احداث مسجد بوستان ولایت بر اساس فرم های ماسونی+عکس
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»احداث مسجد بوستان ولایت بر اساس فرم های ماسونی+عکس

احداث مسجد بوستان ولایت بر اساس فرم های ماسونی+عکس

شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۳۲
امتیاز این گزینه
(7 آرا)

چندی پیش در روزنامه همشهری، خبر احداث مسجدی در بوستان ولایت درج شد که به دلیل بهره گیری از فرم هایی ماسونی و غیر مانوس برای گنبد و مناره خود، مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت.
مشرق- سالهای اخیر در حالی سپری می شود که فصل آگاهی مردم نسبت به همه گزاره های فرهنگی را نوید می دهد و در عرصه معماری نیز در این فصول پهنه اینترنتی پر است از گزاره هایی که حکایت از اعتراض مردم نسبت به احداث بناهایی دولتی اما با فرم ها و مفاهیم متعارض با معماری ایرانی و اسلامی دارد.
چندی پیش در صفحه اول روزنامه همشهری(24 فروردین)، خبری از احداث مسجدی در بوستان ولایت درج شد که به دلیل بهره گیری از فرم هایی غیر مانوس برای گنبد و مناره خود، مورد اعتراض و انتقاد بسیاری قرار گرفت. اما آیا این اعتراضات از حیث دانش و هنر معماری واقعا به این بنا وارد است؟


در وهله نخست با دیدن این بنا، داشتن حیاط مرکزی، استقرار رواق ها در اطراف و فرم کلی شبستان که شمسه هشت پر است و از تداخل دو مربع بوجود می آید، همگی بر داشتن عناصر و اِلمان های معماری ایرانی دلالت دارند؛ ولیکن طراحی و ساخت مناره هایی با مقطع مربع شکل و گنبد رُک هرمیِ 4 وجهی آیا در معماری ایرانی اسلامی سابقه داشته است یا خیر؟
مناره
انتقادی که به مناره های این بنا وارد می کنند، فراماسونری دانستن آن است که منتقدان شباهت آن را بیشتر به ابلیسک می دانند. قطع به یقین این مناره ها ابلیسک نیستند، چرا که اگر چه ابلیسک دارای پلان مربع شکل است اما در تاج و راس خود از هرمی 4وجهی برخوردار است که در این مناره ها مشاهده نمی شود. اما مشکل این مناره ها از لحاظ مفهوم فرمی چیز دیگری است.
در مفاهیم و مبانی عناصر بصری در فلسفه هنر، بر این امر قائلیم که مربع نماد زمین است و دایره نماد آسمان. اغلب مناره هایی که در ایران و پهنه جهان اسلام مشاهده می شوند با پلان دایره شکل خود قصد دارند که مخاطب خود را به اوج آسمان ها بکشانند و ابلیسک ها با مقطع مربع شکل به زمین گیر کردن و بستن راه انسان به آسمان ها می انجامند. اگر چه در معماری سنتی حتی در مساجد قدیم در اسلام، مناره هایی مربع شکل داشته ایم اما پایه ای مربع داشته اند که به دایره تبدیل می شده است و از مربع با ارتفاع کم شروع شده و به پلان دایره شکل به ارتفاع زیاد ختم می شده است. لذا داشتن چنین مناره هایی با مقطع مربع از این حیث مردود است.
تفاوت فرمی مناره و ابلیسک در نزدیکی مسجد ایاصوفیا ترکیه


در تصویر فوق تمایز فرمی میان ابلیسکی که در نزدیکی مسجد ایاصوفیا در ترکیه ساخته شده با مناره های مسجد مشهود است.

