همین مناسبت مراسمی را به مدت سه روز در سرای امین‌الدوله بازار برگزار کنیم.

وی افزود: با برنامه‌ریزی ایشان مقرر شد روز اول آقای محققی، اولین رئیس مرکز اسلامی هامبورگ آلمان، و روز دوم مرحوم صدر بلاغی و روز سوم هم امام موسی صدر سخنرانی کنند. این اولین بار بود که در سرای امین‌الدوله چنین برنامه‌ای تدارک دیده می‌شد. بر این اساس، از راه‌های مختلف مثل تهیه و توزیع اطلاعیه، مردم از این مراسم مطلع شدند و اتفاقاً عصر روز سوم به قدری جمعیت آمد که نه تنها فضای داخل سرای امین‌الدوله که بیرون و اطراف هم جمعیت نشسته بود.

آقای بنی‌کاظمی درباره نحوه ضبط این سخنرانی گفت: من یک دستگاه ضبط قدیمی با نوار ریلی داشتم که به محل مراسم بردم و کامل‌ترین نسخه آن را ضبط کردم و در سی سال گذشته بارها و بارها آن را شنیده‌ام و به نظر زیباترین و بهترین سخنرانی در وصف امیرالمؤمنین است.
وی درباره چگونگی همکاری با امام صدر برای راه‌اندازی کارگاه قالیبافی در لبنان خاطر نشان کرد: امام موسی صدر در حاشیه سخنرانی، با هماهنگی که از قبل انجام شده بود، گفت‌وگویی هم با جمعی از دوستان و خیّران از جمله پدر و برادر من داشتند. در این گفت‌وگو که آقای علی حجتی کرمانی و آقای گلسرخی هم تشریف داشتند، موضوع ترویج قالیبافی و آموزش دختران لبنانی از سوی امام موسی صدر مطرح شد. همان جا برخی حاضران بنده را پیشنهاد دادند که اگر امکان داشته باشد در این زمینه با ایشان همکاری کنم. من با توجه به توصیه دوستان و علاقه‌ای که شخصاً به ایشان پیدا کردم اصل پیشنهاد را پذیرفتم و همان‌جا قرارهای اولیه را با هم گذاشتیم.

بنی‌کاظمی در ادامه ضمن بیان خاطرات خود از چگونگی راه‌اندازی کارگاه قالیبافی در مدرسه صنعتی جبل عامل و ابتکارات شهید چمران در این زمینه گفت: ما وقتی شکل‌ دار قالی را برای دکتر چمران توضیح دادیم، ایشان فردای همان روز آن را ساخت و به ما تحویل داد. و اساساً تلاش ما این بود که فعالیت‌ها مستقل انجام شود.

مثلاً در ایران یک‌ نفر دار قالی را برپا می‌کرد و یک نفر بافندگی را انجام می‌داد، اما در لبنان کار به گونه‌ای انجام شد که هر دو کار را یک نفر انجام دهد. از سوی دیگر، کارآموزانی که برای آموزش می‌آمدند، خیلی زود به کار مسلط می‌شدند و در روستا و یا محل زندگی خودشان آموزش دیگران را آغاز می‌کردند. در نتیجه، به فاصله بسیار کوتاهی با همین ایده و تدبیر امام موسی صدر بسیاری از دختران فقیر شیعه کار آبرومندانه‌ای پیدا کردند و محصولات تولیدی آن‌ها با استقبال مشتریان در داخل و خارج لبنان مواجه شد.

وی با یادآوری اخلاق و حسن سلوک امام صدر گفت: اخلاق امام موسی صدر بی‌نظیر بود. تواضع و ادب ایشان را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنم. حتی دقت داشتند همه هزینه‌هایی که ما می‌کردیم، دقیق پرداخت شود تا مبادا اندکی بدهکار شوند و مثلاً بگویند چون کار خیریه است پس شما هم از پول و هزینه‌های خود صرف‌نظر کنید. حتی هزینه سفر و اقامت دو ماهه این‌جانب و همسرم در لبنان را هم پرداختند. همین روحیه و سلوک بود که موجب می‌شد تمام مردم و از جمله مسیحی‌ها و اهل سنت هم به ایشان عشق بورزند و من از نزدیک شاهد این موضوع بودم.

آقای بنی‌کاظمی در پایان با اشاره به خاطرات خود از مرحوم آیت الله سید رضا صدر نیز گفت: دوستی و صمیمیت ما تا آخرین لحظه حیات ایشان ادامه داشت. حتی از کاشان به قم می‌رفتیم تا در جلسات درس و اخلاق ایشان شرکت کنیم. به نظر من حریت، شجاعت، فضل علمی، تقوا و اخلاق نیکوی حاج آقا رضا صدر هر فردی را مجذوب خود می‌ساخت.

نوشتن نظر