وزیر دفاع ترکیه: هیچ اقدام غیرقانونی در مدیترانه نداریم/ حضور ما در لیبی مشروع است
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»وزیر دفاع ترکیه: هیچ اقدام غیرقانونی در مدیترانه نداریم/ حضور ما در لیبی مشروع است

وزیر دفاع ترکیه: هیچ اقدام غیرقانونی در مدیترانه نداریم/ حضور ما در لیبی مشروع است

جمعه ۰۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۴
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

وزیر دفاع ترکیه با توجیه حضور این کشور در لیبی، عراق و شرق دریای مدیترانه به بهانه‌های مختلف، مدعی شد نیروهای این کشور هیچ فعالیت غیرقانونی در منطقه انجام نمی‌دهند.


«حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه با رد ادعاهای فرانسه درباره فعالیت‌های این کشور در دریای مدیترانه، گفت ترکیه هیچ اقدام غیرقانونی در این منطقه انجام نداده است.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» آکار شامگاه پنجشنبه طی سخنرانی در یک مراسم در استان قیصریه، توضیح داد که بر اساس تصاویر ویدئویی و مدارک راداری، کشتی‌های ترکیه در هیچ فعالیت غیرقانونی در دریای مدیترانه دخیل نیستند.

بر این اساس، وی با رد ادعای فرانسه مبنی بر ایجاد مزاحمت ترکیه برای کشتی‌های این کشور در دریای مدیترانه، گفت آنکارا تمام مدارک و شواهد را در اختیار مسئولان نظامی و غیرنظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) قرار داده است.

پیشتر وزارت دفاع فرانسه در واکنش به فعالیت‌های نیروی دریایی ترکیه در دریای مدیترانه، گفته بود ناتو نباید در مواجهه با اقدامات ستیزه‌جویانه سر خود را زیر برف کند.

این مقام ترکیه‌ای با دفاع از عملیات نظامی بدون مجوز این کشور در شمال عراق، مدعی شد: «در عملیات پنجه ببر، نظامیان ترکیه بیشترین تلاش‌های خود را فارغ از شرایط چالش‌برانگیز، انجام دادند. آنها کاری را کردند که باید انجام می‌دادند و به آن نیز ادامه می‌دهند».

به نوشته آناتولی، آکار با ادعای اینکه هدف ترکیه از اجرای عملیات نظامی در شمال عراق، مبارزه با تروریسم و تامین امنیت مرزهای خود است، گزارش‌ها مبنی بر حملات این کشور به مناطق مسکونی کُردنشین در شمال عراق و سوریه را رد کرد.

بر این اساس، وی مدعی شد: «نباید آن (گزارش‌ها) را باور کنیم. نیروهای مسلح ترکیه هرگز برادران کُرد را هدف نگرفته و نمی‌گیرد. ما برادر و خواهر هستیم».

وزیر دفاع ترکیه در بخش دیگری از صحبت‌هایش به موضوع حمایت این کشور از دولت وفاق ملی لیبی پرداخته و تصریح کرد که ترکیه به دعوت «فائز السراج» رئیس دولت وفاق ملی در این کشور حضور دارد.

آکار توضیح داد: «ما به نیروهای مسلح دولت لیبی، خدمات آموزشی و مستشاری نظامی ارائه می‌دهیم که در میدان [نبرد] عملیات می‌کنند. حضور ما در لیبی کاملاً قانونی است».

وی همچنین حملات تشکیلات موسوم به ارتش ملی لیبی به سرکردگی «خلیفه حفتر» علیه مواضع دولت وفاق ملی را «جنایت علیه بشریت» توصیف کرده و از سکوت برخی کشورها در برابر این حملات انتقاد کرد.

این مقام ترکیه‌ای درباره عملیات‌های حفاری و اکتشاف گاز در شرق دریای مدیترانه نیز اظهار داشت که این فعالیت‌ها ادامه می‌یابد و هر طرحی که کشورهای غربی بدون حضور ترکیه برای این منطقه بریزند، بی‌ثمر خواهد بود.

تنش‌ها در دریای مدیترانه از سال گذشته و به دلیل تلاش‌های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش‌های قدیمی منجر شده است.

اتحادیه اروپا چندی قبل اعلام کرد که طرح ترکیه برای انجام حفاری برای جستجوی نفت و گاز در سواحل قبرس نگرانی بسیار در این منطقه را موجب شده است. اتحادیه اروپا هشدار داده که این اقدام ترکیه موجب افزایش تنش‌ها میان این دو کشور شده و غیر قابل قبول است.

فارس

نوشتن نظر