گنبد
گنبد در معماری ایرانی و اسلامی در بیشتر موارد به صورت گنبد نار است؛ مانند گنبد بقاع متبرکه و آرامگاه های بزرگان دینی. نوع دیگر گنبد، گنبد رُک است که شامل سه نوع است؛ مخروطی، هرمی، اورچین.
اگر فرض کنیم که این گنبد یک گنبد رُک هرمی است، باید درنظر داشت که در معماری اسلامی هیچگاه این گنبدها به صورت هرمی 4وجهی ساخته نشده اند. لذا ساخت چنین گنبدی بر روی شمسه هشت پری که از نمادهای اسلامی است مطرود است.
هرم از اصلی ترین فرم ها در معماری فراماسون ها محسوب می شود؛ اگرچه ما معماران قصد نداریم که فرم هرم را از معماری ایرانی، به این صورت حذف نماییم، اما حتی اگر یک درصد احتمال وجود داشته باشد که گنبد یک مسجد، مخاطبی را به جای دعوت به آسمان ها، به یاد هرم های ماسونی بیاندازد، باید از ساخت آن پرهیز کرد و درعوض، از فرم های متعارف معماری ایرانی و اسلامی که از فیلتر هزاران سال فرهنگ ایرانی و اسلامی عبور کرده اند استفاده نمود.
البته مشکل طرح در ساخت این گنبد تبدیل ساقه آن از مربع به هشت ضلعی است که باید گفت، نمونه های بسیاری در معماری سنتی موجود است که گنبدهایی هرمی با 8 وجه را به زیبایی تمام ساخته اند. مانند گنبد مقبره حاج عبد الصمد در نطنز.

گنبد مقبره حاج عبدالصمد در نطنز-گنبد رُک هرمی
برای اصلاح گنبد مسجد بوستان ولایت نیز این امکان وجود دارد که گنبدی هرمیِ هشت وجهی را بسادگی جایگزین این گنبد هرمی 4 وجهی نمایند.
وعده مسئولین برای طراحی مساجد تهران بر اساس معماری ایرانی اسلامی
هنوز چند روزی از ابلاغ دستورالعمل تصویب طرح‌های معماری مساجد و اماکن مذهبی در شهرداری تهران از سوی شهردار تهران نمی گذرد و باید منتظر بود تا ماحصل کار شورای تصویب طرح‌های معماری مساجد تهران را دید.
در دستورالعمل ابلاغ‌ شده از سوی شهردار تهران آمده است: با عنایت به رهنمودهای مقام معظم رهبری و برنامه سند طرح جامع شهر تهران درخصوص احیای الگوهای معماری و شهرسازی اسلامی- ایرانی همچنین با توجه به شأن و جایگاه مساجد، ضروری است که شهرداری تهران به‌عنوان الگویی در راستای تحقق اهداف طرح جامع و منویات مقام‌معظم‌رهبری برای شهروندان تهرانی معیار قرار بگیرد.
در پایان لازم به ذکر است که با وجود تاسیس چنین شوراهای نظارتی، مساجدی عجیب و غریب با سبک های غربی و پست مدرن یا فرم های متناقض با کارکرد مسجد، درحال ساخت هستند و تا چنین بناهایی در شهر ساخته می شوند نگرانی عموم مردم از انزوای معماری ایرانی اسلامی توسط بناهای دولتی در جای خود باقی است.

تاریخ آخرین به روز رسانی شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۳۹

12 نظر

 • لینک نظر مرتضی جمعه ۱۴ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۳ نوشته شده توسط مرتضی

  این به اصطلاح دو مناره در اصل دروازه ورود به معبد هستند .در ظاهر برای ما یک مسجد ساختند ولی واقها یک معبد هستش.مگه مناره و گنبد رو از ما گرفتن که همچین نو آوری بخواد تو مساجد انجام بشه؟؟؟!!نویسنده مطلب چیو میخواد توجیه کنه؟؟در اولین نگاه مشخص هست که این ساختمان با هدف عادی سازی نماد های ماسونی در قالب مسجد ساخته شده.هنر زیباست و موثرترین ابزار ترویج و القا تفکرات.ماسونها میدونند چکار کنند.با پنبه هنر سر اعتقادات مارو میبرند!!

