واکنش دولت هادی به تعیین سفیر جدید یمن در ایران
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»واکنش دولت هادی به تعیین سفیر جدید یمن در ایران

واکنش دولت هادی به تعیین سفیر جدید یمن در ایران

دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۷
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

وزیر اطلاع‌رسانی دولت مستعفی یمن که در پایتخت عربستان مستقر است، تعیین سفیر جدید صنعاء در تهران را محکوم کرد و گفت به سازمان ملل اعتراض خواهد کرد.


دولت نجات ملی یمن، شنبه شب گذشته «ابراهیم محمد محمد الدیلمی» را به عنوان سفیر فوق‌العاده و نماینده یمن در ایران تعیین کرد.

دولت «عبد ربه منصور هادی» که در ریاض، پایتخت عربستان سعودی مستقر است و خود را دولت قانونی یمن می‌داند، در واکنش به این انتخاب اعلام کرد که برای این تصمیم صنعاء، به سازمان ملل اعتراض خواهد کرد.

به نوشته روزنامه سعودی عکاظ، «معمر الاریانی» وزیر اطلاع‌رسانی دولت منصور هادی در صفحه توئیتر خود مدعی شد که تعیین سفیر جدید در تهران خلاف قوانین بین‌المللی است و تهران نباید دولت نجات ملی یمن را به رسمیت بشناسد. او در ادامه از کشورهای جهان خواست تا مقابل آنچه دخالت ایران در امور یمن می‌نامید، بایستند.

«نجیب غلات» مشاور وزیر اطلاع‌رسانی دولت منصور هادی نیز مدعی شد که ایران با پذیرش سفیر «حوثی‌ها» در پی تجزیه یمن است و در پشت صحنه تمامی رخدادهای این کشور قرار دارد. او همچنین ادعا کرد که دولت منصور هادی تنها دولت قانونی یمن است.

ادعای وی در حالی است که مدت زمان دو ساله دوره انتقالی که «منصور هادی» مسئولیت آن را بر عهده داشت و یک سال تمدید آن، در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۵ به پایان رسید و فردای آن روز نیز منصور هادی استعفا داد.

از سوی دیگر ارسال یادداشت اعتراض رسمی به سازمان ملل علیه ایران در حالی است که اختلافات در جبهه ائتلاف سعودی و میان دولت منصور هادی و امارات پس از سقوط «عدن» به شدت افزایش یافته و سعودی‌ها قادر به کنترل اوضاع نیستند. منابع خبری به شبکه الجزیره گفته‌اند که «منصور هادی» هفته گذشته قصد داشت علیه امارات به شورای امنیت شکایت کند اما سعودی‌ها مانع کار او شده‌ و به منصور هادی قول داده‌اند که در عرض پنج روز «عدن» را به او بازگردانند.

متهم کردن ایران به تلاش برای تجزیه یمن در حالی است که عناصر شورای انتقالی جنوب یمن در سایه سکوت کامل سعودی‌ها و حمایت وسیع امارات شنبه هفته گذشته توانستند «عدن» را اشغال کرده و سپس اعلام کنند که قصد تشکیل کشور «یمن جنوبی» را دارند. به گفته این منابع سعودی‌ها با گذشت بیش از ده روز از سقوط عدن به دست نیروهای شورای انتقالی جنوب از حل اختلافات و کنترل بحران عاجز هستند.

نوشتن نظر