فاز سوم واکسن کرونای ساخت کوبا در ایران آزمایش می‌شود
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»فاز سوم واکسن کرونای ساخت کوبا در ایران آزمایش می‌شود

فاز سوم واکسن کرونای ساخت کوبا در ایران آزمایش می‌شود

دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

کوبا اعلام کرد واکسن کرونای ساخت خود را روی داوطلبانی از ایران آزمایش خواهد کرد.


 

کوبا اعلام کرد واکسن کرونای ساخت خود را روی داوطلبانی از ایران آزمایش خواهد کرد.

شرکت تحقیقاتی دولتی فینلی (IFV) کوبا و موسسه پاستور ایران قراردادی امضا کرده‌اند که طی آن فاز سوم تحقیقات روی واکسن کرونای کوبا در ایران انجام شود. شرکت کوبایی گفته این مرحله در ایران انجام می‌شود تا کار ایمن‌سازی افراد در برابر کووید ۱۹ هرچه سریع‌تر در دو کشور پیش رود. براساس توافق شرکت فینلی و موسسه پاستور فاز سوم کارآزمایی کلینیکی این واکسن در ایران انجام خواهد شد.

مدیر شرکت فینلی اعلام کرده واکسن ساورین ۰۲ پیشرفته‌ترین واکسن کرونا در کوبا محسوب می‌شود. «ویسنته وِرِز» گفته انجام آزمایش های مرحله سه در کوبا دشوار بوده چون شیوع ویروس در این کشور کوچک به اندازه برخی دیگر از کشورها جدی نیست. ایران ۱/۲ میلیون مبتلا و ۵۶ هزار تلفات کرونایی را ثبت کرده است درحالیکه کوبا ۱۴ هزار ابتلا و ۱۴۸ مرگ را ثبت نموده است. کوبا قصد دارد کل جمعیت خود را در نیمه اول سال ۲۰۲۱ واکسینه کند.

موسسه تحقیقات ژنتیک و بیوفناوری هاوانا در کوبا روی دو واکسن کرونای دیگر به نام‌های آبدالا و مامبیسا کار می‌کند. دانشمندان کوبایی تجربه زیادی در توسعه و تولید واکسن دارند. ۸ عدد از ۱۱ واکسنی که برنامه واکسینه سازی کودکان کوبا علیه ۱۳ بیماری به کار می گیرد در کوبا تولید شده است.

نوشتن نظر