 • لینک نظر ahmad mohamadi چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۴۳ نوشته شده توسط ahmad mohamadi

  اگه دینت ضعیف باشه کارشناس معماری هم که باشی نمیتونی طرحهای شیطانی رو تشخیص بدی اگه واقعا مسلمان هستید ویک آدم منطقی یه بار دیگه با هوشیاری به حرفاتون فکر کنید واگر رو حرفاتون اصرار دارید شما مصداق آیه 18 سوره بقره هستید.

 • لینک نظر سارینا يكشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۵۰ نوشته شده توسط سارینا

  با نظر ح خیلی موافقم...

 • لینک نظر باران دوشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۱۵ نوشته شده توسط باران

  چرااینقدر سخت میگیرید0این معمارها فقط سعی کردند از ایده های نو استفاده کنند مسلمانی که قراره فقط به خاطر یک معماری جدید ومدرن از خدا دورشه وبه سمت شیطان پرستی سوق پیدا کنه و از این حرفها. باید بره بمیره چون اسلام و خوب نفهمیده وفقط به دهن این و اون نگاه میکنه که چی مین اونم تایید کنه.بیاید دیدمون رو عوض کنیم ما مسلمانیم نبایدبا بعضی از عقاید افراطیمون باعث شیم جوونا که دنبال چیزای جدید ومدرن هستند از اسلام بدشون بیاد ما در این دل سردیها سهیمیم ومقصر.

 • لینک نظر ح جمعه ۲۹ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۲۳:۴۷ نوشته شده توسط ح

  کاش به جای اینکه طرح رو از این دید نگاه می کردید از دید طراح و از روبرو(مقابل سر در ورودی) می دید.کاش کانسپتش محسوس بود نه.....

 • لینک نظر یه آدم خوب پنجشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۰۶:۵۰ نوشته شده توسط یه آدم خوب

  مگه شما ستون های معبد سلیمان را ندیدید جلوی این عبادتگاه شیطان هم از همان ستون ها گذاشتند.

 • لینک نظر کارشناس معماری سه شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۳۴ نوشته شده توسط کارشناس معماری

  من برای شما بسیار متاسفم که هر چیزی را به صهیونیسم و فراماسونری و آمریکا و ... متصل میکنید .
  شما از معماری چیز زیادی نمیدانید.
  این بنا از پلان شبیه شمسه 8 پر ایرانیه و آن دو تا گلدسته هم , که خوب گلدسته اند .
  من فراماسونری ندیدم .
  کارشناس معماری

 • لینک نظر andimeshki يكشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۴۳ نوشته شده توسط andimeshki

  اینها شبیه برجهای دوقولو هستندکه در واقع نمایانگر عدد 11 هستند که خود از رمزهای فراماسونری هست به معنای فراتر از خدا

 • لینک نظر ح.م شنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۱۶ نوشته شده توسط ح.م

  انها مناره نیستند بلکه شبیه دو ستون معبد سلیمان به نظر بنده نیاز نداره اینقدر هزینه کنند یه جای معمولی هم باشه ادم میتونه نماز بخونه.

 • لینک نظر محمد واعظ دوشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۱۹ نوشته شده توسط محمد واعظ

  حس نگرانی نویسنده را درک و تحسین میکنم ولی بیشتر مطالب این مقاله حول معماری اسلامی و مثالهایی که آورده شده غلط و نابجا است.

 • لینک نظر تقی جمعه ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۵۵ نوشته شده توسط تقی

  این لوژ فراماسونیه یا مسجد نباید بزارین این مسجد را با این معماری بسازند واقعا افتضاح است تمام نشانهای فراماسونی را در این مسجد جا دادن اصلا باید دید در شهرداری کی این طرحها را میده چند وقت پیش هم نرده های اتوبوسهای بی ار تی خیابان ولی عصر نشان چشم جهان بین را داشت !!!!!

 • لینک نظر ناهيد موسوي جمعه ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۱۰ نوشته شده توسط ناهيد موسوي

  من با نظر شما موافقم.اين مسجد ادم را بيشتر از خدا دور مكنه تا نزديك.واينكه هيچ نشاني از اسلام در ان ديده نمي شود.وساختمان كه بشكل ستارست ادم به شك ميندازه

نوشتن نظر