قتل عام مسلمانان نیجریه از سوی مسیحیان
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»قتل عام مسلمانان نیجریه از سوی مسیحیان

قتل عام مسلمانان نیجریه از سوی مسیحیان

جمعه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۵۳
امتیاز این گزینه
(1 رای)

اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نیجریه بهانه‌ای به دست گروه‌های تندروی مسیحی داد تا به قتل عام مسلمانان این کشور بپردازند. در جریان این درگیری‌ها 50 نفر کشته و 270نفر مجروح و 15هزار نفر هم آواره شده‌اند.

به گزارش فارس، اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در نیجریه که با پیروزی "گودلاگ جوناتان " از مسیحیان جنوب این کشور همراه بود، اعتراضات بسیاری را در این کشور برانگیخت، چرا که اغلب طوایف نیجریه از جمله مسلمانان معتقدند،‌ او در انتخابات تقلب کرده است.

* نگاهی به تاریخ نیجریه

نیجریه کشوری در غرب آفریقا به پایتختی شهر "آبوجا " است. این کشور پرجمعیت‌ترین کشور قاره آفریقا بشمار می آید و به دلیل تنوع فراوان قومی و نژادی طی چند سال گذشته شاهد درگیری‌های داخلی زیادی بوده ‌است.

این کشور پس از استقلال در دوره‌های مختلف گرفتار حکومت‌های نظامی بود، اما سرانجام در سال 1999 برای نخستین بار انتخابات آزاد در این کشور برگزار شد.

رئیس جمهور نیجریه هم رئیس حکومت و هم رئیس دولت است و با رای مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شود که قابل تمدید برای دوره دوم نیز هست.

نظام قانونگذاری این کشور از دو مجلس تشکیل شده‌است : شورای ملی با 109 کرسی که با رای مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند و "خانه نمایندگان " که 360 کرسی دارد و نمایندگانش را مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌کنند .

این کشور با این که یکی از صادرکنندگان نفت و بزرگترین تولید کننده اورانیوم جهان است، اما از جمله کشورهای بسیار فقیر جهان بشمار می‌آید.

* تاریخچه درگیری‌های مذهبی در نیجریه

قوانین شریعت اسلامی از سال 2000 میلادی در شمال نیجریه به اجرا گذاشته شد، ولی مسلمانان این کشور خواهان اجرای قوانین اسلامی در سراسر نیجریه هستند. درگیری‌های دولت نیجریه با مسلمانان در ایالت‌های کانو، بورنو و یوبه در شمال نیجریه در ماه ژوئیه سال 2009 صدها کشته برجای گذاشت.

رهبر این مسلمانان روحانی به نام "محمد یوسف " است که به شدت با تبلیغ فرهنگ غرب در این کشور که از طریق مدارس غربی تاسیس شده در نیجریه صورت می‌گیرد، مخالف است و آن را اقدامی برخلاف قوانین اسلامی می‌داند.

از 148 میلیون نفر جمعیت نیجریه، حدود 55 درصد مسلمان و 35 درصد مسیحی و 10 درصد بقیه هم طبیعت‏پرست یا بی‌دین هستند.از بین 55 درصد مسلمان هم، چیزی حدود هفت میلیون نفر شیعه هستند.

* شورش‌های اخیر در نیجریه

هفته گذشته اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری کشور نیجریه که با پیروزی "گودلاک جوناتان " از مسیحیان جنوب همراه بود، موجب بروز اعتراض‌هایی در این کشور گردید که عمدتا بخش‌های مسلمان نشین نیجریه، در شمال کشور، را دربرمی‌گرفت، چون مسلمانان و در کنار آنها بسیاری از طوایف نیجریه اعتقاد دارند، جوناتان در انتخابات ریاست جمهوری تقلب کرده است.

صلیب سرخ نیجریه اعلام کرد، درگیری‌های اخیر نیجریه 50 کشته و 270نفر مجروح و 15 هزار نفر هم نیر محل زندگی خود را ترک کرده و آواره شده‌اند.

* کشتار مسلمانان نیجریه

اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نیجریه بهانه‌ای بدست گروه‌های تندرو نیجریه داد تا به قتل عام و کشتار مسلمانان این کشور بپردازند.

درگیری‌های اخیر بوقوع پیوسته میان مسیحیان و مسلمانان این کشور در ایالت پلاتو در مرکز نیجریه که با تحریک گروه‌های تندرو آغاز شد، دو تن کشته و 4 نفر دیگر مفقود شدند.

پلیس نیجریه می‌گوید: اطلاعات بدست آمده نشان می‌دهد که این 4 کشاورز مسلمان درحالی که درحال رفتن به مزارع خود بودند، توسط گروه‌های تندرو ربوده شده و جسد دو کشاورز دیگر نیز برسر زمین‌های خود پیدا شده است.

طی ماه گذشته و بر اثر حملات گروههای تندرو به مناطق مسلمان نشین 13نیجریه‌ای مسلمان کشته و ده‌ها تن دیگر مجروح شدند. گروه‌های افراطی پس از این کشتار مسلمانان اقدام به سوزاندن و به آتش کشیدن خانه‌های آنها کردند.

نوشتن نظر