تسلیم شکایت بحرین از ایران به سازمان ملل
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»تسلیم شکایت بحرین از ایران به سازمان ملل

تسلیم شکایت بحرین از ایران به سازمان ملل

شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۳۹
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

مقامات بحرینی در ادامه تلاش های خود برای منتسب کردن اعتراضات به حق اکثریت شیعه کشورشان به تحرکات ایران و حزب الله در این کشور ، پرونده آنچه که دخالت های ایران و حزب الله در امور داخلی خود می نامند را به سازمان ملل فرستادند.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه گلف نیوز وزیر خارجه بحرین با ارسال نامه ای به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل از وی خواسته است تا این نامه به عنوان سند رسمی سازمان ملل انتشار یابد.

ارسال این نامه که حاوی برخی شواهد ادعایی از دخالت های ایران و گروه حزب الله لبنان در ناآرامی های داخلی در بحرین است پس از آن صورت می گیرد که علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته با ارسال نامه ای به دبیر کل و رییس شورای امنیت ملل متحد از این سازمان خواسته بود تا پرونده بحرین همچون دیگر کشورهایی که این روزها در موج ناآرامی های داخلی در خاورمیانه مورد توجه سازمان هستند ، در این سازمان مورد بررسی قرار گیرد.

بحرین و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ایران را به دست داشتن و تحریک ناآرامی های داخلی در بحرین متهم می کنند و اخیرا وزیر امور خارجه این کشور اعلام کرد که تا زمانی که تهدید ایران وجود دارد نیروهای نظامی شورای همکاری خلیج فارس ( به ویژه عربستان ) همچنان در این کشور خواهند ماند.

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین درباره ارسال نامه اش به دبیر کل سازمان ملل گفت : " ما نامه ای به همراه شواهد و مدارک خود از دخالت های ایران و حزب الله در امور داخلی خودمان را به بان گی مون دبیر کل سازمان ملل فرستادیم."

این مقام بحرینی افزود :‌"‌ما تا کنون شاهد چنین حد از دخالت های دو ماه گذشته ایران در امور داخلی کشورهای عربی نبوده ایم. ایران پیش از این نیز در امور داخلی ما دخالت می کرد اما این بار اوضاع فرق می کند."

وی افزود : ارسال این نامه به دلیل اقدامات دامنه دار ایران در دخالت در امور داخلی بحرین بود.

وزیر خارجه امارات: ایران به ما احترام بگذارد

از سوی دیگر وزیر خارجه امارات نیز روز چهارشنبه طی اظهاراتی از جمهوری اسلامی ایران خواست تا از دخالت در امور داخلی کشورهای عربی منطقه بپرهیزد.

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات متحده عربی طی اظهاراتی در یک کنفرانس خبری در ابوظبی با اشاره به این موضوع مدعی شد :‌" ایران باید به وحدت و حاکمیت ملی کشورهای ( عربی) خلیج ( فارس) احترام گذاشته و از دخالت در امور داخلی آنها بپرهیزد.

وی با فراخواندن ایران به تجدید نظر در سیاست هایش نسبت به همسایگان عرب خود افزود :‌ کشوری که دیگران را محترم نشمارد روزی خواهد رسید که مورد احترام دیگر کشورها نیز قرار نخواهد گرفت.

ادعای دخالت ایران در امور داخلی کشورهای عربی درشرایطی مطرح می شود که این کشورها درگیر موجی از اعتراضات مردمی هستند که اتفاقا زنگ آغاز آنها از کشورهایی چون تونس و مصر بود که حکام آنها دارای روابط حسنه ای با ایران نبودند.

برخی ناظران در ایران بر این گمانند که حکام کشورهای عربی منطقه برای فرافکنی و گریز از انجام اصلاحاتی که مورد خواست و نظر مخالفان این کشورهاست ، با منتسب کردن ناآرامی ها به دخالت ایران در امور این کشورها هم می خواهند مخالفان خود را عناصری وابسته به ایران جلوه دهند تا کار سرکوب برای آنها راحت شود و هم اینکه از اجابت به خواست های اصلاحی آنها سر باز بزنند.

نوشتن نظر