تـــولد «پَشه‌های مرگبار» در یک دستکاری ژنتیک اشتباهی!
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»تـــولد «پَشه‌های مرگبار» در یک دستکاری ژنتیک اشتباهی!

تـــولد «پَشه‌های مرگبار» در یک دستکاری ژنتیک اشتباهی!

دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

در حالی‌که دانشمندان برزیلی در تلاش برای کنترل خطرات ناشی از پشه‌ها مانند تب زرد، زیکا و مالاریا با استفاده از تغییرات ژنتیکی بودند، اما محاسبات اشتباهی آنها باعث به وجود آمدن نوعی پشه به مراتب خطرناک‌تر از قبل شده است.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، یکی از ایده‌های خلاقانه برای کنترل جمعیت حشرات موذی و به خصوص پشه‌ها، دستکاری ژنتیکی آنها برای عقیم کردن پشه‌های نر بوده است، اما آزمایش تازه این روش در برزیل شکست خورده و نتیجه این امر ترکیب ژن‌های پشه‌های جهش یافته با پشه‌های بومی برزیل است که به تولید پشه‌های وحشی‌تر و مهاجم‌تری انجامیده است.

این دستکاری ژنتیک بر روی پشه‌های مذکری موسوم به Aedes aegypti انجام شده تا آنها دارای ژن غالب کشنده‌ای باشند که در زمان جفت‌گیری با پشه‌های ماده به مرگ هر چه بیشتر فرزندان آنها بینجامد و معدود پشه‌های متولد شده نیز آن قدر ضعیف باشند که نتوانند برای مدت طولانی زندگی کنند.

قرار بود اجرای این طرح به کاهش ۸۵ درصدی جمعیت پشه‌ها در برزیل منجر شده و به کاهش شیوع بیماری‌هایی مانند تب زرد، زیکا و مالاریا بینجامد، اما بررسی های محققان دانشگاه ییل نشان می‌دهد در عمل چنین اتفاقی نیفتاده و ترکیب ژن‌های پشه‌های عادی و دستکاری شده به تولد پشه‌هایی به مراتب خطرناک‌تر منجر شده است.

به نظر می‌رسد علت اصلی این تحول خطرناک زنده ماندن و عدم مرگ سریع نوزادان تازه متولد شده است و زاد و ولد آنها این نتایج خطرناک را در پی داشته است، از همین رو محققان در تلاش برای کشف علت این امر و مقابله با تداوم این روند نگران‌کننده هستند.

نوشتن نظر