فرانسه در معرض افزایش خطر اقدام تروریستی
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»فرانسه در معرض افزایش خطر اقدام تروریستی

فرانسه در معرض افزایش خطر اقدام تروریستی

دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

چهار روز پس از حمله به مقر پلیس در پاریس، وزیر کشور فرانسه نسبت به افزایش خطر اقدام تروریستی در این کشور هشدار داد.


«کریستف کاستانر» وزیر کشور فرانسه که روز گذشته (یکشنبه) در یک گفت وگوی تلویزیونی کشتار در اداره پلیس پاریس را نشان دهنده نقص در دستگاه امنیتی فرانسه اعلام کرده بود، امروز (دوشنبه) در مصاحبه با رادیو "فرانس انتر" (France Inter) اظهار داشت: فکر می کنم نخستین نقص سیستم ما این است که هیچ گونه هشدار و گزارشی(درباره افراط گرایی) وجود نداشته است. بویژه اینکه این سیستم خودکار نیست.

وی درباره حادثه پنجشنبه گذشته و حمله یک افسر امنیتی فرانسه به مقر پلیس در پاریس که منجر به کشته شدن چهار نیروی پلیس و فرد مهاجم شد، افزود: هیچ گونه ردپایی از افراط گرایی نبود.

کاستانر درباره عملکرد سرویس های اطلاعاتی و امنیتی فرانسه گفت: نقص ما این است که هیچ گونه گزارشی و یا تحقیقاتی در این سرویس ها وجود نداشت و این احساس وجود داشت که همه چیز خوب است.

وی ادامه داد: بدنبال آن هستیم که هر گونه هشداری باید به صورت یک گزارش سیستماتیک اعلام شود.

کاستانر با اشاره به ارتباط حمله به مقر پلیس پاریس با حمله به دفتر «شارلی ابدو» در سال ۲۰۱۵ گفت: سیگنال های هشدار دهنده می توانستند کافی باشند تا منجر به تحقیقات شوند.
گفته می‌شود «میکائیل هارپون» فرد مهاجمی که پنجشنبه گذشته با حمله به مقر پلیس منطقه سیته در پاریس چهار تن از همکاران خود از جمله یک زن را به ضرب چاقو به قتل رساند، پیشتر، از حمله به هفته نامه طنز شارلی ابدو که در ژوئیه سال ۲۰۱۵ رخ داد، به صورت واضح در مقابل همکاران خود حمایت کرده بود.

به گفته دادستان مبارزه با تروریسم پایتخت فرانسه، فرد مهاجم به مدت ۱۰ سال به جنبش افراط گرایی گرویده بود و توجیه کننده حمله به دفتر شارلی ابدو در سال ۲۰۱۵ است.

وزیر کشور فرانسه خاطرنشان کرد که از سال ۲۰۱۳ تاکنون ۵۹ حمله به مقرهای پلیس در فرانسه خنثی شده که سه مورد آن به سال میلادی جاری مربوط می شود.

کریستف کاستنر وزیر کشور فرانسه روز یکشنبه حمله به مقر پلیس در پاریس را نشان دهنده نقص در دستگاه امنیتی این کشور دانسته و به این مساله اذعان کرد که بر اساس تحقیقات دادستانی مبارزه با تروریسم پاریس، قاتل یک فرد افراطی نزدیک به گروه‌های سلفی بوده و در مورد شناسایی او کوتاهی صورت گرفته است.
کاستانر در عین حال بر این مساله تاکید کرد که با این وجود، جواب او به درخواست احزاب راست گرای فرانسه مبنی بر استعفا «منفی» است.

اظهارات وزیر کشور فرانسه چند ساعت پس از حمله به اداره پلیس پاریس که گفته بود قاتل کوچکترین علامت هشدار دهنده از خود نشان نداده، مورد نقد شدید احزاب مخالف دولت قرار گرفت.

او همچنین گفته بود: از اینکه گزارشی در مورد افراطی گرایی قاتل اداره پلیس پاریس به مراجع بالاتر گزارش نشده بود، متاسف است.

گر چه دادستانی مبارزه با تروریسم پاریس ماهیت حادثه پنجشنبه گذشته را تروریستی معرفی کرد، کاستانر گفته تحقیق در مورد پرونده کشتار اداره پلیس پاریس همچنان ادامه دارد و این مرحله، با توجه به نتایج به دست آمده هنوز نمی‌توان گفت که قاتل به چه اطلاعاتی دسترسی داشته است.

نخست وزیر فرانسه هم روز گذشته در یک کنفرانس خبری گفت: قرار است یک طرح جدید برای شناسایی افراد افراطی در فرانسه راه اندازی و برای شناسایی افراد افراطی در اداره پلیس و سرویس‌های امنیتی این کشور چاره اندیشی شود.
به گفته «ادوارد فیلیپ» ماموریت‌ شناسایی و تشخیص افراد افراطی در دو حوزه اداره اطلاعات پلیس و سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه بزودی انجام می شود.

در مرحله نخست، ابزارها و رویه‌های به کار رفته برای شناسایی افراد افراطی و تروریست مورد بررسی قرار می‌گیرند.

در این مرحله به جزییات پرونده حادثه اداره پلیس پاریس نیز رسیدگی خواهد شد. در مرحله دوم نیز با مأموریت شناسایی و تشخیص افراد افراطی، تمامی خدمات اطلاعاتی فرانسه مورد بررسی قرار خواهد داد.

به گفته نخست وزیر فرانسه، قرار است نتایج نخستین مرحله ماموریت شناسایی افراد افراطی و تروریست تا پایان ماه اکتبر و مرحله بعدی هم تا پایان سال جاری اعلام شود.

«ژان فرانسوا ریکار» (Jean-Francois Ricard) دادستان مبارزه با تروریسم پایتخت فرانسه روز شنبه در یک کنفرانس خبری از چندین عنصر در این رابطه پرده برداشته و گفته بود: حمله به مقر پلیس در پاریس، یک اقدام از پیش تعیین شده با ماهیت تروریستی بوده است.

به گزارش ایرنا، «میکائیل هارپون» (Mickaël Harpon) روز پنجشنبه ۱۱ مهر ماه(سوم اکتبر) به مقر پلیس در منطقه "سیته" پاریس حمله کرد.

او از سال ۲۰۰۳ در واحد مدیریت اطلاعات مقر پلیس پاریس مشغول به کار بود که ناگهان پوشش غربی را تغییر داده تا با لباس سنتی به مسجد برود. فرد مهاجم به مقر پلیس پاریس، سابقه کیفری نداشت اما یک بار به دلیل خشونت خانگی به دادسرا احضار شده بود.

هارپون در حمله روز پنجشنبه خود به مقر پلیس پاریس، چهار تن از همکاران خود را با چاقو به قتل رساند و خود نیز توسط یک افسر کارآموز پلیس کشته شد.

قرار است روز سه شنبه هشتم اکتبر مراسم یادبودی برای چهار پلیس کشته شده با حضور «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در مقر پلیس پاریس برگزار شود.

نوشتن نظر