بازگشایی مساجد تاجیکستان پس از 10 ماه
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»بازگشایی مساجد تاجیکستان پس از 10 ماه

بازگشایی مساجد تاجیکستان پس از 10 ماه

سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۴۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

با تثبیت وضعیت ویروس کرونا در تاجیکستان درهای مساجد در این کشور دوباره بر روی نمازگزاران باز شدند.

همزمان با تثبیت وضعیت کرونا در تاجیکستان این کشور درهای مساجد را بر روی نمازگزاران گشودند.

«سعیدمکرم عبدالقادرزاده»، رئیس شورای علمای مرکز اسلامی تاجیکستان قبل از شروع نماز، مومنان را به رعایت دقیق مقررات و محدودیت‌های بهداشتی فراخواند.

پیش از این اپیدمیولوژیست‌های وزارت بهداشت و حفاظت اجتماعی اهالی تاجیکستان نیز نمازگزاران را به رعایت دقیق اصول بهداشت شخصی و عمومی، فاصله اجتماعی و همچنین استفاده از ماسک در مساجد به ویژه در نمازهای جمعه دعوت کردند.

همچنین از نمازگزاران درخواست شده است که هنگام رفتن به مسجد سجاده‌‌های شخصی خود را به همراه داشته باشند و اگر کسی احساس بیماری داشته باشد، از حضور در مساجد پرهیز کنند.

ستاد مرکزی مبارزه با ویروس همه گیر کرونا در تاجیکستان چندی پیش در مورد ازسرگیری فعالیت مساجد در این کشور از اول فوریه خبر داد و خاطر نشان کرد که در صورت عدم رعایت دقیق ضوابط اجتماعی از سوی نمازگزاران درهای مساجد دوباره بسته می‌شوند.

اما بعد از بازگشایی مساجد، مسئولین ذیربط از رعایت دقیق مقررات بهداشتی پیش بینی شده توسط ستاد مرکزی مبارزه با کرونا و سایر نهادهای مربوطه این کشور، توسط نمازگزاران ابرز رضایت کردند.

«افشین مقیم»، سخنگوی کمیته دولتی امور دین و تنظیم جشن و مراسم تاجیکستان در این مورد گفت: بسیار خوشحالیم که توصیه‌های مسئولین مربوطه و روحانیت در اولین نماز بعد از بازگشایی درهای مساجد رعایت شدند.

گفتنی است که قبل ازسرگیری مجدد، تمام مساجد در این کشور ضد عفونی شدند.

بنابر اظهارات وزارت بهداشت تاجیکستان، از ابتدای ژانویه سال جاری تاکنون هیچ موردی ابتلا به کرونا در این کشور ثبت نشده است.

«امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان نیز در بخشی از پیام خود به مجلس نمایندگان و مجلس ملی در مورد عدم وجود کرونا در این کشور خبر داد. با این وجود، بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و مواد ضد عفونی کننده، تاکید کرد.

در مجموع در تاجیکستان 13 هزار 308 نفر مبتلا به کرونا شدند که 13 هزار و 218 تن از آنها بهبود یافته و 90 نفر دیگر جان باختند.

فعالیت مساجد در تاجیکستان در پی شیوع ویروس کرونا در نیمه دوم ماه آوریل برای یک مدت موقت به تعلیق درآمد و از مومنان دعوت شد تا تثبیت وضعیت در خانه نماز گزارند.

در تاجیکستان حدود 4 هزار مسجد ثبت شده است.

نوشتن نظر