بیماری HIV قابل درمان و کنترل است

سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۱۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

عضو کمیته کشوری ایدز گفت: بیماری HIV قابل درمان و کنترل است و با انجام مراقبت‌های لازم بیمار می‌تواند با وجود ابتلا به آن، زندگی طبیعی و طول عمر بالا داشته باشد.


مسعود مردانی با بیان اینکه بیماری HIV علیرغم ۲۵ سال گذشته اکنون بیماری شناخته شده‌ای است، اظهار داشت: این بیماری قابل درمان و کنترل است و با انجام مراقبت‌های لازم بیمار می‌تواند با وجود ابتلا به آن، زندگی طبیعی و طول عمر بالا داشته باشد.

عضو کمیته کشوری ایدز  ادامه داد: اگر چه در سایر نقاط کشور نیز مواردی از ابتلای افراد به HIV گزارش می‌شود، اما حجم بالای بیماریابی در بازه زمانی کوتاه در روستای چنارمحمودی از توابع شهرستان لردگان موجب شد تا تیم کارشناسی مجرب در منطقه مستقر و امکانات و تجهیزات به‌منظور تسریع روند بیماریابی و درمان بیماران با تمام توان بکار گرفته شود.

وی اظهار داشت: بدون شک با اقدام به موقع مسئولان امر و همکاری مردم منطقه به زودی بر بیماری غلبه و بیماری تحت کنترل قرار می‌گیرد.
مردانی خاطر نشان کرد: وقتی سطح ویروس به صفر برسد قابل انتقال به افراد دیگر نیست و فرد می‌تواند بدون نگرانی ازدواج کند، فرزنددار شود و تحت نظر پزشک از انتقال ویروس به فرزندش جلوگیری شود.

عضو کمیته کشوری ایدز اولین نکته در خصوص این بیماری را حفظ آرامش، همراهی برای جلوگیری از همه‌گیری بیماری، رعایت بهداشت فردی و اجتماعی عنوان و خاطرنشان کرد: وقتی همه‌گیری در یک منطقه افزایش یابد نیروهای متخصص از نقاط مختلف بسیج و به کنترل شرایط کمک می‌کنند.

وی اضافه کرد: مردم چنارمحمودی باید بدانند در این رابطه نیز مسئولان همه تلاش خود را برای احقاق حقوق بیماران یعنی داشتن زندگی سالم به کار می‌بندند.
مردانی با اشاره به اهمیت و جایگاه آموزش در امر پیشگیری و کنترل بیماری‌ها بویژه بیماری‌های واگیر، افزود: در این زمینه نیز، در کنار بیمار یابی، درمان بیماران، خدمات مشاوره‌ای و آموزشی در اولویت قرار گرفته است.

95 درصد مردم روستای لردگان به ویروس HIV مبتلا نیستند

استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: بنا بر گزارش وزارت بهداشت با انجام آزمایش از یک هزار و 300 نفر از جمعیت روستای لردگان کمتر از 5 درصد مردم این روستا مبتلا به ویروس HIV هستند و تحت مشاوره و درمان قرار گرفته‌اند.

اقبال عباسی در دیدار با مردم روستای لردگان که با حضور معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، افزود: نتایج این آزمایشات حاکی از آن است که بیش از 95 درصد مردم سالم هستند و نباید در این خصوص نگران باشند.

وی ادامه داد: آزمایشات علمی نشان می‌دهد آماری که در فضای مجازی مطرح می‌شود صحت ندارد و به قصد ناامید کردن مردم این موضوعات را مطرح‌ می‌کنند، در حالیکه مردم نباید به این آمارها توجهی داشته باشند.

عباسی با تاکید بر اینکه رفع مشکل مردم با همکاری و همراهی آنها با مسئولان سریع‌تر به نتیجه می‌رسد، تصریح کرد: ما به دنبال حل مشکل هستیم از همین رو از مردم می‌خواهیم به مسئولان و تیم‌های بهداشتی اعتماد کنند و مطمئن باشند این مشکل برطرف می‌شود.

استاندار چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه هیچ مسئولی قصد توهین به مردم این روستا را نداشته است، افزود: کسی به اهالی این منطقه قصد توهینی نداشته و اگر توهینی صورت گرفته من از مردم عذرخواهی می‌کنم.

عباسی خاطرنشان کرد: تمام تلاش مسئولان رفع این مشکل و یافتن راهکار است و از نزدیک با مردم دیدار می‌کنند تا دغدغه‌های آنها را بشنوند و در کنار مردم باشند.

وی خاطرنشان کرد: داروهای موثر و پیشرفته تهیه شده و به مردم عرضه می‌شود، از همین رو مردم در خصوص درمان نگرانی نداشته باشند.


کیهان