افشای مقدمه‌چینی برای سفر نتانیاهو به ریاض
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»افشای مقدمه‌چینی برای سفر نتانیاهو به ریاض

افشای مقدمه‌چینی برای سفر نتانیاهو به ریاض

چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۶
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

با پایان یافتن انتخابات آمریکا، طبق و اظهارات قبلی مقامات سعودی و اخبار منتظر شده ازاحتمال سفر نتانیاهو به ریاض همه منتظر اعلام موضع علنی عربستان در عادی‌سازی روابط با اشغالگران صهیونیست هستند.

انتخابات آمریکا با شکست وحشتناک «دونالد ترامپ» و پیروزی «جو بایدن» رقیب دموکرات وی پایان یافت. درست است که توافقنامه‌های عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و تعدادی از کشورهای عربی به دست ترامپ به انجام رسید،اما انتظار می‌رود که این روند در دوره دولت بایدن نیز ادامه یابد.

در این میان عربستان سعودی پس از عادی سازی روابط بحرین و امارات و سودان با صهیونیست‌ها اعلام کرده بود که برای گام برداشتن در این روند منتظر نتیجه انتخابات آمریکا می‌‌ماند. اکنون با پایان این انتخابات همه نگاه‌ها به عربستان است تا موضع خود را درباره صلح با اشغالگران قدس اعلام کند.

در این زمینه «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد که افشای روابط پنهان میان رژیم اسرائیل و عربستان سعودی در تابستان 2015 یکی از مهمترین حوادث منطقه خاورمیانه بود و اکنون پس از روابط پیدا و پنهان دو طرف طی سالهای اخیر و زمزمه های برنامه ریزی برای سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به ریاض کاملاً واضح است که یک هماهنگی و ارتباط کامل میان سعودی ها و صهیونیست ها وجود داشته و برای اثبات آن نیازی به دلیل و مدرک نیست.

از سالهای اخیر تا کنون دیدگاه ریاض درباره تل آویو از یک موجودیت غیر دشمن به یک متحد تبدیل شده و احساس می کند که عربستان و رژیم صهیونیستی منافع و سرنوشت مشترکی دارند. به گفته منابع رسمی ارشد تل‌آویو دو طرف اتفاق نظر دارند که بزرگترین خطر آنها در منطقه گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه و جهان عرب است.

جاده واشنگتن از راه تل‌آویو می‌گذرد

«دوری گولد» دبیرکل سابق وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در کتابی تحت عنوان « پادشاهی نفرت عربستان،گلخانه جدید تروریست های جهان» در سال 2005 افشا کرد که عربستان سعودی نه‌تنها با تروریست در ارتباط است، بلکه یکی از طرف‌هایی به شمار می رود که موج تروریسم جهانی را ایجاد کرد. نویسنده این کتاب اعلام کرد که اسناد اطلاعاتی منتشر نشده از اقامه نماز میان تروریسم جهانی و ایدئولوژی نفرت وجود دارد که در مدارس و دانشگاه های عربستان آموزش داده می شود.

از سوی دیگر «انور عشقی» افسر پیشین سرویس اطلاعاتی عربستان که به عنوان یک صهیونیست در لباس سعودی شناخته می شود برای توجیه سفر خود در سال 2016 به اراضی اشغالی در راس یک هیئت علمی- اقتصادی تلاش زیادی کرد. وی در این زمینه گفت که مقاومت در برابر اسرائیل به معنای آن است که ما خودمان را نابود می‌کنیم. این مقام سابق سعودی همچنین مدعی شد که سلاح مقاومت فلسطین تاکنون حتی یک مگس را نیز نکشته است و تنها با خون فلسطینیان تجارت می کند.

رسانه های صهیونیستی در عربستان

علاوه بر این عربستان سعودی در زمینه رسانه ها برای عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر صهیونیستی فعالیت های زیادی انجام داده است. رسانه‌های صهیونیستی اخیراً افشا کردند که فیلتر و ممنوعیت ورود سعودی ها به سایت های خبری رژیم صهیونیستی برداشته شده است.

عربستان ابومازن را نمی خواهد

«ایهود یعاری» تحلیلگر امور عربی در شبکه دوازده تلویزیون رژیم اسرائیل گفت که چندین کشور عربی به رهبری امارات و مصر در تلاشند تا «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را با یک فرد دیگر که روابط نزدیک با سرویس‌های امنیتی در تل آویو دارد جایگزین کنند. وی خاطرنشان کرد که نمایندگانی از امارات، عربستان سعودی، مصر و اردن وارد رام الله شده و از ابومازن خواستند تا با برگزاری انتخابات یک شخص دیگر را برای ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین انتخاب کند.

سلمان انصاری بنیانگذار لابی عربستان در ایالات متحده، درسال 2016 خواستار ایجاد یک ائتلاف همکاری با رژیم صهیونیستی شد. وی همچنین تاکید کرد که لازم است تا به منظور ایجاد روابط پایدار و تقویت صلح و شکوفایی میان ریاض و تل آویو،این فرصت تاریخی را از دست ندهیم.

انصاری در ادامه تصریح کرد که بسیاری معتقدند که معمار این تغییر، محمدبن سلمان ولیعهد سعودی است؛ چرا که وی شخصیتی عملگرا و باز دارد و نیز آماده ایجاد هرگونه ارتباط واقعی و پایدار با اسرائیل است.

شکار گرانبهای اشغالگران از سعودی‌ها

از آنجایی که تل‌آویو می داند در رابطه با عربستان، این سعودی‌ها هستند که به صهیونیست‌ها نیاز دارند و نه برعکس، پیش بینی می‌کند که کابینه بنیامین نتانیاهو از این شکار گرانبها برای بهره‌برداری‌های سیاسی و اقتصادی سوء استفاده کند.

ژنرال «نیتسان آلون» فرمانده سابق بخش عملیاتی ارتش رژیم اشغالگر صهیونیستی در مصاحبه با روزنامه صهیونیستی یسرائیل هیوم اظهار داشت که پیشرفت چشمگیری در روابط تل‌آویو با برخی از کشورهای عربی سنی در منطقه حاصل شده که در راستای تعمیق و تحکیم دشمنی با ایران و متحدانش است. وی همچنین اشاره کرد در این میان اموری وجود دارد که انجام پنهانی آنها آسان تر است، ضمن اینکه تل‌آویو باید هوشیارانه عمل کرده و در یک سری مسائل از کانون توجهات دور شود.
منبع: تسنیم

نوشتن نظر